قیمت نان| افزایش قیمت نان| قیمت نان 1402

قیمت نان در تهران چقدر شد؟ | افزایش ۵۰ درصدی قیمت نان

تغییر سهمیه آرد یارانه‌ای برخی از نانوایی‌ها در تهران باعث گران شدن قیمت نان شده است.

قیمت نان در تهران چقدر شد؟ | افزایش ۵۰ درصدی قیمت نان

خبرملت: قیمت نان از سال 139 ثابت مانده و تغییری نداشته اما اخیرا زمزمه افزایش قیمت نان تحت عنوان موضوع متناسب‌سازی قیمت مطرح شده است.. نانواداران طی یک سال گذشته همواره از افزایش نیافتن قیمت نان گلایه مند بوده اند زیرا معتقدند تورم روی کار آنها تاثیر گذاشته است. دولت گفته سعی دارد با ثابت نگه داشتن قیمت نان جلوی انتقال فشار افزایش قیمت به مردم را بگیرد. زمزمه های افزایش قیمت نان از ابتدای سال 1402 شنیده می شد و در روزهای اخیر قیمت نان در برخی استانها گران شده است. تازه ترین خبر درباره قیمت نان را در ادامه بخوانید.

خبرها حاکی است، سهمیه آرد یارانه ای 300 نانوایی سنگک در تهران از نوع یک به نوع دوم تغییر پیدا کرده است.

به گزارش دنیای اقتصاد، اخیرا شنیده شده است که آرد یارانه ای نانوایی‌های تهران حذف شده است، اما پیگیری‌ها نشان می‌دهد که آرد یارانه‌ای حدود ۳۰۰ نانوایی سنگک در تهران که همچنان آرد یارانه‌ای نوع یک دریافت می‌کردند، به نوع دوم تغییر پیدا کرده‌اند.

به این ترتیب پیش‌بینی می شود، این تغییر آرد یارانه‌ای از نوع اول به نوع دوم سبب شود تا قیمت نان ساده حدود ۳۰۰ نانوایی سنگک در تهران از ۲ هزار تومان به ۳ هزار تومان تغییر پیدا کند. البته همچنان این نانوایی‌ها آرد یارانه‌ای دریافت می‌کنند اما نرخ آرد یارانه‌ای نوع دوم کمی بالاتر از نرخ آرد نوع یک است.

لازم به ذکر است، تصمیم‌گیری در خصوص بحث‌های توزیع آرد و موارد مرتبط با قیمت‌گذاری در استان‌ها به کارگروه‌های آرد و نان استان‌ها واگذاری شده است و به نظر می‌رسد تصمیمی که در این خصوص اتخاذ شده نیز از سوی کارگروه آرد و نان استان تهران بوده است.

قیمت نان

افزایش سه برابری قیمت نان در تهران؟

سایت اقتصاد۱۰۰ نوشت: عدم رعایت قیمت در نانوایی‌های مختلف به اندازه‌ای افزایش یافته که دیگر نمی‌توان نام با نرخ‌های اعلام شده دولتی پیدا کرد و عمده نانوایی‌ها نان را با قیمت‌های مورد نظر خود می‌فروشند.

از آنجا که وزارت اقتصاد با توزیع کارتخوان مخصوص فروش نان، تلاش کرده نرخ ها و فروش آزاد آرد را کنترل کند؛ نانوایان ناگزیرند بر اساس سه قیمت تعیین شده روی کارتخوان نان را بفروشند. اما آنها این سه نرخ تعیین شده را کافی نمی دانند به همین دلیل از نرخ نامه های ابلاغ شده تخطی می کنند.

به گزارش اقتصاد۱۰۰، خبرنگار ما با مراجعه به تعدادی از نانوایی های سطح شهر، با روش هایی برای فروش نان با قیمت بالاتر مواجه شد. در یکی از نانوایی های سنگکی در منطقه نارمک، نانوا علاوه بر پایین آوردن وزن چانه و کوچک کردن نان، هزینه نان پرکنجد را از نان های ساده می گیرد.

نانوا در واکنش به اعتراض مشتریان مقدار اندکی کنجد که تعداد آن به اندازه انگشتان 2 دست می رسد روی نان پاشیده و نان آنها را با قیمت نان دو روی پر کنجد می فروشد. در این نانوایی اساسا چیزی به اسم نان ساده با حداقل قیمت تعریف شده وجود ندارد.

در یک نانوایی بربری در محله رسالت، نانوا برای فروش یک نان کنجدی، سه بار روی گزینه بالاترین قیمت کارتخوان می زند. یعنی پول سه نان را بابت یک نان دریافت می کند. وقتی مشتریان به او گلایه می کنند می گوید قیمت نان تغییر کرده و باید بهای بیشتری بابت نان بپردازند. این در حالی ست که هنوز قیمت های جدید ابلاغ نشده است.

بر اساس گفت و گویی که پیشتر با رئیس اتحادیه نان سنگک داشتیم قیمت های جدید نهایتا تا 30 درصد افزایش دارند در حالی که نانواها سه برابر قیمت گران ترین نان را از مشتریان دریافت می کنند.

قیمت نان

تغییر قیمت نان در مشهد

کارگروه تنظیم بازار خراسان رضوی نرخ‌نامه جدید نانوایی‌های آزادپز را با افزایش قیمت در مشهد اعلام کرد.

مدیر بازرسی و نظارت بر اصناف خراسان رضوی روز سه شنبه با تایید این موضوع به خبرنگار ایرنا گفت: بر اساس نرخ نامه جدید نانوایی های آزادپز، قیمت انواع نان در این نانوایی ها در مشهد افزایش قیمت بین ۱۵ تا ۱۷ درصدی دارد.

محسن صیادی اظهار داشت: بر اساس این نرخ نامه، نان بربری سنتی به وزن چانه ۳۸۵ گرم به قیمت ۵۲ هزار و ۵۰۰ ریال، نان بربری ماشینی به وزن چانه ۳۸۵ گرم به قیمت ۵۲ هزار و ۵۰۰ ریال، نان سنگک به وزن ۴۰۰ گرم به قیمت ۸۷ هزار و ۵۰۰ ریال در نانوایی های آزادپز عرضه می شود.

وی افزود: قیمت نان لواش ماشینی و سنتی به وزن ۱۴۵ گرم را ۲۳ هزار ریال، نان تافتون سنتی به وزن ۲۷۵ گرم ۴۰ هزار ریال، نان تافتون ماشینی به وزن ۲۸۰ گرم ۴۰ هزار ریال و نان تنوری خراسانی به وزن ۳۲۰ گرم ۴۶ هزار ریال در نانوایی های آزادپز اعلام کرد.

مدیر بازرسی و نظارت بر اصناف خراسان رضوی گفت: از ابتدای امسال تاکنون در بازرسی از نانوایی های مشهد ۴۲۰ فقره فرم تخلف به ارزش ۱۳ میلیارد و ۴۶۱ میلیون ریال تشکیل شده است.

۲ هزار و ۲۲۵ نانوایی زیر پوشش اتحادیه نانوایان مشهد پروانه کسب دارند، از این تعداد ۷۳ نانوایی آزادپز است.

  • لینک کوتاه کپی شد
ارسال نظر

آخرین اخبار