هشدار رئیس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای شهر تهران؛

جان شهروندان در خطر است!

جان شهروندان در خطر است!

رئیس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای شهر تهران با  موثر خواندن اقدامات شهرداری، وزارت کار و اداره برق در موضوع ایمن‌سازی ساختمان‌های ناایمن پیشنهاد داد که باید کارهای جدی‌تری انجام دهند.

روز گذشته، آتش سوزی عظیمی در یک انبار بزرگ در چهارراه مولوی رخ داد که طی آن نزدیک به 20 نفر مصدوم شدند و خوشبختانه تلفات جانی در پی نداشت. معاون دادستان تهران نیز گفت که پنج بار به مالک این انبار هشدار داده شده بود که ساختمان ناایمن است ولی جدی گرفته نشده بود. او همچنین گفته بود که هزینه این آتش سوزی و خسارات آن نیز بر عهده مالک ساختمان می‌باشد که توجهی به هشدارها نکرده است.

با این همه اینها، چرا پیش از اینکه حادثه ای رخ دهد، اقدامی جدی و موثر در برابر کسانی که در پی سودجویی خود هستند و اقدامی در راستای رفع ناایمنی نمی کنند صورت نمی گیرد؟ این مهم را با مهدی بابایی، رئیس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای شهر تهران ، در میان گذاشتیم تا ببینیم رویکرد پارلمان شهری در برابر اینگونه بی توجهی ها و حادثه آفرینی ها چیست.

مهدی بابایی، عضو شورای شهر تهران در این خصوص که در حال حاضر،  قوه قضائیه به خوبی پای کار آمده است و شهرداری می‌تواند در مرحله اول، درخواست قطع انشعابات را ارائه دهد، گفت: بعد از آن می‌تواند درخواست پلمب دهد. غالبا وقتی انشعابات قطع می‌شود مالکان جدیت شهرداری را در ایمن سازی متوجه می‌شوند و پای کار می‌آیند. البته ناگفته نماند که شهرداری باید پاسخگو باشد که چرا پیگیر قطع انشعابات و پلمب این انبار موتور که چندین بار اخطار دریافت کرده نبوده است.

مهدی بابایی در ادامه تاکید کرد: شورای شهر ، اولویت در سال 1402 را با 129 ساختمان ناایمن و یک مجموعه 11 هزارتایی قرار داده است؛ اما این دلیل نمی شود که شهرداری پای کار نرود و به موارد دیگر رسیدگی نکند.

ناایمن بودن بازار تهران

اداره برق در موضوع سیمکشی‌های غیراصولی بازار تهران حرکت کندی دارد

رئیس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای شهر تهران در پاسخ به اینکه پیگیری ایمن سازی سیم‌های در هم پیچیده بازار تهران به کجا رسید گفت: موظف بودن شهرداری در این خصوص، این باعث نمی شود که سایر ارگان ها و نهادها کوتاهی کنند. برای مثال اداره برق ، تا قبل از کنتورها را اصلاحات خوبی انجام داده است ولی اغلب در بعد از کنتورها ورود جدی نداشته است. علی رغم اینکه یک سری مصوبات نیز در کمیته ایمنی بازار داشته ایم که اداره برق در این حوزه باید پیگیری و حتی برخی انشعابات برق را قطع کند؛ ولی کندی حرکت شرکت برق را شاهد هستیم.

95 ساختمان ناایمن و بحرانی تهران تا پایان سال تعیین تکلیف می‌شوند

بابایی تاکید کرد: انتشار لیست ساختمان‌های ناایمن، کار خوبی بود که باعث شد پیگیری ها شدت بگیرد. الان 120 ساختمان ناایمن تهران به 95 تا رسیده است و تا پایان سال هم زمان بندی کرده ایم و تا آخر امسال این ساختمان‌های بحرانی باید تعیین تکلیف شوند. ما ساختمان‌های پرخطر که 11 هزار تا هستند را تا پایان برنامه چهارساله چهارم باید تعیین تکلیف کند. سرعت کند است ولی اینکه اقدامی نمی شود کمی احجاف است.

او افزود: مجلس فقط سیاست گذار نیست و ناظر هم هست ولی در حوزه ایمنی خیلی شاهد ورود جدی مجلس در حوزه نظارت بر دولت نیست. موضوع ایمنی آنچنان جدی است که می‌تواند تمام خدمات نهادهای ارائه دهنده خدمت را تحت الشعاع قرار دهد. هیچ تضمینی وجود ندارد در اتفاق بعدی جان شهروندان به خطر نیفتد. هرچه در این حوزه انرژی و وقت بگذاریم، سطح ایمنی بالا می‌رود و یکی از ارکان توسعه پایدار هم همین موضوع است. تا زمانی که به کارهای آموزشی و فرهنگی و پیشگیرانه توجهی نشود، شرایط به همینگونه است و جان شهروندان و آتش نشانان به خطر می‌افتد.

اقدامات شهرداری، وزارت کار و اداره برق می‌تواند موثرتر باشد

این عضو شورای شهر در ادامه در پاسخ به اینکه سه ارگان یا نهاد اصلی که در این زمینه باید کارهای جدی تری انجام دهند، گفت: شهرداری، وزارت کار و اداره برق.

او در خصوص چرایی نام بردن وزارت کار افزود: در این حوزه قانون داریم که در حوزه ایمنی کارگاه ها نظارت کند و چون برایش قانون وجود دارد، وزارت کار راسا می‌تواند واحد را پلمب کند؛ ولی تقریبا این موضوع را شاهد نیستیم که ببینیم وزارت کار جایی را به بهانه ایمن نبودن پلمب کرده باشد.

 

منبع: رکنا
  • لینک کوتاه کپی شد
ارسال نظر

آخرین اخبار