اثر ریزش نرخ ارز در بازار؛

قیمت خودرو کاهش یافت!

ورود قیمت دلار به کانال 50 هزار تومانی بر قیمت خودرو اثر گذاشت به طوری که یکی از عوامل اصلی ریزش نرخ خودرو، همین موضوع است.

قیمت خودرو کاهش یافت!

قیمت خودرو در هفته‌های گذشته تحت تاثیر ثبات نسبی در نرخ ارز و همچنین برگزاری مرحله دوم طرح فروش خودرو در سامانه یکپارچه روند کاهشی به خود گرفت. امروز نیز اغلب، قیمت‌ها ثابت یا کاهشی بود.

قیمت پراید ۱۳۱ در روزهای گذشته تغییری تجربه نکرد و در نرخ ۳۵۰ میلیون تومان ثابت ماند. همانند پراید ۱۱۱ که در قیمت ۳۶۰ میلیون تومان معامله شد.

قیمت پژو پارس LX TU5، ساخت ۱۴۰۱ که در روزهای گذشته کاهش چشم‌گیری را تجربه کرده بود، امروز اول خرداد ماه، ۱۲ میلیون تومان نیز کاهش قیمت نسبت به روز گذشته را تجربه کرد و نرخ ۶۵۰ میلیون تومانی را به ثبت رساند.

پژو ۲۰۶ تیپ ۳ پانوراما ۱۴۰۱ که یکی از محصولات پرطرفدار بازار است، امروز ۵ میلیون تومان ارزان و در نرخ ۵۷۰ میلیون تومان عرضه شد.

قیمت تارا اتوماتیک که مدل ۱۴۰۲ آن به‌تازگی وارد بازار شده است، امروز کاهش ۲۰ میلیون تومانی را نسبت به روز گذشته تجربه کرد و در نرخ ۸۸۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شد.

قیمت ام وی ام X22 PRO با ۱۰ میلیون تومان کاهش، به یک میلیارد و ۸۰ میلیون تومان رسید.

جک J4 ساخت ۱۴۰۲ نیز امروز ۱۰ میلیون تومان ارزان شد و نرخ ۹۲۰ میلیون تومان را به ثبت رساند.

قیمت فردا SX5 ساخت ۱۴۰۱ اما امروز، دوشنبه، قیمت ثابت روز گذشته را تکرار کرد و جزو معدود خودروهایی است که روند کاهشی نداشته است.

بازار خودرو در هفته‌های گذشته نوسانات قیمتی زیادی را تجربه کرد و قیمت‌ها در اکثر این روزها روند نزولی به خود گرفته بود. یکی از علل اصلی کاهش قیمت در بازار برگزاری مرحله دوم طرخ فروش خودرو در سامانه یکپارچه بود. البته کاهش نرخ دلار و ورود آن به کانال ۵۱ هزار تومان نیز یکی از علت‌های ریزش قیمت‌ها در بازار آزاد شناخته می‌شود.

برگزاری این مرحله از طرح فروش باعث شد بازار خودرو در وضعیت رکودی قرار گیرد. البته کمبود تقاضا تنها به این بازار ختم نشد و سایر بازارهای مالی نیز در همین وضعیت قرار گرفته‌اند.

از طرفی دیگر دعوای میان مونتاژکاران و شورای رقابت، باعث ایجاد التهاب در بازار می‌شود که امید است هرچه زودتر با تحقق توافق، این مشکلات برطرف شود.

این امر باعث می‌شود تا بازار خودروهای مونتاژی نیز در حالت بلاتکلیفی قرار گیرد. حال در بازار آزاد تنها فروشنده‌هایی پیدا می‌شوند که از ترس کاهش قیمت‌ها دست به فروش خودرو زده‌اند. اما خریداری در این میان یافت نمی‌شود.

منبع: تجارت نیوز
  • لینک کوتاه کپی شد
ارسال نظر

آخرین اخبار