قیمت دلار | قیمت دلار امروز | قیمت دلار چند؟ | حواشی افزایش قیمت دلار

قیمت دلار امروز سه شنبه 13 دی ماه 1401 | جزئیات آخرین تغییرات قیمت دلار

قیمت دلار امروز سه شنبه 13 دی ماه 1401 را در سایت خبر ملت بخوانید.

قیمت دلار امروز سه شنبه 13 دی ماه 1401 | جزئیات آخرین تغییرات قیمت دلار

قیمت دلار روزهای پر تلاطمی را سپری می کند. علل نوسانات قیمت دلار در هر یک از این بازه‌های زمانی متفاوت است. پس از جهش ناگهانی قیمت دلار در آبان‌ماه امسال، یکی از روش‌هایی که بانک مرکزی برای کنترل قیمت این ارز در نظر گرفت، عرضه اوراق ارزی بود . شیب صعودی قیمت دلار از ابتدای پاییز امسال روندی پرشتاب‌ به خود گرفت و در هفته نخست دی ماه توانست به 41 هزار تومان هم برسد.

قیمت دلارقیمت دلار امروز سه شنبه 13 دی 1401

دلار در بازار آزاد در بازار امروز نسبت به روز قبل ، با ۷۰۰ تومان کاهش، ۳۸,۰۰۰ تومان نرخ گذاری شد.دلار در صرافی ملی در بازار امروز نسبت به روز قبل ، با ۴۱۹ تومان کاهش، ۳۶,۹۵۱ تومان نرخ گذاری شد.دلار در بازار متشکل در بازار امروز نسبت به روز قبل ، با ۳۱۵ تومان کاهش، ۳۶,۵۸۵ تومان نرخ گذاری شد.دلار در سامانه سنا در بازار امروز نسبت به روز قبل ، با ۱ تومان افزایش، ۳۰,۶۹۳ تومان نرخ گذاری شد.دلار کانادا با کاهش ۱.۵۱ درصدی نسبت به روز قبل ، ۲۸,۰۸۹ تومان معامله شد.

قیمت دلار در بازار آزاد

امروز دلار در بازار آزاد مانند روز قبل با کاهش قیمت روبرو شد، بطوری که دلار در بازار آزاد که روز قبل تا ۳۸,۷۰۰ (سی و هشت هزار و هفتصد ) تومان رسیده بود، امروز - سه شنبه ۱۳ دی ۱۴۰۱ مصادف با ۰۳ ژانویه ۲۰۲۳ - با کاهش ۱.۸۴ درصدی به ۳۸,۰۰۰ (سی و هشت هزار) تومان رسید.

قیمت دلار در صرافی ملی

قیمت دلار در صرافی ملی شاهد کاهش ۱.۱۳ درصدی درصدی قیمت بوده است بطوری که دلار در صرافی ملی که روز قبل تا ۳۷,۳۷۰ (سی و هفت هزار و سیصد و هفتاد ) تومان رسیده بود، امروز - سه شنبه ۱۳ دی ۱۴۰۱ مصادف با ۰۳ ژانویه ۲۰۲۳ - به ۳۶,۹۵۱ (سی و شش هزار و نهصد و پنجاه و یک ) تومان رسید.

قیمت دلار در بازار متشکل

امروز دلار در بازار متشکل مانند روز قبل با کاهش قیمت روبرو شد، بطوری که دلار در بازار متشکل که روز قبل تا ۳۶,۹۰۰ (سی و شش هزار و نهصد ) تومان رسیده بود، امروز - سه شنبه ۱۳ دی ۱۴۰۱ مصادف با ۰۳ ژانویه ۲۰۲۳ - با کاهش ۰.۸۶ درصدی به ۳۶,۵۸۵ (سی و شش هزار و پانصد و هشتاد و پنج ) تومان رسید.

قیمت دلارقیمت دلار در سامانه سنا

قیمت دلار در سامانه سنا شاهد افزایش ۰ درصدی درصدی قیمت بوده است بطوری که دلار در سامانه سنا که روز قبل تا ۳۰,۶۹۲ (سی هزار و ششصد و نود و دو ) تومان رسیده بود، امروز - سه شنبه ۱۳ دی ۱۴۰۱ مصادف با ۰۳ ژانویه ۲۰۲۳ - با رشد ۰ درصدی به ۳۰,۶۹۳ (سی هزار و ششصد و نود و سه ) تومان رسید.

