هرآنچه باید از بازی مافیا بدانید! + آموزش کامل و حرفه ای

مافیا یکی از مهیج ترین بازی های گروهی و فکری است که می توانید با دوستان یا اعضای خانواده گروهی با تعداد حداقل 10 نفر تشکیل دهید و از این بازی لذت ببرید.

هرآنچه باید از بازی مافیا بدانید! + آموزش کامل و حرفه ای

اگر شما هم عاشق بازی های جدید هستید و دوست دارید در کنار اعضای خانواده یک سرگرمی مفید داشته باشید و هوش و ذکاوت خود را محک بزنید، بهتر است که راجع به بازی مافیا هم فکر کنید. بازی مافیا یک بازی نسبتاً قدیمی می باشد که بین گروه دوستان و اعضای خانواده یک بازی محبوب است.

برای این بازی باید یک گروه تشکیل دهید. حداقل تعداد افراد این گروه باید 10 نفر باشد. بهتر است که در ایام تعطیلات، زمانی که در کنار اعضای فامیل جمع هستید، این بازی را در کنار یکدیگر انجام دهید و از آن لذت ببرید. 

خلاصه ای از تاریخچه بازی مافیا

این بازی اولین بار توسط فردی به نام دمیتری دیویدوف ایجاد شد که آن را در بین دانشجویان مسکو به راه انداخت و کم کم این بازی وارد خوابگاه های دانشجویی در اروپا و آمریکا هم شد و اکثر این افراد از انجام دادن این بازی لذت می بردند.

هدف بازی

هدف این بازی کشتن یا بیرون انداختن اعضای مافیا است تا این که شهروندان بتوانند کل مافیا ها را از بازی بیرون کنند. اصل این بازی بر پایه ی مذاکره و مجاب کردن پیش می رود و شما به عنوان یک شهروند باید سعی کنید تا شهروند های دیگر را شناخته و متحد شوید و مافیا تشخیص دهید و بیرون شان کنید ؛ اما به عنوان یک مافیا باید سعی کنید تا اتحاد شهروندی را شکسته، مذاکره کنید و آن ها را فریب دهید که شما هم یک شهروند هستید تا به شما اعتماد کنند و با کمک شهروندان ضعیف و بی تجربه شهر را نابود کنید.

بازی مافیا

بازی مافیا حداقل با چند بازیکن انجام می شود؟

این بازی گروهی با تشکیل گروه های کوچک 5 نفری قابل انجام است اما معمولا در این بازی 10 نفر تا 13 نفر شرکت می کنند.

قوانین بازی مافیا

فرض کنید که یک گروه 13 نفره برای انجام بازی حضور پیدا کرده اند. اولین قدم این است که راوی کارت ها را در میان افراد پخش کند. او در کل پروسه پخش کارت ها توجه کافی را دارد که کسی از نقش دیگری آگاه نشود. در این گروه 13نفره تقسیم بندی ها به شکل زیر انجام می شود:

سه نفر مافیا هستند که البته این تعداد سلیقه ای و قابل تغییر است. همچنین یک کارآگاه، یک دکتر، یک رئیس مافیا و هشت شهروند معمولی هم در بازی وجود دارند.

نکته ای که در این بازی بسیار مهم است این است که:

هر کس باید نقش خودش را بداند اما هیچ کس دیگری نباید از نقش او خبر داشته باشد.

در این بازی باید سعی کنید، هویت خودتان را به شکل کاملاً مستقیم به دیگران نگویید.

بازی به دو مرحله تقسیم می شود:مرحله روز و مرحله شب.

در طول شب همه باید چشم های خود را بسته نگه دارند و در این هنگام راوی بازی، هر فرد و هر نقش را بیدار می کند. اول با مافیا شروع می کند. سپس دکتر و بعد کارآگاه را صدا می زند.

این بازی معمولاً برای افراد نوجوان مناسب نیست زیرا آن ها باید سعی کنند پختگی کامل خود را در بازی نشان دهند .بهتر است که رده سنی افراد در این بازی نزدیک به هم باشد.

