قیمت مرغ| افزایش قیمت مرغ| قیمت مرغ امروز

قیمت مرغ چه عالی شد! | کاهش قیمت مرغ در میادین و بازار

بازار مرغ این روزها به افزایش‌های چند وقت پیش پایان داده و و قیمت‌ها به نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار برگشته است.

قیمت مرغ چه عالی شد! | کاهش قیمت مرغ در میادین و بازار

در روزهای اخیر قیمت مرغ به کاهش پیدا کرده است. قیمت مرغ مصوب به ازای هر کیلوگرم ۷۳ هزار تومان اعلام شده است. دولت به گرانفروشان تذکر داده که بالاتر از قیمت مصوب قیمت گذاری نکنند و همچنین به مردم گفته قیمت مرغ بیش از۷۳ هزار تومان را خریداری نکنند. مدیر کل بازرسی جهاد کشاورزی به مردم گفته اگر مشاهده کردند که جایی قیمت مرغ را بالاتر از قیمت مصوب عرضه می کند با شماره ۱۲۴ تماس بگیرند تا با گرانفروشها برخورد شود. تازه ترین خبر درباره قیمت مرغ را در ادامه می‌خوانید.

بازار مرغ این روزها به افزایش‌های چند وقت پیش پایان داده و در حالت تعادل به سر می‌برد قیمت‌ها به نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار برگشته است، فراوانی از دیگر مولفه‌های بازار است که در هر مغازه و فروشگاهی مرغ به وفور یافت می شود.

بازار مرغ این روزها به افزایش‌های چند وقت پیش پایان داده و در حالت تعادل به سر می‌برد قیمت‌ها به نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار برگشته است، فراوانی از دیگر مولفه‌های بازار است که در هر مغازه و فروشگاهی مرغ به وفور یافت می شود.

مرغ در فروشگاه‌های زنجیره‌ای کیلویی ۷۵ هزار توان به فروش می‌رود و هیچ مشتری دست خالی بر نمی‌گردد، این در حالی است که طی یکی دو ماه گذشته قیمت مرغ تا کیلویی ۱۰۰ هزار تومان هم بالا آمده بود و بعضا صف های طولانی برای خرید بسته می‌شد.

علی جمشیدی کارشناس بخش کشاورزی گفت: دو عامل مهم در کاهش قیمت مرغ تاثیر داشت نخست اینکه جوجه‌ریزی توسط مرغداران افزایش یافت به طوری که ماهانه به بیش از ۱۳۰ میلیون قطعه رسیده است و این تولید بیش از نیاز کشور است.

وی افزود:‌ پیش از این تولید کم شده بود میزان جوجه ریزی در اسفند سال گذشته به زیر ۱۰۰ میلیون هم رسیده بود که اثر خود را به صورت کاهش تولید در بازار نشان داد.

به گزارش فارس، جمشیدی عامل دوم کاهش قیمت را بهبود وضعیت تامین خوراک مرغ عنوان کرد و گفت:‌ واردات خوراک شدت بیشتری پیدا کرده و نیاز مرغداران تامین می شود و یا حداقل از نظر روانی وضعیت مطلوبی بر بازار داشته است.

دو روز پیش هم علیرضا پیمان پاک قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در تجارت اعلام کرد: شرکت پشتیبانی امور دام تاکنون ۱۰ کشتی کنجاله سویا خریداری کرده که هر هفته یک کشتی در بنادر ایران پهلوگیری و محموله آن تخلیه می شود.

وی گفت: مشکل اصلی تاخیر در توزیع نهاده‌های دامی تامین ارز مورد نیاز بود که ارز مورد نیاز تامین شده و به زودی مشکل تامین نهاده‌های دامی هم برطرف می‌شود.

قائم مقام تجارت و تنظیم بازار وزیر کشاورزی گفت: تا پایان آذرماه، روزانه ۵ هزار تن نهاده دامی بین تولید کننده‌ها توزیع می‌شود و شرکت‌های داخلی هم متعهد شده اند ۸ هزار تن نهاده دامی مورد نیاز داخل را تامین کنند.

پیمان پاک افزود: برخی مجموعه‌های وارد کننده هم قراردادهایی با هند و ترکیه برای واردات کنجاله سویا منعقد کرده اند.

به گفته کارشناسان ظرفیت تولید سه میلیون تن مرغ در کشور وجود دارد که می توان تا یک میلیون تن به کشورهای دیگر صادر کرد.

قیمت مرغ

قیمت مرغ کمتر از نرخ مصوب در بازار 

آقای علی ابراهیمی مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی گفت: بنابر آمار در تیر ۱۳۲ میلیون قطعه و مرداد ۱۳۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تن قطعه جوجه ریزی صورت گرفته است و پیش بینی می شود که در شهریور به ۱۳۰ میلیون قطعه برسد‌.

به گفته او، با توجه به افزایش جوجه ریزی از پشتیبانی امور دام تقاضا شده که مرغ مازاد را از سطح بازار جمع آوری کنند تا شاهد کاهش قیمت نباشیم چراکه استمرار زیان مرغداران منجر به کاهش جوجه ریزی می شود.

