قیمت کالاهای اساسی| قیمت کالاهای اساسی کالابرگ| قیمت کالاهای اساسی تنظیم بازار

افزایش قیمت کالاهای اساسی | قیمت گوشت، برنج، لبنیات و حبوبات اعلام شد

قیمت کالاهای اساسی به نسبت مدت مشابه سال گذشته با افزایش چشمگیری مواجه شده‌ است.

افزایش قیمت کالاهای اساسی | قیمت گوشت، برنج، لبنیات و حبوبات اعلام شد

قیمت کالاهای اساسی در سالهای اخیر تحت تاثیر تورم موجود با افزایش مواجه شده است. قیمت کالاهای اساسی معمولا به طور ماهانه دستخوش تغییر می شود. افزایش یا کاهش واردات و صادرات و افزایش و کاهش تولید به روی قیمت کالاهای اساسی تاثیر می گذارد. بر اساس گزارشها، قیمت کالاهای اساسی در یک سال اخیر بین 20 تا 80 درصد افزایش یافته است.

فرارو گزارشی درباره قیمت اقلام خوراکی تهیه کرده که نکات مهمی در آن مطرح شده است. سکوت هفت‌ماهه مرکز آمار در قبال چندو‌چون اقلام خوراکی شکسته شده است. تورم خوراکی‌ها در شهریور امسال از نظر مرکز آمار کمی بیش از ۳۷ درصد اعلام شده است؛ یعنی خانوار ایرانی برای خرید همه‌ نوع اقلام خوراکی، در ماهی که پشت‌ سر گذاشتیم، ۳۷ درصد بیشتر از مدت مشابه سال قبل هزینه کرده است.

مثلا بر اساس داده‌های رسمی، میزان رشد قیمت مرغ در مقایسه با یک سال قبل حدود ۳۷ درصد تخمین زده می‌شود. خامه با کنار‌زدن ماست، شیر و پنیر در گروه لبنیات بیشترین رشد قیمت را تجربه کرده و موز بین میوه‌ها همین شرایط را دارد. مرکز آمار می‌گوید هر کیلو برنج درجه‌یک ایرانی در شهریور امسال به‌طور متوسط کیلویی ۱۱۵‌هزار‌و ۴۴۹ تومان فروخته شده است. البته مسئولان صنفی و تعاونی روستایی نگران روی زمین ماندن بخشی از تولیدات سال گذشته هستند. با اینکه قیمت برنج ایرانی نسبت به سال گذشته تفاوتی ندارد‌ اما از آن طرف جهش ۴۰‌درصدی قیمت برنج خارجی شامل مدل‌های هندی، پاکستانی، تایلندی و... رخ داده و به کیلویی ۵۵‌هزار‌و ۲۰۰ تومان رسیده است.

قیمت گوشت گوساله و گوسفندی در قیاس با سال قبل به‌ ترتیب کیلویی ۱۲۸ و ۱۴۸ درصد جهش داشته است. گوشت گوساله کیلویی ۲۶۸ هزار تومان گران شده و گوشت گوسفندی به ۴۵۸ هزار تومان رسیده است؛ تقریبا ۱۵۰ درصد بیشتر.

قیمت مرغ در مقایسه با سال گذشته ۳۶ درصد رشد داشته و ماهی ۷۷ درصد گران شده است. خامه با رشد قیمت ۳۲‌درصدی، در گروه لبنیات رکورددار بوده است. موز بیشترین رشد قیمت را در یک سال قبل بین انواع میوه‌ها داشته است. هر کیلو موز در ماهی که پشت‌ سر گذاشتیم، با رشد‌ ۳۶‌درصدی پا به بازار گذاشته است.

چای، تخم‌مرغ، قند و شکر و نوشابه نیز در یک سال گذشته تقریبا بین ۳۰ تا ۸۰ درصد گران شدند.

قیمت کالاهای اساسی

تازه ترین قیمت کالاهای اساسی

در مقایسه با مردادماه شهروندان ایرانی کالاهایی چون لیموترش، گوجه فرنگی، گوشت مرغ، پیاز، سیب‌زمینی، هویج، برنج ایرانی، هندوانه، فلفل دلمه‌ای، روغن مایع و ماکارونی را ارزان‌تر خریده‌اند. در مقابل قیمت قارچ، خیار، موز و تخم مرغ جهش داشته است.

آخرین وضعیت قیمت خوراکی‌ها را به روایت مرکز آمار ایران ببینید. (قیمت‌ها به هزار تومان است.)

اینفوگرافیک| نبض قیمت خوراکی‌ها در پایان تابستان | میزان تغییرات قیمت کالاهای اساسی را ببینید

اینفوگرافیک| نبض قیمت خوراکی‌ها در پایان تابستان | میزان تغییرات قیمت کالاهای اساسی را ببینید

  • لینک کوتاه کپی شد
ارسال نظر

آخرین اخبار