قیمت طلا| قیمت طلا امروز| قیمت طلا و سکه

قیمت طلا تا کجا صعود می‌کند؟ | آغاز روند افزایشی قیمت طلا

قیمت طلا پس از طی کردن یک هفته روند کاهشی، بار دیگر بر مدار صعودی چرخید.

قیمت طلا تا کجا صعود می‌کند؟ | آغاز روند افزایشی قیمت طلا

قیمت طلا در سال ۱۴۰۲ روندی کاهشی را طی کرده است. از ابتدای سال ۱۴۰۲ قیمت طلا حدود 400 هزار تومان کاهش پیدا کرده است. قیمت طلا در سال گذشته تا مرز گرمی سه میلیون تومان هم رفت اما به مرور روند کاهشی آغاز شد. در هفته‌های اخیر قیمت طلا بین دو کانال دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در حال رفت و برگشت بوده است. تازه‌ترین خبر درباره قیمت طلا را در ادامه بخوانید.

روز گذشته قیمت طلا و سکه روند متوازنی نداشت. رشد قیمت طلا و سکه امامی در مقابل کاهش قطعاتی همچون سکه‌های بهار و گرمی باعث شد معاملات این بازار در روند یکدستی به پایان نرسد. معامله‌گران بازار طلا معتقدند افت شدید طلای جهانی روند قیمت این بازار را بر هم زده است.

کارشناسان اقتصادی معتقدند روند قیمت در بازارهای مالی ناشی از اخبار مساعد سیاسی، انجام توافقات با کشورهای مجاور و برخی تهدیدها و بخشنامه‌های دستوری طی ماه‌های گذشته در نوسان کاهشی محدودی قرار گرفت. آنها معتقدند کاهش قیمت‌ روزهای اخیر در واقع کاهش نیست و همان افت هیجانات اولیه در بازار، متعاقب افت ارزش انس جهانی طلا است.

قیمت طلا افزایشی و سکه‌ کاهشی شد

دیروز ۹ مهر قیمت سکه امامی تنها قطعه افزایشی در خانواده سکه‌ها بود. افزایش ۱۰۰ هزار تومانی، این قطعه را از کف کانال ۲۷ میلیونی بالا کشید و به این ترتیب سکه امامی با قیمت ۲۷ میلیون و ۱۹۰ هزار تومان معامله شد. روز گذشته سکه بهار در دسته کاهشی‌های بازار فلز زرد بود و با افت ۲۰۰ هزار تومانی با قیمت ۲۴ میلیون و ۳۰۱ هزار تومان معامله شد.

دیروز نیم و ربع سکه بدون تغییر و با همان قیمت‌های روز نخست هفته جاری معامله شدند. این قطعات به ترتیب با رقم ۱۴ میلیون و ۸۵۰ و  ۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان معامله شدند. روز گذشته سکه گرمی نیز کاهش ۱۰۰ هزار تومانی داشت و با قیمت پنج میلیون و ۶۵۰ هزار تومان معامله شد.

دیروز قیمت طلا افزایش داشت. هر مثقال طلای ۱۸ عیار با رشد ۳۲ هزار تومانی با رقم ۹ میلیون و ۷۹۱ هزار تومان معامله شد. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز رشد ۶ هزار و ۹۰۰ تومانی داشت و به رقم دو میلیون و ۲۶۱ هزار تومان رسید.

در نهمین روز مهر حباب در خانواده سکه‌ها توازن بالایی با روند قیمت‌ها داشت. حباب سکه‌های بهار و گرمی به ترتیب کاهش ۱۹۱ و ۹۹ هزار تومانی داشتند. این افت حباب سکه گرمی را به کانال دو میلیونی برگرداند. حباب سکه امامی ۱۰۴ هزار تومان، نیم‌سکه چهار هزار تومان و ربع‌ سکه سه هزار تومان رشد داشت.

قیمت طلا

پیش بینی قیمت طلا و سکه

ابراهیم محمدولی با اشاره به ثبات قیمت طلا و سکه در بازار فلز زرد به تجارت‌نیوز گفت:‌ «تقاضا در بازار طلا نسبت به ایام محرم کمی بهتر شده و دلیل اصلی آن ثبات در بازار فلز زرد و نوسانات محدود قیمت دلار است. باید توجه داشت اگر دلار کاهش یابد انتظار اینکه تقاضا در بازار طلا افزایش داشته باشد، وجود دارد.»

