قیمت مسکن| قیمت مسکن امروز| قیمت مسکن در تهران| قیمت مسکن 1402

کاهش 50 درصدی قیمت مسکن خبرساز شد | قیمت مسکن در تابستان 1402 کاهشی می شود؟

گفته می‌شود قیمت مسکن در مناطق مختلف کشور از جمله مناطقی در استان تهران کاهش پیدا کرده است و با این شرایط باید دید آیا قیمت مسکن در تابستان امسال سرنوشتی مشابه با قیمت خودرو در فصل بهار که با کاهش شدید مواجه شد پیدا خواهد کرد؟

کاهش 50 درصدی قیمت مسکن خبرساز شد | قیمت مسکن در تابستان 1402 کاهشی می شود؟

قیمت مسکن طی سال های اخیر در ایران به شدت افزایش پیدا کرده است. چندی پیش رئیس مرکز پژوهش های مجلس از افزایش 52 برابری قیمت مسکن طی 17 سال اخیر گلایه کرده بود. پاییز سال 1401 بیشترین میزان افزایش قیمت مسکن طی فصول گذشته رخ داد. در حالی که بسیاری از خریداران و مستاجران از افزایش شدید قیمت مسکن و قیمت اجاره گلایه دارند برخی رسانه‌ها از کاهش قیمت ها در روزهای اخیر خبر داده‌اند. تازه ترین خبرها درباره قیمت مسکن را در ادامه از خبر ملت بخواند. 

برخی رسانه‌ها از کاهش قیمت ها در روزهای اخیر خبر داده‌اند از جمله روزنامه کیهان که مدعی شده قیمت مسکن ۵۰ درصد کاهش یافته است.

کیهان نوشته است بررسی‌های میدانی از بازار مسکن حکایت از کاهش ۲۵ درصدی قیمت‌ها و تخفیف‌های جذاب فروشندگان دارد. برخی مالکان تا ۵۰ درصد هم قیمت آپارتمان‌های خود را کاهش می‌دهند. ضمن اینکه برخی مشاوران املاک گفتند فاصله قیمت اعلامی و معاملاتی آپارتمان‌ها و املاک دیگر از ۴۰ تا ۱۰۰ درصد است.

هفته گذشته نیز رئیس انجمن انبوه سازان تهران اعلام کرد که قیمت مسکن ۲۰ درصد کاهش پیدا کرده است و این امر به دلیل کم شدن تقاضا ایجاد شده است.

مهر در همین ارتباط نوشت مرکز پژوهش‌های مجلس در یک برش پنج‌ساله از بازار مسکن، با استناد به آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی، اعلام کرده است که هر مترمربع واحد مسکونی در مناطق ۲۲ گانه تهران از آذرماه ۹۶ تا آذرماه ۱۴۰۱، از ۵ میلیون و ۸۸ هزار تومان به ۴۸ میلیون و ۷۳ هزار تومان رسیده است. بر این اساس، مسکن در کلانشهر تهران شاهد رشدی حدود ۹۵۰ درصدی بوده، حال آنکه در همین بازه زمانی پنج‌ساله، حداقل دستمزد نیروی کار که از سوی دولت تعیین می‌شود، حدود ۶۰۰ درصد افزایش داشته و از یک میلیون و ۱۲۵ هزار تومان به ۶ میلیون و ۷۲۵ هزار تومان رسیده است. این آمار منتشر شده مربوط به آذرماه سال گذشته است و از آن ماه تا به امروز هیچ آماری در بخش مسکن منتشر نشده است.

برخی از کارشناسان در این مدت معتقد بودند که قیمت مسکن ادامه روند افزایشی خود را خواهد داشت اما در هفته گذشته به دلیل روند کاهش قیمت ارز، قیمت مسکن نیز روند کاهشی پیدا کرد.

قیمت مسکن

قیمت مسکن تحت تاثیر قیمت ارز کاهشی شد

فرهاد بیضایی درخصوص روند کاهشی قیمت مسکن گفت: ابتدا ریزش قیمت در بازارهای موازی مانند سکه و ارز بوده است و در بازار مسکن هم در حال رخ دادن است منتهی این امر می‌تواند مداوم باشد. چرا که حوزه مسکن حباب سنگینی داشت و اگر گشایش ارزی ایجاد شود و بازار ارز رو به کاهش برود و به ثبات برسد این امر مستقیم بر بازار مسکن اثرگذار خواهد بود

وی در ادامه افزود: این روند کاهشی در حال حاضر به دلیل این است که تقاضا از بازارهای سرمایه‌ای خارج شده است و متقاضیان منتظر ایجاد شرایط جدید هستند که مبتنی بر شرایط جدید اقدام کنند در بازار خودرو هم حتی شاهد ریزش قیمت هستیم و تقریباً همه بازارهای سرمایه‌ای با ریزش قیمت مواجه بوده است به دلیل کاهش تقاضای ایجاد شده و سطح مبادلات هم کاهش پیدا کرده است و بازار مسکن هم از این روند کاهشی بی نصیب نمانده است.

