هواشناسی | هواشناسی ایران | هواشناسی تهران | هواشناسی امروز

هواشناسی تهران و ایران شنبه 24 دی ماه | پایداری توده هوای سرد در کشور

سازمان هواشناسی با اشاره به ورود سامانه بارشی جدید به کشور نسبت به پایداری هوای سرد در استان های کشور هشدار داد.

هواشناسی تهران و ایران شنبه 24 دی ماه | پایداری توده هوای سرد در کشور

هواشناسی امروز شنبه 24 دی ماه را بخوانید.  هشدار هواشناسی برای بارش‌های شدید در برخی استان‌ها اعلام شد. سازمان هواشناسی نسبت به بارش برف، کولاک برف و سرمای هوا در  ده استان هشدار صادر کرده است. سازمان هواشناسی با هشدار نفوذ سامانه بارشی به کشور خبر از پایداری توده سرد داد.

هواشناسی تهران و ایران شنبه 24 دی ماه 

بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز با نفوذ سامانه بارشی به کشور در استان‌های کردستان،‌ کرمانشاه،‌ایلام، لرستان، خوزستان، همدان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، غرب و جنوب اصفهان، مرکز و جنوب زنجان بارش باران، در مناطق جنوب غرب بارندگی همراه با رعدوبرق و وزش باد و در ارتفاعات و مناطق سردسیر بارش‌ها به‌شکل برف پیش‌بینی شده است.

فردا علاوه بر مناطق ذکر شده در بخش‌هایی از غرب فارس،‌ زنجان، قم، مرکز، البرز، تهران، سمنان، اصفهان،‌خراسان رضوی و خراسان شمالی بارش‌ها ادامه دارد. در استان‌های ساحلی دریای خزر نیز بارش‌های پراکنده روی می‌دهد.

روز دوشنبه در بخش‌هایی از شمال شرق و ارتفاعات زاگرس مرکزی افزایش ابر و بارش پراکنده پیش بینی می‌شود. سه‌شنبه با ورود سامانه بارشی دیگری از جنوب کشور در برخی مناطق جنوب غرب، غرب و جنوب شرق بارندگی پیش بینی شده است. چهارشنبه نیز در مناطقی از جنوب کشور بارش پراکنده و در سایر مناطق کشور جو پایداری پیش‌بینی شده است.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی توده هوای سرد طی امروز و فردا در اکثر مناطق نیمه شمالی کشور ماندگار است.

 توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

نوع مخاطره: بارش برف یا باران، در مناطق گرمسیر توام با رعدوبرق، وزش باد شدید موقت و کاهش نسبی دما

منطقه اثر شنبه 1401/10/24: ایلام، جنوب کهگیلویه و بویراحمد، شمال غرب فارس، شرق خوزستان، بوشهر، جنوب کرمانشاه.

اثر مخاطره: آبگرفتگی معابر عمومی، اختلال در سفرهای بین شهری و داخل شهر، اختلال در فعالیت‌های عمرانی، سیلابی شدن رودخانه‌ها و مسیل‌ها، بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، احتمال صاعقه، تاخیر و احتمال لغو پروازها، خسارت به صنعت کشاورزی و اختلال در انتقالِ منابع انرژی به‌ویژه برق و گاز.

توصیه: عدم توقف و تردد در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، پاکسازی آبروها و کانال‌های عبور آب درون شهری، پاکسازی دهانه پل‌ها، پرهیز از سفرهای غیر ضروری، اجتناب از فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایرکوچ‌رو، انجام اقدامات پیشگیرانه از خسارات احتمالی توسط شهرداری‌‌‌ها، راهداری‌ها، آب و فاضلاب شهری، دستگاه‌های امدادی و سایر دستگاه‌های اجرایی مسئول، پاکسازی

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

نوع مخاطره: بارش برف گاهی همراه با کولاک برف یا رخداد مه و کاهش نسبی دما

منطقه اثر شنبه 1401/10/24: لرستان، چهارمحال و بختیاری، شمال شرق خوزستان، مرکزی، همدان، جنوب کردستان، جنوب و غرب اصفهان، شمال کهگیلویه و بویراحمد، ارتفاعات و دامنه در نیمه غربی فارس

اثر مخاطره: اختلال در سفرهای بین شهری و داخل شهر، اختلال در فعالیت‌های عمرانی، اختلال در ناوگان حمل‌ونقل ریلی، هوایی و زمینی، یخبندان و مه در جاده‌ها، خسارت به صنعت کشاورزی

توصیه: پرهیز از سفرهای غیرضروری، اجتناب از فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایرکوچ‌رو، انجام اقدامات پیشگیرانه از خسارات احتمالی توسط شهرداری‌‌ها، راهداری‌ها، آب و فاضلاب شهری، دستگاه‌های امدادی و سایر دستگاه‌های اجرائی مسئول، خودداری دامداران و عشایر در عبور از ارتفاعات و عایق‌بندی و محافظت از کندوها.

توصیف سامانه: تداوم و استقرار توده هوای سرد

زمان پایان: شنبه 1401/10/24

نوع مخاطره: ادامه استقرار توده هوای سرد

منطقه اثر: شمال شرق و شرق و جنوب شرق و شمال غرب و ارتفاعات و دامنه تهران، البرز، قزوین، گیلان و مازندران.

اثر مخاطره: خسارت به محصولات و ادوات کشاورزی

توصیه: تسریع در برداشت مرکبات باقیمانده در استان‌های نوار ساحلی خزر

مصرف کودهای پتاسه ، ترکیبات بُر و روی و کود‌های اسید آمینه به صورت غیر مستقیم در بالای تاج درختان جهت مقاوم‌سازی به سرما

تامین سوخت و سرویس وسایل حرارتی و کنترل دما و رطوبت در گلخانه‌ها

مرغداری‌ها و دامداری‌ها با توجه به کاهش محسوس دما

تخلیه سیستم‌های آبیاری تحت فشار با توجه به پایین بودن دما

تداوم افزایش رطوبت در مزارع و باغات با هدف تعدیل دمای محیط

ایجاد پوشش روی نهال‌های جوان و درختان آسیب‌پذیر

روشن کردن آتش و ایجاد مه دود در باغات (در ساعات نزدیک به صبح و بامداد) و عدم مبارزه شیمیایی در مناطقی که احتمالا دما به زیر صفر می‌رسد.

  • لینک کوتاه کپی شد
ارسال نظر

آخرین اخبار