قیمت مسکن| افزایش قیمت مسکن| قیمت مسکن در بازار

قیمت مسکن در تهران ترمز برید | میانگین قیمت یک متر مربع مسکن در تهران چند؟

سایت بانک مرکزی از کاهش قیمت مسکن در تهران خبر داد و نوشته است میانگین هر متر مربع مسکن در تهران به ۷۶میلیون تومان رسیده است.

قیمت مسکن در تهران ترمز برید | میانگین قیمت یک متر مربع مسکن در تهران چند؟

 

قیمت مسکن طی سال های اخیر در ایران به شدت افزایش پیدا کرده است. چندی پیش رئیس مرکز پژوهش های مجلس از افزایش 52 برابری قیمت مسکن طی 17 سال اخیر گلایه کرده بود. پاییز سال 1401 بیشترین میزان افزایش قیمت مسکن طی فصول گذشته رخ داد. در حالی که بسیاری از خریداران و مستاجران از افزایش شدید قیمت مسکن و قیمت اجاره گلایه دارند برخی رسانه‌ها از کاهش قیمت ها در روزهای اخیر خبر داده‌اند. تازه ترین خبرها درباره قیمت مسکن را در ادامه از خبر ملت بخواند. 

سایت بانک مرکزی از کاهش قیمت مسکن در تهران خبر داد و نوشته است میانگین هر متر مربع مسکن در تهران به ۷۶میلیون تومان رسیده است.

تحولات قیمت در بازار معاملات مسکن شهر تهران حاکی از روند حرکتی متفاوت طی فصول اول و دوم سال جاری بوده است. در همین ارتباط در سه ماهه اول این سال متاثر از تحولات قیمتی بازار سایر داراییها به ویژه نرخ ارز در بازار غیررسمی، سکه طلای طرح جدید و خودرو، متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی معامله شده شهر تهران با رشد مثبت ماهانه مواجه گردید.

به نوشته اقتصادآنلاین، در مجموع در خصوص تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در فصل بهار سال ۱۴۰۲ میتوان عنوان نمود تداوم رشد متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی معامله شده و در عین حال کاهش قابل توجه حجم معاملات از ویژگیهای بازار معاملات مسکن شهر تهران در این فصل بوده است.

علی ایحال از تیرماه سال جاری با برقراری ثبات در بازار ارز و اقدامات موثر انجام‌شده در خصوص افزایش عرضه مسکن، از فشارهای تورمی بازار مسکن کاسته شد که این موضوع نشان از بازگشت آرامش نسبی به این بازار میباشد. مجموع این عوامل موجب شد تا شاهد رشد منفی ماهانه متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران در ۳ ماه فصل تابستان باشیم؛ به گونه‌ای که رشد مزبور در ماه‌های تیر، مرداد و شهریور به ترتیب معادل  ۲.۲-، ۱.۰- و ۰.۶- درصد بوده است.           

قیمت مسکن در تهران چقدر کاهش یافت؟

لازم به توضیح است که مطابق با آخرین آمار موجود، در مهرماه سال ۱۴۰۲ متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران بعد از تجربه رشد منفی در سه ماه متوالی مجدداً با رشد مثبت هرچند اندک مواجه شده است؛ در عین حال حجم معاملات بازار مسکن در این ماه نسبت به شهریورماه به میزان ۲۰ درصد افزایش یافته است.

قیمت مسکن در تهران چقدر کاهش یافت؟

لازم به ذکر است گزارش تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در سایت بانک مرکزی از دی ماه سال ۱۴۰۱ تا مهرماه ۱۴۰۲ به روزرسانی شد. 

  • لینک کوتاه کپی شد
ارسال نظر

آخرین اخبار