این کارشناس مسکن در پایان بیان کرد: باید دید در حوزه توافقات و بازگشایی های ارزی چه اتفاقاتی رخ خواهد داد و بعد از آن با توجه به کاهش قیمت ارز بازار مسکن هم خودش را با این بازار تطبیق خواهد داد.

قیمت مسکن در چابهار نوجومی شد / علت افزایش قیمت چیست؟

کاهش قیمت مسکن را مردم به چشم دیده‌اند؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد که روند کاهشی مسکن برای مستأجران ملموس نیست، طی هفته گذشته مستأجران از قیمت‌ها گله مند بودند و این گله مندی همچنان ادامه داشت.

به گزارش مهر، هفته گذشته مسؤولین و نمایندگان مجلس صحبت‌هایی درخصوص کاهش قیمت مسکن اعلام کردند که این امر هنوز برای مستأجران مشخص نیست، قیمت‌های روزانه بازار اجاره بها نشان می‌دهد که در برخی مناطق قیمت‌ها کمی کاهشی شده است اما به قدری نبوده که مستأجران را خوشحال کند.

با یکی از آگهی‌های مندرج در سایت خرید و فروش تماس و با صاحبخانه به گفت و گو پرداختیم جالب این بود که صاحبخانه حاضر بود از قیمتی که در سایت زده است پایین‌تر خانه خود را اجاره دهد این نشان می‌دهد که واکنش بازار اجاره بها نیز به خبر روند کاهشی قیمت مسکن مثبت بوده است.

از سوی دیگر با یکی از آگهی‌های خرید ملک تماس گرفتیم و صاحبخانه اعلام کرد که پشیمان شده و قصد ندارد خانه خود را بفروشد دلیل را که از صاحبخانه پرسیدیم اعلام کرد که می‌خواهد ببیند در ماه‌های آینده قیمت‌ها چگونه خواهد شد شاید قیمت مسکن افزایشی شود و به همین خاطر از فروش پشیمان شده است.

روند کاهشی قیمت مسکن متأثر از دو عنصر بازارهای موازی و کاهش تقاضا بوده است. کاهش تقاضا به دلیل اینکه مردم منتظر هستند تا ببیند قرار است چه اتفاقی در عرصه بین المللی رخ دهد و بعد تصمیم گیری کنند بازارهای موازی مانند ارز و سکه نیز در این مدت روند کاهشی داشته‌اند که این امر بازارهای باعث کاهش قیمت در بازارهای سرمایه‌ای شده است.

بیش از نیمی از جمعیت ایران زیر خط فقر مسکن به سر می‌برند

۲۰ درصد افت قیمت مسکن در شمال تهران

کارشناس حوزه مسکن با اعلام اینکه روند قیمت مسکن در چند هفته اخیر نزولی بوده است، گفت: قیمت مسکن در مناطق شمالی شهر تهران در چند هفته اخیر افت ۲۰ درصدی را تجربه کرده و روند نزولی قیمت‌ها در بازار مسکن ادامه دار خواهد بود.

به گزارش همشهری آنلاین، فرشید ایلاتی در مورد وضعیت بازار مسکن اظهار کرد: روند کاهش قیمت مسکن آغاز شده و در کشور ادامه دار خواهد بود، البته قیمت مسکن در مناطق شمالی شهر تهران در چند هفته اخیر افت ۲۰ درصدی را تجربه کردند.

وی افزود: علاوه بر رکود حاکم بر معاملات خرید و فروش، ثبات قیمتی که امروز در کشور شاهد هستیم، موجب شده تا شاهد کاهش قیمت مسکن باشیم و به نظر می‌رسد که از التهابات بخش اجاره مسکن نیز کاسته خواهد شد.

کارشناس حوزه مسکن با اشاره به فضاسازی‌ها مبنی بر موقت بودن کاهش قیمت مسکن، گفت: با توسعه ساخت و سازها در طرح نهضت ملی مسکن به صورت بنیادین بازار مسکن منتظر عرضه‌های انبوه مسکن خواهد ماند که همین موضوع عامل مؤثری برای تداوم ثبات است.

ایلاتی با بیان اینکه حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش قیمت در بازار مسکن را شاهد هستیم، گفت: این در حالی است که املاک متراژ پایین و در مناطق متوسط حدوداً ۱۰ درصد کاهش قیمت در این مدت داشتند.

  • لینک کوتاه کپی شد
ارسال نظر

آخرین اخبار