طرح تحولی بازآفرینی شهرداری؛

تهران اولین فروش متری مسکن را عملیاتی می‌کند

بنا بر اعلام مدیرعامل سازمان نوسازی تهران، پس از مصوبه بورس، اولین عرضه را شهرداری تهران عملیاتی می‌کند که طرح تحولی بازآفرینی آن تهیه شد.

تهران اولین فروش متری مسکن را عملیاتی می‌کند

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با بیان "در انتظار مصوبه بورس برای عملیاتی کردن فروش متری مسکن هستیم"، گفت:‌ طرح تحولی بازآفرینی شهر تهران تهیه شد.

مهدی هدایت در گفت‌وگویی اظهار کرد: در بحث مسکن تهران،‌ روی بافت‌های ناکارآمد و فرسوده تمرکز کرده‌ایم؛ یک اقدام خوبی که اخیراً انجام شده و در کارگروه ماده 5 تصویب شده تهیه محدوده‌های جدید هدف بازآفرینی شهر تهران بوده است.

وی توضیح داد: این محدوده‌ها با شاخص‌های جدید شورای‌عالی معماری و شهرسازی که قبلاً 3 شاخص بود و الآن به 27 شاخص افزایش یافته، شناسایی شده است، بر این اساس پس 18 ماه کار کارشناسی، این نقشه‌ها هفته قبل در کارگروه تصویب شد.

هدایت افزود: مداخله در محدوده‌های بافت فرسوده قبلاً حدود 4427 هکتار بود، الآن این محدوده‌های به‌صورت پیوسته 7000 هکتار است. در حالت غیرپیوسته و منفصل 2000 هکتار دیگر به این بافت‌ها اضافه می‌شود و به حدود 9000 هکتار افزایش می‌یابد.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با یادآوری این‌که "در شهر تهران حدود 2000 هکتار بافت فرسوده مفصل و بعضاً تک‌پلاک داریم"، اضافه کرد: در زمان حاضر افزایش محدوده‌های هدف بازآفرینی شهری تهران در مقیاس 9000 هکتار است، البته بازآفرینی متفاوت است؛‌ در جایی خدمات افزایش می‌یابد، در جای دیگر مسائل اجتماعی داریم.

هدایت با طرح این پرسش که خروجی این کار چیست، بیان کرد:‌ طرح مذکور، طرح تحولی بازآفرینی شهر تهران است که از خروجی آن مسکن برای جاهایی که مشکل داریم، تولید می‌شود.

وی در ادامه با اشاره فروش اوراق موازی سلف اسلامی (فروش متری مسکن) گفت:‌ مصوبه شورای فقهی این کار اخذ شده و موضوع در هیئت مدیره بورس در حال پیگیری است. به‌محض این‌که دستورالعمل مربوطه را ابلاغ کند،‌ شهرداری تهران جزو اولین مجموعه‌هایی است که اولین عرضه در قالب این نوع فروش را عملیاتی می‌کند.

وی با اعلام این‌که "در فروش متری زمین 3 هدف را دنبال می‌کنیم"، گفت: کنترل تورم و جذب نقدینگی در جامعه، رشد تولید مسکن و ساخت مسکن استطاعت‌پذیر سه هدف اجرای فروش متری زمین است.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با ابراز این‌که "منتظر مصوبه بورس برای عملیاتی کردن فروش متری مسکن هستیم"، اضافه کرد: اولین پروژه در هلال احمر (نواب) را بر این موضوع در نظر گرفته‌ایم، تعداد واحدهای این پروژه 200 واحد است.

بر اساس پژوهش صورت‌گرفته در سازمان نوسازی شهر تهران، قیمت تمام‌شده یک مترمربع مسکن با احتساب هزینه‌های زیربنایی و روبنایی (خطوط انتقال آب، آماده‌سازی، درمانگاه، مدرسه و...) برای دولت حدود 50 میلیون تومان است.

هدایت با بیان این‌که حدود 70 درصد قیمت تمام‌شده مسکن را دولت پرداخت می‌کند، گفت: در محدوده‌های هدف بازآفرینی شهر تهران ظرفیت تولید چند صد هزار واحد مسکونی وجود دارد که دارای امکانات زیربنایی و روبنایی است.

وی با تأکید بر این‌که با تولید مسکن در محدوده‌های هدف بازآفرینی شهر تهران تهدید به فرصت تبدیل می‌شود، اظهار کرد: باید از این فرصت با استفاده از حمایت‌های دولت استفاده کرد که تأثیر به‌سزایی در تعادل بازار مسکن و کنترل قیمت‌ها خواهد داشت.

 

منبع: تسنیم
  • لینک کوتاه کپی شد
ارسال نظر

آخرین اخبار