قیمت طلا| قیمت طلا امروز| قیمت طلا و سکه

قیمت طلا گران شد سکه و دلار ارزان | جنگ با قیمت طلا و سکه چه کرد؟ | تازه ترین قیمت طلای ۱۸ عیار

قیمت طلا و سکه روند متوازنی ندارند و در حالیکه سکه ارزان شده است گران با روندی صعودی پیش می‌رود.

قیمت طلا گران شد سکه و دلار ارزان | جنگ با قیمت طلا و سکه چه کرد؟ | تازه ترین قیمت طلای ۱۸ عیار

قیمت طلا در روزهای اخیر تحت تاثیر جنگ اسرائیل و حماس با افزایش قابل توجهی همراه شده است. البته از ابتدای سال ۱۴۰۲ قیمت طلا حدود 350 هزار تومان کاهش پیدا کرده است. قیمت طلا در سال گذشته تا مرز گرمی سه میلیون تومان هم رفت اما به مرور روند کاهشی آغاز شد. در هفته‌های قبل قیمت طلا بین دو کانال دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در حال رفت و برگشت بود و با آغاز جنگ حماس و اسرائیل، قیمت هر گرم طلای 18 عیار وارد کانال جدید شد. تازه‌ترین خبر درباره قیمت طلا را در ادامه بخوانید.

روز گذشته قیمت طلا و سکه در روند متوازنی از یکدیگر معامله نشدند. قیمت سکه با کاهش قیمت دلار همراه شد و قیمت طلا متعاقب افزایش نزدیک به ۷۰ دلاری انس جهانی، طی دو روز گذشته گران شد. گفتنی است در لحظه نگارش این گزارش، انس جهانی طلا با قیمت ۱۹۳۲ دلار در حال معامله است.

کارشناسان اقتصادی پیش از این ساختار فعلی انس جهانی طلا را صعودی پیش‌بینی کرده بودند. به اعتقاد آنها منطقه ۱۸۱۴ دلاری منطقه حمایتی انس جهانی است و شکست این محدوده با توجه به رشد دو روز گذشته سخت است. آنها ورود انس به منطقه ۱۹۰۰ دلاری را به منزله آغاز روند صعودی طلای جهانی می‌دانند.

در طول معاملات دیروز (شنبه ۲۲ مهر) قیمت سکه امامی بدون تغییر و با همان قیمت پنجشنبه هفته گذشته معامله می‌شد اما در پایان کار بازار طلا قیمت این قطعه ۲۰ هزار تومان کاهش داشت و با رقم ۲۸ میلیون و ۷۸۱ هزار تومان معامله شد. سکه‌ بهار نیز کاهش محدود ۱۲ هزار تومانی داشت و با قیمت ۲۵ میلیون و ۷۸۹هزار تومان معامله شد.

دیروز نیم‌سکه کاهش ۹۰ هزار تومانی داشت و با قیمت ۱۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان معامله شد؛ ربع سکه نیز با افت ۹۳ هزار تومانی به قیمت ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسید.

روز گذشته سکه گرمی تنها قطعه‌ای بود که افزایش قیمت داشت. این قطعه با رشد ۲۰۰ هزار تومانی و با قیمت ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معامله شد.

شنبه ۲۲ مهر قیمت طلا برخلاف کاهش قیمت سکه افزایش داشت. هر مثقال طلای ۱۸ عیار با ۶۵ هزار تومان رشد، با رقم ۱۰ میلیون و ۴۵۱ هزار تومان معامله شد. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۱۸ هزار و ۳۰۰ تومان کاهش داشت و به رقم دو میلیون و۴۱۵ هزار تومان رسید. هر گرم طلای دست دوم نیز با قیمت دو میلیون و ۳۸۲ هزار تومان معامله شد.