وی تقاضا برای خرید طلا و سکه را افزایشی عنوان کرد و افزود: «داد و ستدها کمی بیشتر شده و تقاضا نسبت به ماه‌های محرم و صفر ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش داشته است.»

این فعال اقتصادی به سیر مساعد اخبار سیاسی اشاره کرد و افزود: «با اخبار مربوط به آزادسازی اموال بلوکه شده ایران و مذاکرات درباره رفع تحریم‌ها، امیدواریم روند قیمت‌ها در بازار فلز زرد کاهشی شود تا بازار رونق بگیرد.»

وی با بیان اینکه اگر آرامش در بازار باشد رونق تولید و کسب و کار بهتر از گذشته خواهد شد؛ اظهار کرد: «قدرت خرید مردم برای یک گرم طلای ساخته شده که دو میلیون و ۴۵۰ تا ۲ میلیون ۶۰۰ هزار تومان است، شاید مساعد نباشد اما اگر قیمت‌ها کاهشی شود قدرت خرید مردم نیز بیشتر خواهد شد.»

قیمت‌ طلا ثابت می‌ماند؟

محمد کشتی‌آرا کارشناس طلا و جواهر نیز با اشاره به تحولات بازار طلا در هفته گذشته به تجارت‌نیوز گفت: هفته گذشته بهای انس جهانی طلا ۱۰ دلار نوسان داشت و آخرین نرخ آن ۱۹۲۲ دلار بود که در مقایسه با ابتدای هفته دو دلار کاهش داشت.‌طلای جهانی در طول هفته تا مبلغ ۱۹۳۸ دلار افزایش داشت، اما در ادامه سیر کاهشی در پیش گرفت.»

قیمت طلا

وی به سیر کاهشی قیمت سکه در هفته گذشته اشاره کرد و افزود: «در آخرین معاملات شهریور، سکه طرح جدید ۴۵۰ هزار تومان، سکه طرح قدیم ۳۰۰ هزار تومان، نیم سکه ۴۰۰ هزار تومان، ربع سکه ۳۵۰ هزار تومان و سکه‌های یک گرمی ۱۵۰ هزار تومان کاهش هفتگی قیمت داشتند.»

این فعال اقتصادی در خصوص پیش‌بینی قیمت طلا و سکه خاطر نشان کرد: «با توجه به شرایط موجود به نظر می‌رسد قیمت در بازار طلا ثابت بماند و تغییر قابل توجهی نداشته باشیم. باید توجه داشت نرخ ارز فعلا بازیگر فعالی در بازار طلاست و بنابراین پیش‌بینی می‌شود به دلیل مدیریت نرخ ارز، تغییری نیز در قیمت طلا و سکه شاهد نباشیم.»

تاثیر دلار روی قیمت طلا و سکه

مجتبی دیبا دیگر کارشناس اقتصادی نیز به تجارت‌نیوز گفت: «طلا و سکه هم از دو فاکتور دلار و اونس جهانی تاثیر می‌پذیرند؛ ما می‌دانیم ضریب تاثیرگذاری دلار داخلی بر سکه یا طلای داخلی بسیار بالاتر از ریتم اونس است. به این ترتیب اگر همسو حرکت کنند، شاهد حرکت‌های بسیار شارپ در قیمت طلا و سکه خواهیم بود اما اگر یک پای این معادله بلنگد، معمولا ریتم حرکتی خیلی شدید نخواهد بود.»

وی افزود: «اما اگر دلار وزن حرکتی بیشتری در سمت بالا یا پایین داشته باشد می‌توانیم یک حرکت ساید را در نظر بگیریم. مثلا قیمت سکه امامی با دیتای حال حاضر نهایتا بین 25 میلیون و 500 هزار تومان تا 27 میلیون و 700 هزار تومان خواهد بود.»

قیمت طلا

آن طور که از اظهارات کارشناسان برمی‌آید، قیمت طلا و سکه به تبعیت از روند ساید دلار، طی 6 ماهه دوم سال نیز با تحرک خاصی روبرو نخواهد بود؛ مگر آنکه قرار باشد قیمت دلار در نتیجه برخی متغیرهای سیاسی و اقتصادی نزول یا صعود ویژه‌ای را تجربه کند.

  • لینک کوتاه کپی شد
ارسال نظر

آخرین اخبار