قیمت دلار| قیمت دلار امروز| قیمت دلار آزاد

قیمت دلار در این کانال جا خوش کرد | پیش بینی قیمت دلار تا پایان شهریور

تحلیلگران اقتصادی به پیش‌بینی قیمت دلار در روزهای آتی پرداختند.

قیمت دلار در این کانال جا خوش کرد | پیش بینی قیمت دلار تا پایان شهریور

خبرملت: قیمت دلار در سال 1401 تا 60 هزار تومان پیش رفت که باعث نگرانی شدید جامعه شد. در ابتدای سال در حالی که پیش بینی می شد روند افزایشی قیمت دلار ادامه داشته باشد اما دلار همه را شگفت زده کرد. روند کاهشی قیمت دلار از اردیبهشت آغاز شد و تا اواخر بهار ادامه پیدا کرد. در شروع تابستان قیمت دلار افزایشی شد اما حالا بار دیگر به روند کاهشی بازگشته است. تازه ترین خبر درباره قیمت دلار را در ادامه از خبرملت بخوانید.

در اولین روز هفته جاری دلار کار خود را در کانال 49 هزار تومان آغاز کرد اما مدام در کانال 48 و 49 هزار تومان در رفت و برگشت بود. اما روند قیمت دلار چگونه است؟

به گزارش تجارت‌نیوز، بازار ارز این روزها روند آرام و بدون تغییری دارد. قیمت دلار که در برخی از روزها نوسانات لحظه‌ای ثبت می‌کرد، حالا به ثبات رسیده و قیمت‌ها از خرداد ماه تاکنون در یک محدوده معین و مشخص قرار گرفته است. به عبارتی نبض بازار دلار کند شده و نوسانات بازار بسیار محدود و جزئی است.

البته رویدادهای سیاسی و اخبار اقتصادی هم در این روند تاثیر دارند. چراکه بازار ارز در چند ماه گذشته مدام در معرض برخی از اخبار سیاسی بوده که به ثبات قیمت دلار در بازار کمک کرده است. از طرف دیگر برخی اخبار اقتصادی هم منتشر شده که به بازارساز در کنترل قیمت دلار کمک کرده است. از آن جمله هفته گذشته بلومبرگ در گزارشی اعلام کرد تولید نفت ایران به بالاترین حد خود در پنج سال گذشته رسیده و صادرات نفت ایران به چین هم روند افزایشی داشته است.

قیمت دلار

چرا قیمت دلار دیگر با اخبار خوش سیاسی کاهش نمی‌یابد؟

بسیاری امیدوار بودند که این خبر بتواند قیمت دلار را کاهشی کند. اما بازار ارز واکنش چندان زیادی به این خبر نشان نداد. به عبارتی می‌توان گفت اخباری که به بازار ارز می‌رسد باعث کاهش قیمت دلار نمی‌شود. چون هیچ کدام از آنها از قدرت کاهشی بالایی برخوردار نیست. اما حداقل تاثیری که بر بازار می‌گذارد این است که مانع رشد قیمت دلار می‌شود و بازارساز با کمک این اخبار توانسته قیمت دلار را در محدوده معینی ثابت نگه دارد.

به عبارتی کارشناسان اقتصادی از مدت‌ها قبل هشدار داده‌اند که شرایط اقتصاد ایران به نحوی است که باعث رشد قیمت دلار می‌شود اما این اخبار مثبت در کنار تلاش‌های بازارساز توانسته دلار را فعلا در محدوده مشخصی ثابت نگه دارد و مانع رشد بیشتر قیمت شود.

پیش بینی قیمت دلار در روزهای آینده

اما روند قیمت دلار در روزهای آینده چگونه است؟ بازار در چند هفته گذشته در محدوده 48 و 49 هزار تومان در رفت و برگشت بوده و روند آن نشان داده که فعلا قیمت دلار در بازار قرار است در نیمه اول کانال 49 هزار تومان بماند.

معامله‌گران مرز حساس دلار را قیمت 49 هزار و 200 تومان می‌دانند و می‌گویند اگر دلار بتواند خود را در بالای این مرز ثابت کند، می‌تواند برای ورود به نیمه دوم کانال 49 هزار تومان خیز بردارد. در غیر این صورت دلار فعلا در محدوده 49 هزار و 100 تومان تا 48 هزار  800 یا 900 تومان باقی می‌ماند.

قیمت دلار

قیمت دلار در شهریور ماه افزایشی می‌شود

اما روند قیمت دلار در آخرین ماه تابستان چه می‌شود؟ بسیاری معتقدند که قیمت دلار در شهریور ماه افزایشی می‌شود. دلیل این مساله افزایش تقاضا برای دلار در آخرین ماه تابستان است. گفته می‌شود که افزایش تقاضا در این شرایط می‌تواند منجر به افزایش قیمت دلار شود. اما عملکرد سیاستگذار ارزی تاکنون نشان داده که بازارساز به هیچ عنوان مایل به افزایش قیمت دلار نیست و از هر ابزاری برای کنترل بازار استفاده می‌کند و احتمالا این ماه هم اجازه رشد قیمت دلار را ندهد.