در بیست و دومین روز مهر حباب سکه در تمام قطعات به غیر از سکه گرمی کاهش داشت. روز گذشته حباب سکه بهار دو میلیونی شد و ۴۳۶ هزار تومان افت قیمت داشت. حباب سکه امامی ۴۳۲ هزار تومان، نیم‌سکه ۳۰۲ هزار تومان، ربع سکه ۱۹۹ هزار تومان کاهش حباب داشتند. دیروز حباب سکه گرمی ۱۴۷ هزار تومان افزایش داشت.

قیمت طلا

قیمت طلا و سکه تا کجا صعود می‌کند؟

قیمت طلا و سکه هفته گذشته با نوسان شدید همراه شد. سکه امامی حتی به کانال 31 میلیون تومانی هم رفت اما به تدریج، با تخلیه هیجانات ناشی از جنگ حماس و اسرائیل، روند قیمت‌ها کاهشی شد. در این شرایط، دو کارشناس در گفتگو با تجارت‌نیوز، تحلیل و پیش‌بینی خود را از شرایط حال و آینده قیمت طلا و سکه تشریح کرده‌اند.

نادر بذرافشان رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به روند رشدی بازار فلز زرد از ابتدای هفته جاری تا کنون، به تجارت‌نیوز گفت: «افزایش قیمت دلار در پی رخدادهای منطقه، عامل اصلی رشد قیمت طلا و سکه در بازار داخلی محسوب می‌شود.»

وی با تاکید بر اینکه با وجود افزایش قیمت‌ها روند عرضه و تقاضا در تعادل قرار دارد، خاطرنشان کرد: «با وجود بالا رفتن قیمت‌ها اما تقاضا نیز تشدید نشده و شرایط بازار عادی است.»

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره پیش‌بینی روند بازار در روزهای آتی گفت: «با توجه به اینکه افزایش قیمت‌ها در روزهای گذشته زیاد بوده، بعید است بازار میزبان نوسان چشمگیری در روزهای آینده باشد. ولی اکنون نمی‌توان درباره مقطعی یا ادامه‌دار بودن روند صعودی بازار طلا نظر داد، یا آینده بازار را پیش‌بینی کرد.»

وی گفت: «باید منتظر اخبار و تغییرات در شرایط اقتصادی و سیاسی ماند. اما در مجموع اگر اخبار و اتفاقات خاصی رخ ندهد، نوسانات زیادی در بازار طلا نخواهیم داشت.»

قیمت طلا

قیمت طلا چشم انتظار پایان جنگ اسرائیل و حماس

سهراب اشرفی کارشناس بازار طلا و جواهر و فعال اقتصادی نیز به تجارت‌نیوز گفت: «به دلیل رخدادهای منطقه در روزهای گذشته، قیمت دلار در بازار تهران افزایش داشت و بالا رفتن این اسکناس باعث شد که قیمت طلا و سکه نیز افزایشی شود.»

او در مورد شایعات مربوط به جو امنیتی و تعطیلی بازار طلا توضیح داد: «همیشه و در زمان‌های نوسان شدید قیمت، معامله‌گران این بازار سعی می‌کنند زودتر تسویه‌های روزانه را انجام دهند یا کمتر معامله کنند. که البته این موضوع منطقی است. باید توجه داشت نوسان روزهای گذشته نیز به قدری شدید نبوده که بازار طلا بخواهد چنین واکنشی نشان دهد.»

وی افزود: «طی سال‌های گذشته بازارهای مالی کشور نوسانات خیلی شدیدتر و بالاتری را تجربه کرده است و هیچ وقت اتفاق خاصی هم نیافتاده و بازار راه خود را ادامه می‌دهد. این نوسان نیز قابل توجه نبود.»

اشرفی با اشاره به تاثیر طلای جهانی بر قیمت طلا و سکه ادامه داد:«بازار جهانی طلا نقش خیلی مهمی در روند قیمت‌ در بازار داخلی طلا طی روزهای آتی دارد. سیاست‌های فدرال رزرو در نرخ بهره باعث شد قیمت طلای جهانی با فشار به منطقه ۱۸۰۰ دلاری نزدیک شود.