راهنمای بازی مافیا

اعضای اصلی بازی مافیا و نقش آنها در بازی

راوی

راوی در بازی تمام نقش ها را می شناسد و وظیفه اصلی او در این بازی پیش بردن روند درست بازی است اما خودش به طور رسمی داخل بازی نقشی ندارد و فقط به عنوان راوی و روایت کننده بازی عمل می کند. در طول شب زمانی که همه چشم ها بسته شده است، راوی هر نقش را صدا می زند و او را بیدار می کند و از او سوال می پرسد.

مثلاً سوالی که راوی ازمافیا می پرسد ، این است که می خواهید به چه کسی شلیک کنید ؟ (مافیا باید سعی کنند که یک نفر از شهروند ها را بکشند و تک به تک آن ها را از بازی بیرون کنند تا خودشان پیروز شوند )

سپس از دکتر می پرسد که می خواهی چه کسی را نجات دهی ؟ (دکتر باید هوشمندانه و با توجه به صحبت های روز قبل تجزیه و تحلیل کند و کسی که بیشتر از همه در خطر است را نجات دهد ، که اگر این کار را به درستی انجام دهد، شلیک شب مافیا خنثی خواهد شد و هیچ شهروندی بیرون نمی رود .)

و بعد از کارآگاه می پرسد، می خواهی استعلام چه کسی را بگیری ؟ )کارآگاه نیز با توجه به صحبت های روز قبل و شک هایی که دارد ، از راوی بازی استعلام شخصی را می گیرد تا از مافیا بودن یا نبودن او مطمئن شود که البته رئیس مافیا تا آخر بازی استعلام منفی دارد )

در طول بازی زمانی که همه بیدار هستند ، راوی از این افراد می خواهد تا به فردی که شک دارند، رای بدهند تا از بازی بیرون برود. یعنی فردی که احتمال می دهید مافیا باشد. در این مرحله نیز باید شهروند ها هوشنمدانه رفتار کنند که فریب مافیا را نخورند و به اشتباه شهروندی را بیرون نیندازند.

بازی دوباره در مراحل روز و شب تکرار می شود و در هر مرحله یک نفر از بازی بیرون می رود ؛ مگر اینکه دکتر او را نجات داده باشد.

راوی در مافیا

مافیا

معمولاً در یک بازی 13 نفره سه مافیا وجود دارد که هویت یکدیگر را در شب اول متوجه شده اند اما بازیکنان دیگر تلاش دارند که مافیا را در طول بازی شناسایی کنند.

مافیا هم باید در طول بازی به خوبی دروغ بگویند و شبیه شهروند بازی کنند .مافیا سخت ترین نقش بازی است، زیرا ممکن است دیگران به راحتی متوجه دروغگویی شما شوند .مافیا باید در طول بازی با استراتژی عمل کنند زیرا اگر دیگران متوجه نقش آنها شوند مافیا به ترتیب از بازی حذف می شوند و هیجان بازی کاسته می شود.

هنگام شب یعنی زمانی که مافیا بیدار می شوند ، معمولاً در سکوت کامل به بازیکنی که می خواهند شلیک کنند ، اشاره می کنند.اگر همه ی مافیا با یکدیگر موافق باشند ، به فرد مورد نظر شلیک خواهد شد. اگر فرد کشته شده توسط دکتر نجات یابد، می تواند به بازی خود ادامه دهد و اگر توسط دکتر این کار انجام نشود از ادامه بازی حذف می شود.

رئیس مافیا یا پدرخوانده

پدرخوانده مهم ترین نقش در میان اعضای مافیا را دارد و تصمیم گیرنده نهایی در بازی است و می تواند با مشورت سایر اعضا دیگر مافیا یک نفر را از میان شهروندان انتخاب کرده و با شلیک گلوله از بازی حذف کند. لازم به ذکر است، استعلام پدرخوانده منفی می باشد. این بدان معناست که اگر کارآگاه در شب از راوی بخواهد تا در راستای شناسایی نقش پدرخوانده تاییدیه بدهد، راوی نمی تواند او را راهنمایی کند و استعلام مثبت بدهد.