ابراهیمی ادامه داد: در شرایط کنونی پشتیبانی امور دام بصورت جدی باید وارد بازار شود و همواره اقدام به جمع آوری و ذخیره سازی مرغ از سطح بازار کند.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران با بیان اینکه پتانسیل صنعت مرغداری بیش از ۳ میلیون تن است، گفت: گرچه آمار رسمی در خصوص سرانه مصرف نداریم، اما طبق آمار اعلامی سرانه مصرف مرغ به ازای هر نفر ۲۴ تا ۲۵ کیلوست که براین اساس مصرف سالانه مرغ ۲ میلیون تا ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن است.

به گفته او، گرچه در خصوص تولید مرغ گوشتی تنها از لحاظ تامین جوجه و نهاده دامی وابستگی داریم ، اما با تامین و تدارک به موقع نهاده نه تنها در هیچ مقطعی نیاز به واردات مرغ نداریم، بلکه پتانسیل صادرات وجود دارد.

ابراهیمی تولید ماهیانه مرغ را ۲۱۰ تا ۲۵۰ هزار تن اعلام کرد و گفت: با توجه به سرانه مصرف، ماهانه ۲۰۰ تا ۲۲۰ هزار تن گوشت مرغ مورد نیاز است.

او نرخ کنونی هرکیلو مرغ زنده درب مرغداری را ۴۸ تا ۵۲ هزار تومان اعلام کرد و افزود: با توجه به مازاد تولید و عرضه، مرغ کماکان کمتر از قیمت تمام شده تولید و مصوب در بازار عرضه می شود.

قیمت مرغ

اعلام دلیل ارزانی قیمت مرغ

آقای مهدی یوسف خانی رئیس اتحادیه پرنده و ماهی گفت: قیمت کنونی هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۵۰ تا ۵۲ هزار تومان و مرغ گرم ۷۴ تا ۷۵ هزار تومان و در برخی مغازه ها حداکثر ۷۸ هزار تومان عرضه شود.

به گفته او، برآوردها حاکی از آن است که جوجه ریزی شهریور به ۱۴۰ میلیون قطعه برسد که این میزان مازاد بر نیاز کشور است.

یوسف خانی حداکثر جوجه ریزی ماهانه و نیاز کشور را ۱۰۰ میلیون قطعه اعلام کرد و افزود: بنابر جوجه ریزی صورت گرفته، استحصال گوشت مرغ ۴۰ هزارتن مازاد بر نیاز کشور است.

رئیس اتحادیه پرنده و ماهی با بیان اینکه نیازی به واردات مرغ نداریم، گفت: با توجه به واردات مرغ و ذخیره سازی در انبارها، کمبودی در عرضه نداریم.

او ادامه داد: با توجه به پتانسیل صنعت مرغداری، در صورت حمایت از مرغداران و تامین به موقع نهاده های دامی نه تنها نیازی به واردات مرغ نداریم، بلکه پتانسیل صادرات وجود دارد.

یوسف خانی گفت: با توجه به مازاد عرضه در برابر تقاضا، نرخ کنونی مرغ به کمتر از قیمت مصوب در بازار رسیده است که بنابر جوجه ریزی صورت گرفته پیش بینی می شود که تا پایان مهر ماه قیمت مرغ نوسانی نداشته باشد.

 

قیمت مرغ

کاهش قیمت مرغ زنده

گزارش‌ها خبر از کاهش قیمت مرغ در بازار می‌دهد. طبق گزارش‌هایی که داریم با تولیدی که اتفاق افتاده است قیمت مرغ زنده رو به کاهش است.

علی ابراهیمی در مورد قیمت مرغ زنده بیان کرد: بر اساس گزارش‌ها قیمت مرغ زنده که به ۶۴ هزار تومان هم رسیده بود در حال حاضر تا ۵۱ هزار تومان هم کاهش یافته است.

ابراهیمی ادامه داد: روند کاهش قیمت مرغ در بازار تهران چند روز است که آغاز شده، در برخی استان‌ها اما به علت فاصله جغرافیایی قیمت‌ها هنوز کاهشی نشده ولی در کل روند قیمت مرغ در حال عادی شدن است.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی کشور در مورد وضعیت تولید مرغ و جوجه‌ریزی بیان کرد: جوجه‌ریزی‌ای که در تیرماه انجام شده است ۱۳۲ میلیون قطعه بوده است، در مورد جوجه‌ریزی در مردادماه چون هنوز ماه تمام نشده، نمی‌توان آماری داد اما پیش‌بینی می‌کنیم که جوجه‌ریزی در مردادماه از تیرماه هم بیشتر شود.

ابراهیمی ادامه داد: بر این اساس پیش‌بینی می‌کنیم در شهریورماه قیمت‌ها از قیمت‌های فعلی هم کاهشی‌تر شود.

  • لینک کوتاه کپی شد
ارسال نظر

آخرین اخبار