قیمت دلار کانادا

امروز دلار کانادا مانند روز قبل با کاهش قیمت روبرو شد، بطوری که دلار کانادا که روز قبل تا ۲۸,۵۱۴ (بیست و هشت هزار و پانصد و چهارده ) تومان رسیده بود، امروز - سه شنبه ۱۳ دی ۱۴۰۱ مصادف با ۰۳ ژانویه ۲۰۲۳ - با کاهش ۱.۵۱ درصدی به ۲۸,۰۸۹ (بیست و هشت هزار و هشتاد و نه ) تومان رسید.

به نظر شما عامل جهش قیمت دلار در اقتصاد ایران چیست؟

عوامل رشد دلار را می‌توان در بازه‌های مختلف زمانی بررسی کرد زیرا در هر حال علل نوسانات قیمت دلار در هر یک از این بازه‌های زمانی متفاوت است. از آنجا که می‌خواهیم بحث را اندکی بنیادی مطرح کنیم، من وارد این موضوع که بانک مرکزی دارد بازارسازی می‌کند، یا دلالان به سمت بازار یورش آورده‌اند و یا عواملی شبیه اینها نمی‌شوم چرا که اینها عواملی هستند که نوسانات روزانه و یا نوسانات کوتاه مدت را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

در واقع آنچه به طور عمومی و مستمر دلار را بالا می‌برد همان عاملی است که دلار را در بلندمدت مدیریت می‌کند و طبعا هر پدیده‌ای که در بلندمدت عمل کند، در میان‌مدت و کوتاه مدت خود را به اشکال متفاوت نشان می‌دهد؛ یعنی این‌گونه نیست که عوامل کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت به طور جداگانه از یکدیگر عمل کنند. در واقع این عوامل به طور مشخص روی بدنه اقتصاد کشور اثر می‌گذارند و قیمت ارز را تغییر می‌دهند.

این عوامل بنیادین را در چه مواردی می‌توان جست‌وجو کرد؟

اگر بخواهیم با استفاده از عوامل بنیادی، ریشه جهش قیمت دلار را تشریح کنیم باید به نکاتی توجه داشته باشیم؛ حجم نقدینگی با سرعت بالایی که تقریبا بعد از انقلاب بی‌سابقه بوده در حال افزایش است. در همین حال تورم هم به بالاترین میزان خود در 45 سال گذشته رسیده است؛ از سوی دیگر احتمال ساماندهی و تفاهم در برجام به کمترین حد خود رسیده است و در کنار آن نیز کسری بودجه قابل توجه دولت و فقدان رقابت‌پذیری در کشور مشاهده می‌شود؛ در واقع می‌توان گفت اینها تعدادی از عوامل بنیادی هستند که دارند همزمان عمل می ‌کنند و دلار را بالا می‌برند.

ما به طور مستمر و به دلایل متعدد-که بخش قابل توجهی از آن هم برای دولت اجتناب‌ناپذیر شده است-، با این عوامل مواجهیم که موجب می‌شود حجم نقدینگی بالا رود و طبیعی است که انتظار داشته باشیم قیمت دلار هم افزایش یابد. چرا که دلار با لباس، شکر و امثال آنها تفاوتی ندارد و همه اینها کالا محسوب می‌شوند.

در همین حال افزون بر افزایش حجم نقدینگی، اینکه بخش‌های مختلف نقدینگی چطور عمل می‌کنند هم مهم است؛ به عنوان مثال اینکه حجم نقدینگی کوتاه‌مدت نسبت به نقدینگی بلندمدت افزایش ‌یابد، جدا از اینکه حجم نقدینگی چقدر باشد، یکی از عواملی خواهد بود که قیمت دلار را افزایش می‌دهد. بنابراین مساله نقدینگی و عواملی که با این پدیده مرتبط می‌شود مجموعا یک شرایط تورمی در اقتصاد ایجاد می‌کند که فشار زیادی روی قیمت دلار می‌آورد و آن را صعودی می‌کند.

منبع: اقتصاد نیوز

  • لینک کوتاه کپی شد
ارسال نظر

آخرین اخبار