وام مسکن| وام مسکن زوجین| شرایط وام مسکن

وام مسکن دو میلیاردی سوژه شد | اقساط وام مسکن دو میلیاردی چقدر است؟

مشمولان افزایش وام مسکن چه کسانی هستند و قرار است وام دو میلیاردی مسکن را با اقساط چند تومانی تسویه کنند؟

وام مسکن دو میلیاردی سوژه شد | اقساط وام مسکن دو میلیاردی چقدر است؟

وام مسکن در سال 1402 با افزایش بسیار چشمگیری مواجه شده و در حال حاضر بیش از یک میلیارد تومان است. بسیاری از ایرانیان از جمله زوج‌های جوان به دنبال وام مسکن هستند تا از این طریق صاحب خانه شوند. با وجود افزایش وام مسکن، استقبال از این وام کاهش پیدا کرده است زیرا شرایط آن سخت و اقساط آن بسیار سنگین است. تازه‌ترین خبر درباره وام مسکن را در ادامه بخوانید.

بانک مسکن به‌تازگی بخشنامه‌ای را برای پرداخت وام جدید مسکن با سقف یک میلیارد و 920 میلیون تومان، به شعب خود ابلاغ کرده که در آن روش بازپرداخت اقساط همان روش ساده است و فعلاً خبری از روش پلکانی مورد نظر معاون بانک مسکن نیست.

اگرچه سقف این وام به محدوده دو میلیارد تومان نزدیک شده و می‌تواند بخش بزرگی از هزینه خرید مسکن را پوشش دهد اما محاسبات نشان می‌دهد، اقساط ماهانه وام به ارقامی نجومی می‌رسد که پرداخت آن، برای اغلب اقشار جامعه امکان‌پذیر نیست.

معاون امور اعتباری بانک مسکن می‌گوید سقف قسط این وام 35 میلیون تومان است و در روش پلکانی، مبلغ بازپرداخت اقساط، 15 تا 20 میلیون تومان است که البته اعلام شده فعلا از روش بازپرداخت پلکانی خبری نیست.

مشمولان وام 2 میلیاردی مسکن چه کسانی هستند؟

تجارت نیوز در ادامه نوشت: همان‌طور که اشاره شد، بانک مسکن اعلام کرده است که سقف تسهیلات خرید مسکن برای خانوارهایی که حداکثر چهار فرزند زیر 20 سال دارند، افزایش می‌یابد؛ اما مشمولان این طرح چه کسانی هستند؟

افزایش سقف وام خرید مسکن از سری طرح‌های مربوط به طرح جوانی جمعیت است و به این ترتیب جامعه هدف آن نیز خانوارهایی هستند که حداکثر چهار فرزند زیر 20 سال دارند. بر این اساس به ازای یک فرزند زیر ۲۰ سال سن، ۲۵ درصد، دو فرزند زیر ۲۰ سال ۵۰ درصد، سه فرزند زیر ۲۰ سال ۷۵ درصد و چهار فرزند زیر ۲۰ سال سن، ۱۰۰ درصد به سقف تسهیلات خرید و تعمیر مسکن اضافه می‌شود.

وام مسکن

البته همراه با افزایش سقف تسهیلات مسکن، مدت بازپرداخت آن نیز دستخوش تغییر شده است و به ازای هر فرزند زیر ۲۰ سال سن، به میزان دو سال و در مجموع برای پنج فرزند و حداکثر تا سقف ۱۰ سال امکان افزایش دارد.

همچنین بر اساس قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت اگر خانواده‌ای چهار فرزند زیر ۲۰ سال سن داشته باشد، در حالی که پدر به همراه فرزندان متولد شهر تهران باشند، در حالت انفرادی می‌تواند علاوه بر ۴۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن به ازای هر فرزند، ۱۰۰ میلیون دیگر و در مجموع تا سقف ۸۰۰ میلیون تومان برای خرید مسکن و همچنین برای تعمیر مسکن علاوه بر ۱۶۰ میلیون تومان، به ازای هر فرزند ۴۰ میلیون تومان و به عبارتی تا ۳۲۰ میلیون تومان در قالب تسهیلات جعاله از محل اوراق ممتاز بانک مسکن استفاده کند.

اقساط وام 2 میلیاردی مسکن چقدر است؟

مسئله‌ای که از همان ابتدای افزایش سقف تسهیلات مسکن سر و صدای زیادی به پا کرد و باعث ناامیدی عده زیادی از دریافت این وام شد، میزان اقساط ماهانه بود. زوجین تهرانی برای دریافت این وام با سقف 960 میلیون تومان، باید ماهانه بیش از 20 میلیون تومان بپردازند.

حالا با این مصوبه جدید سقف تسهیلات قابل استفاده زوجین در شهر تهران از محل اوراق ممتاز فارغ از وام جعاله به یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان رسیده است. با توجه به اینکه نهایت مدت بازپرداخت نیز 10 ساله اعلام شده است، بنابراین اقساط ماهانه آن برای خانواده‌ای با چهار فرزند به بیش از 25 میلیون تومان می‌رسد؛ مبلغی که عملا برای قشر بزرگی از جامعه که نیاز مبرم به مسکن دارند غیرممکن است.

  • لینک کوتاه کپی شد
ارسال نظر

آخرین اخبار