اشرفی گفت: «از ابتدای سال تا الان قیمت‌ طلا و سکه روند نزولی داشته است و بازار خیلی آرام پایین آمده و افزایش یا کاهش شارپی نداشتیم . اما وقتی رشد قیمت روزهای اخیر و حتی امروز را با سال‌های قبل مقایسه می‌کنم نوسانات روزهای اخیر چندان قابل توجه نبوده که بازار طلا واکنش خاصی (مانند تعطیل شدن یا جو امنیتی) از خود نشان دهد.»

طلا

اقدامات سیاست‌گذار برای مهار قیمت‌ طلا و سکه مقطعی است

جواد فلاحیان کارشناس اقتصادی در این زمینه به تجارت‌نیوز گفت: «روند قیمت در بازارهای مالی ناشی از اخبار مساعد سیاسی، انجام توافقات با کشورهای مجاور و برخی تهدیدها و بخشنامه‌های دستوری طی ماه‌های گذشته در نوسان کاهشی محدودی قرار گرفت. باید توجه داشت کاهش قیمت‌ روزهای اخیر نیز در واقع کاهش نیست و همان افت هیجانات اولیه در بازار متعاقب افت ارزش انس جهانی طلا است.»

وی با اشاره به اینکه اگر سد سیاست‌گذار نباشد دلار و متعاقب آن طلا و سکه به راحتی می‌تواند در کانال‌های بالاترِ قیمتی قرار بگیرد، افزود: «مردم به طور طبیعی در برابر کاهش ارزش پول ملی از افت ارزش دارایی‌هایشان محافظت می‌کنند. بنابراین طبیعی است که وقتی نااطمینانی‌های سیاسی و اقتصادی اوج می‌گیرد تقاضا در بازارهای مالی روند صعودی می‌گیرد.»

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر تاثیر موضوعات کلان اقتصادی بر قیمت طلا و سکه گفت: «تاثیر نقدینگی و افزایش پایه پولی را نمی‌توان انکار کرد و اقدامات سیاست‌گذار برای مهار قیمت‌ها مقطعی است و قیمت‌ها مسیر حرکتی خود را می‌روند.»

طلا
بعد از ریزش مقطعی، قیمت طلا و سکه افزایش می‌یابد

علی‌ طباطبایی کارشناس اقتصادی نیز در خصوص روند قیمت طلا و سکه به تجارت‌نیوز گفت: «سرعت افزایش قیمت طلا و سکه متاثر از دو فاکتور دلار و طلای جهانی است. بنابراین در میان‌مدت بعد از ریزش مختصر دیگری، می‌توان شاهد روند صعودی قیمت در بازارهای مالی بود.»

وی افزود: «صنایع بالادستی کشور، با قیمت دلار در کانال‌های بالاتر معامله‌ می‌شوند و بعید است کاهش دستوری قیمت دلار جواب دهد. به همین دلیل باید انتظار روند افزایشی این اسکناس و متعاقب آن افزایش قیمت طلا و سکه را نیز داشته باشیم.»

این کارشناس اقتصادی با اشاره به نوسانات اخیر طلای جهانی گفت: «این نوسانات طلای جهانی در بازار داخلی پروپاگاندایی ایجاد کرده که خود طلافروش‌ها هم از خرید طلا فاصله گرفته‌اند. واضح است که این فاصله گرفتن از خرید طلا روی سکه نیز اثر می‌گذارد. زیرا مردم به بازار سکه متاثر از طلای جهانی نگاه می‌کنند. بنابراین موضوع ریزش طلای جهانی بر روند تقاضا و قیمت تاثیر گذاشته است.»

وی ابراز کرد: «حتی اگر قیمت دلار ثابت بماند انس جهانی به مرور روند صعودی خود را شروع خواهد کرد. به اعتقاد من در میان‌مدت بعد از ریزش مختصر دیگری، می‌توان شاهد روند صعودی قیمت در بازارهای مالی بود.»

  • لینک کوتاه کپی شد
ارسال نظر

آخرین اخبار