حقوق کارگران| افزایش حقوق کارگران| افزایش دوباره حقوق کارگران

حقوق کارگران کم می شود؟ | شوک به کارگرانی که منتظر افزایش حقوق هستند!

در حالی که کارگران منتظر افزایش حقوق خود هستند، برخی از نمایندگان مجلس با ارائه طرحی همه را متعجب کرده اند.

حقوق کارگران کم می شود؟ | شوک به کارگرانی که منتظر افزایش حقوق هستند!

 

حقوق کارگران در سال 1402 با افزایش 27 درصدی همراه شد که در وهله نخست باعث خوشحالی کارگران شد اما تورم بالایی که در ماه های نخست سال به وجود آمد اثر افزایش حقوق را خنثی کرد. حقوق کارگران در ایران توسط شورای عالی کار و پس از تصویب رقم پیشنهادی دولت مشخص می‌شود. در طول سال بحث های زیادی در خصوص افزایش مجدد حقوق کارگران مطرح شده است. در برهه ای خبر افزایش دوباره حقوق کارگران جدی شد و کارگران امیدوار شدند اما با شروع پاییز این امیدواری ها کمرنگ شد. کارگران امیدوارند اگر حقوق کارگران در سال جاری اضافه نمی شود حداقل در شروع سال آینده با افزایش قابل توجهی همراه شود.

در حالی که کارگران منتظر افزایش حقوق خود هستند، برخی از نمایندگان مجلس با ارائه طرحی همه را متعجب کرده اند.

مرکز پژوهش های شورای اسلامی پیشنهاد کاهش حداقل دستمزد افراد زیر ۲۰ سال به ۷۰ درصد حداقل دستمزد مصوب را برای کاهش بیکاری جوانان مطرح کرده است، اما هادی ابویی، دبیر مرکز عالی اصناف کشور معتقد است این طرح بعید است موفق شود.

مرکز پژوهش های شورای اسلامی در برنامه هفتم راهکارهایی برای رفع معضل بیکاری ارائه کرده است. یکی از پیشنهادات این مرکز کاهش حداقل دستمزد به ویژه افراد زیر ۲۰ سال و بدون سابقه بیمه به ۷۰ درصد حداقل دستمزد مصوب است.

هادی ابویی دبیر کانون عالی اصناف کشور نظر خود را درباره پیشنهاد مرکز پژوهش های مجلس برای کاهش دستمزد زیر ۲۰ سال به ۷۰ درصد حداقل دستمزد بیان کرد. به گفته ابوی این طرح سال هاست که بدون نتیجه دنبال می شود.

وی در ادامه توضیح داد که بسیاری از کارفرمایان حاضر به پرداخت دستمزد بالاتر از وزارت کار هستند، اما به دلیل دستمزد پایین هیچ گیرنده ای پیدا نمی کنند. نیروی کار فعلی با سطح آگاهی بالایی که دارد، مشاغل مجازی و اینترنتی را بر موقعیت های خط تولید ترجیح می دهد.

ابوی در ادامه تصریح کرد: باید فرهنگ کار اصلاح شود چرا که جوانان به جای کارکردن با ساعات مشخص و رعایت قوانین و مقررات خاص به دنبال کسب درآمد بیشتر هستند.

نماینده کارگران در شورای عالی کار همچنین افزود: کار بهتر به معنای استراحت بیشتر یا موقعیت شغلی بالاتر نیست، بلکه درآمد کارگر برای تامین زندگی آنها کافی است. وی پیشنهاد کرد برخی از موارد قانون تامین اجتماعی و کار اصلاح شود تا روند کار بهبود یابد.

ابویی در پایان خاطرنشان کرد: کارفرمایان شغل ایجاد کرده اند اما نیروی کار برای آنها وجود ندارد. معیشت کارگران باید واقعی دیده شود و آنها باید درآمدی بسیار بالاتر از هزینه زندگی خود داشته باشند. به این ترتیب، طرح هایی مانند کاهش دستمزدها موثر نیستند.

  • لینک کوتاه کپی شد
ارسال نظر

آخرین اخبار