پدرخوانده در مافیا

دکتر

دکتر شهروندان نیز در هر شب می تواند یک بازیکن داخل بازی را نشان دهد که احتمال می دهد مافیا او را از بین خواهد برد. همانطور که قبلا هم گفتیم، اگر دکتر بازی شهروند درستی را نجات دهد، شلیک مافیا بر او تاثیر نخواهد گذاشت و این شهروند داخل بازی خواهد ماند. دکتر می تواند در طول روند بازی یکبار نیز خودش را نجات دهد.

شهروند

شهروندان هم در طول بازی تلاش دارند که مافیا را بشناسند و او را بیرون بیندازند. معمولاً در طول بازی به او تارگت (هدف) می زنند و دفاع طرف مقابل را می شنوند و شک و تردیدهای خود را در مورد افراد بیان می کنند .افرادی که شهروند هستند، می توانند از سرنخ های شفاهی و غیر شفاهی استفاده کنند و مافیا را تشخیص دهند.

کارآگاه

کارگاه یک شهروند است که می تواند هنگام شب به فردی که شک دارد اشاره کند و راوی با تکان دادن سر به او می فهماند که آن فرد مافیا است یا شهروند. نقش کارآگاه در بازی حائز اهمیت است، زیرا اگر استعلام یک نفر را بگیرد و متوجه شود که او مافیا است ، می تواند در طول بازی دیگران را مجاب کند که همگی به مافیا بودن آن فرد رای بدهند.

کارآگاه در مافیا

نقش های فرعی بازی مافیا

نقش های بیشتری اعم از:روانشناس، جان سخت، زره پوس، تک تیرانداز (به عنوان شهروند) و مذاکره کننده و دکتر لکتر (به عنوان مافیا) ... هم در بازی وجود دارند که افراد حرفه ای تر از آن ها استفاده می کنند).

روانشناس

جز شهروندان است که شب بیدار می شود و در صورت تمایل، به شخصی دستور سکوت می دهد و صبح روز بعد راوی اعلام می کند که آن شخص در طول این دوره صحبتی نکند.

جان سخت

جان سخت نیز جز شهروندان محسوب می شود و می تواند دو بار در طول بازی دستور استعلام دهد؛ یعنی اینکه می خواهد صبح روز بعد همه ی بازیکنان متوجه شوند که چه کسانی بیرون بازی هستند و کشته شده اند.

زره پوش

این شهروند، زره ای به تن دارد که به عنوان یک جان اضافه می باشد. یعنی اگر در طول بازی ؛ مافیا و یا شهروند ها به غلط سعی بر بیرون دادن او داشته باشند، کشته نمی شود و فقط زره اش می افتد و شهروندی او برای همه آشکار خواهد شد.

تک تیرانداز یا اسنایپر

تک تیرانداز نیز به عنوان شهروند وظیفه دارد تا اگر مافیایی را صد در صد تشخیص داد، در طول شب به او شلیک کند . (اگر اشتباها شهروندی را بزند، خود تک تیرانداز به دلیل اشتباهی که کرده است، بیرون خواهد رفت و اگر هم به پدرخوانده شلیک کند، نه مافیا بیرون می رود و نه تک تیرانداز اما این گونه صبح روز بعد او متوجه خواهد شد که مافیا بودن شخص را درست تشخیص داده است ).

تک تیرانداز مافیا

مذاکره کننده

یکی از سمت های مافیا است که گروه مافیا بعد از خروج یکی از هم تیم های خود و در صورت حضور نقش مذاکره کننده در بازی می توانند با یکی از شهروندان اقدام به مذاکره برای پیوستن به تیم مافیا کند.

مذاکره درصورتی موفق خواهد بود که با شهروند ساده یا زره پوش انجام شود ؛ یعنی اگر اشتباها با دکتر، کارآگاه و ... مذاکره کنند، تیرشان به سنگ می خورد و مذاکره آن ها نتیجه نخواهد داشت. 

تروریست

یکی از اعضای اکیپ مافیا است که اگر در روز با رای شهروندان کشته شود، این توانایی را دارد که یکی از بازیکنان را با خود حذف و یا ترور کند.