البته افزایشی‌های بازار معتقدند که دست بازارساز برای کنترل قیمت ارز چندان پر نیست و احتمالا در شهریور ماه کنترل کامل بازار ارز از دست دولت خارج می‌شود و احتمال افزایش قیمت دلار وجود دارد.

برزو حق‌شناس کارشناس اقتصادی به تشریح وضعیت بازار ارز در دو هفته گذشته پرداخت و به تجارت‌نیوز گفت: «در روزهای انتهایی هفته گذشته، قیمت دلار تحت تاثیر اخبار آزادسازی دلارهای ایران در کره جنوبی وارد کانال ۴۸ هزار تومانی شد و بالاخره خبری که بارها با اخبارش سعی شد بازار تحت تاثیر قرار بگیرد، به واقعیت پیوست.»

وی به افزایش تقاضا در پی کاهش محدود قیمت دلار اشاره کرد و افزود: «با بیشتر شدن تقاضا، قیمت سریعا کانال عوض کرد و در کانال ۴۹ هزار تومان قرار گرفت. ذهنیت فعلی بازارساز یا بانک مرکزی این است که عرضه‌ها را همچنان بالا و قیمت را پایین نگه‌ دارد.»

این کارشناس اقتصادی در خصوص پیش‌بینی قیمت دلار در پایان تابستان خاطرنشان کرد: « علی‌رغم اینکه سعی می‌شود اخبار خوبی در حوزه توافق به بازار تزریق شود، اما اگر این خبرها تبدیل به واقعیت نشود تا انتهای تابستان تقاضا بیشتر خواهد شد و قیمت بالای کانال ۵۰ هزار تومان قرار می‌گیرد.»

قیمت دلار

قیمت دلار ۷۰ هزار تومان!

در همین راستا سجاد بوربور کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه ارزش ذاتی و قیمت دلار برابر است به تجارت‌نیوز گفت: «ما همیشه درباره ارزش دلار صحبت می‌کنیم، نه قیمت آن. قیمت چیزی است که عرضه و تقاضا در بازار آن را مشخص می‌کند و ارزش ذاتی همان مقداری است که روی کاغذ محاسبه می‌شود.»

وی افزود: «با وجود نقدینگی ۶ هزار و ۸۰۰ همتی، رشد اقتصادی ناپایدار سه درصدی و تورم بالای ۴۰ درصدی، با قیمت دلار ۴۹ هزار تومانی، عملا ارزش با قیمت یکی شده است. بنابراین متقاضیان به قیمت دلار را می‌خرند؛ نه گران و نه ارزان.»

وی با اشاره به نادر بودن برابری قیمت و ارزش ذاتی دلار در اقتصاد ایران خاطرنشان کرد: «طی ۲۰ سال گذشته در اقتصاد ایران این اتفاق خیلی نادر بوده که ارزش با قیمت برابری کند.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به موضوع خبردرمانی‌های روزهای اخیر خاطر نشان کرد: «در صورتی که قیمت دلار با خبردرمانی ارزان‌تر شود، زیر ارزش و عدد واقعی می‌رود. آن زمان فعالان اقتصادی برای خرید دلار هجوم می‌آورند و نمی‌گذارند دلار پایین ارزش بماند. مثلا سهام فولاد مبادرکه اگر ۲۰ تا ۱۵ درصد زیر ارزش واقعی خود باشد، نمی‌خرید؟ دقیقا قیمت دلار نیز همین مصداق را دارد.»

وی با تاکید بر اینکه دلار نمی‌تواند پایین بیاید زیرا کف فاندامنتالی این اسکناس ایجاد شده است بیان کرد: «همیشه و در ۶ ماهه نخست سال مصرف ارز کم و تقاضا پایین بوده است. در ۶ ماهه دوم تقاضا نرمال‌تر می‌شود و گسیل می‌شود. آنجاست که عیار اقتصادی کشور مشخص خواهد شد.»

بوربور در ادامه افزود: «در نیمه دوم سال با نقدینگی که به سمت ۸ هزار و ۳۰۰ همت خواهد رفت و با رشد اقتصادی حدود سه درصدی، ما قیمت دلار را تا ۷۰ هزار تومان می‌بینیم. اگر تا پایان ۱۴۰۲ قیمت دلار به ۷۰ هزار تومان برسد به هیچ عنوان سورپرایز نمی‌شویم.»

  • لینک کوتاه کپی شد
ارسال نظر

آخرین اخبار