ناتاشا

ناتاشا یکی دیگر از اعضای تیم مافیا است که توانایی لال کردن افراد را در هر شب دارد و فرد عنوان شده در روز بعد اصلا نمی تواند صحبتی کند . ناتاشا هرگز نمی تواند در دو شب متوالی یک نفر را لال کند.

دزد

نقش دزد یکی از نقش های سیاه در بازی مافیا است که هنگام شب دو نفر را انتخاب می کند. فرد اول انتخابی او اگر یک شهروند عادی، مافیای ساده و یا یک تروریست باشد، اتفاقی رخ نمی دهد.

او هرگز نمی تواند در دو شب پشت سرهم یک فرد را به عنوان نفر اول انتخاب کند اما می تواند یک نفر ثابت را هر شب به عنوان نفر دوم انتخاب کند. اگر نفر اول رویین تن باشد، نقش او به دزد منتقل می شود و دزد در آن شب به رویین تن تبدیل می شود.

نقش دزد در مافیا

شهروند خائن

شهروند خائن یکی نقش های منفی در بازی مافیا است که در تمامی بازی کمک می کند تا مافیا به اهداف خود برسند.

محافظ یا روح

محافظ یا روح با تیر مافیا و اسنایپر کشته نمی شود و اگر در روز کشته شود به یک شهروند عادی تبدیل شده و از روز بعد می تواند دوباره به عنوان یک شهروند وارد بازی شود.او قابلیت بازگرداندن فرد ترور شده را به بازی دارد.

دکتر لکتر

یکی از اعضای مافیا است. در طول شب یکی از اعضای مافیا را از شلیک شب تک تیرانداز نجات می دهد. او فقط یک بار می تواند خودش را نجات دهد.

چگونه بازی کنیم؟

شب اول:

در شب اول راوی به همه بازیکنان می گوید که چشمانشان را ببندند و سپس مافیا بیدار می شوند، یکدیگر را شناسایی می کنند. راوی اعلام می کند که مافیا دوباره بخوابند. تمام اتفاقاتی که در راند اول می افتد، همین است.

نحوه بازی مافیا

روز اول:

در روز اول همه چشم هایشان را باز می کنند و بازی شروع می شود. افراد باید از همین جا شروع به اتهام زدن به یکدیگر کنند . مثلاً باید دقت کنند که چه کسی خجالتی تر از همیشه است ؟ چه کسی بیشتر یا کمتر صحبت می کند؟ سپس باید سوالات مستقیم در مورد هویت افراد بپرسند، مستقیماً به چشمان یکدیگر نگاه کنند و از آن ها بپرسند که آیا تو مافیا هستی؟ زمانی که رای گیری برای کشتن و بیرون دادن یک نفر از بازی انجام می شود، فرد مورد نظر می تواند از خودش دفاع کند و نظرات بقیه را برگرداند.

شب دوم:

شب دوم چشم همه بازیکنان بسته می شود و راوی مافیا را بیدار می کند و می پرسد که می خواهند به چه کسی شلیک کنند. سپس دکتر را بیدار می کند و از او می خواهد که یک نفر را نجات دهد و بعد از آن کارآگاه را بیدار می کند تا استعلام یک نفر را بگیرد.

روز سوم:

راوی در روز سوم همه بازیکنان را بیدار می کند. فرد کشته شده را اعلام می کند؛ مگر این که دکتر او را نجات داده باشد. بازی در مراحل بعدی روز و شب ادامه پیدا می کند تا زمانی که شهروندان همه مافیا ها را بیرون داده باشند یا این که مافیا ها تمام شهروندان را از بازی بیرون بدهند.

در نهایت ...

زمانی که به عنوان یک شهروند از بازی بیرون می روید ، می توانید نقش همه افراد را بفهمید. احتمالاً متوجه خواهید شد که چه کسانی به شما دروغ گفتند و داخل بازی گول آن ها را خورده اید. مشاهده این بازی کاملاً هیجان انگیز است و شناخت هویت ها بسیار غافلگیر کننده می باشد.

  • لینک کوتاه کپی شد
ارسال نظر

آخرین اخبار