بورس| بورس کالا| بورس اوراق بهادار تهران

بورس تهران ۸ درصد رشد کرد | پیش بینی بورس در نیمه دوم ۱۴۰۲

عملکرد شاخص بورس نشان می‌دهد که بورس در نیمه اول سال جاری ۸.۱ درصد مثبت شده است.

بورس تهران ۸ درصد رشد کرد | پیش بینی بورس در نیمه دوم ۱۴۰۲

بورس محل خرید و فروش و محل عرضه سهام شرکت‌های خصوصی و دولتی است. بورس به دو بخش بورس کالا و بورس اوراق بهادار تقسیم می شود. بورس تهران در نیمه اول سال جاری رشد داشته است. تازه ترین خبرها درباره بورس تهران را در ادامه بخوانید.

۲ میلیون و ۱۲۱ هزار و ۲۱۳ واحد، عددی است که شاخص‌کل بورس در روز پایانی تابستان ثبت کرد. این عدد، رشدی در حدود ۱۶۰ هزار و ۷۵۵ واحد را نسبت به ابتدای سال نشان می‌دهد. عملکرد شاخص بورس نشان می‌دهد که بورس در این مدت در حدود ۸.۱ درصد مثبت شده است.

البته شاخص بورس در نیمه ابتدای سال رکوردهای جدیدی را هم ثبت کرده بود که فقط یک روز توانست روز خوشی را برای سهامداران به ارمغان آورد و از آن تاریخ، نزولی شد. یازدهم اردیبهشت‌ماه شاخص کل بورس وارد کانال ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد شد و پانزدهم اردیبهشت‌ماه عدد ۲ میلیون و ۵۳۵ هزار و ۲۳۶ واحد را ثبت کرد.

پایین‌ترین نرخی هم که شاخص کل بورس در نیمه اول سال به خود دید، یک میلیون و ۹۳۸ هزار و ۲۵۳ واحد در روز سی‌ام مردادماه بود.

پیش‌بینی بازار ارز، طلا، سکه و مسکن در نیمه دوم سال/ سرمایه‌گذاران کدام بازار بیشترین زیان را دیدند؟

در حال حاضر کارشناسان بازار سرمایه اعتقاد دارند که متغیرهای اصلی اثرگذار بر وضعیت اقتصادی و بازار سرمایه، تعیین‌کننده روند مثبت و رو به رشد بازار هستند.

فردین آقابزرگی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین درباره وضعیت بورس در نیمه دوم سال می‌گوید: همان‌طور که در شرایط تورمی انتظار داریم که نرخ ارز از ابتدا تا انتهای سال گران شود، ولی بعضا می‌بینیم نرخ ارز فریز یا کنترل و مدیریت می‌شود، این شرایط متاسفانه گریبان بورس را هم گرفته است.

این کارشناس بازار سرمایه عنوان می‌کند: به خصوص بعد از اردیبهشت‌ماه که حدود ۳۰ درصد شاخص کل بورس و ۴۹ درصد شاخص هم‌وزن رشد کرد، مسوولا سعی می‌کردند به نوعی نشان دهند که آثار تورم در اقتصاد کشور و نمونه بارز آن بورس، نشان نمی‌دهد که چنین تورمی داریم.

آقابزرگی تصریح می‌کند: اما جدای از عدم افزایش محسوس سود شرکت‌های بورسی که در حال حاضر بورس و فرابورس، روزی هزار میلیارد تومان سود دارند، انتظار نداریم این سود در کوتاه‌مدت افزایش پیدا کند.

وی متذکر می‌شود: با این حال، به دلیل سرایت تورم در اقتصاد کشور و در نتیجه درآمد حاصل از فروش شرکت‌ها، اغلب شرکت‌ها از ۱۰ سال پیش تاکنون گردش مالی سالانه‌شان حداقل ۱۰ تا ۱۵ برابر شده است. این در حقیقت ناشی از تسری تورم بوده است.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح می‌کند: بر این اساس، در مجموع سطح ارزندگی بازار سرمایه و بورس، به خصوص در مقایسه با مسکن، خودرو، ارز و طلا مدیریت می‌شود.

آقابزرگی تاکید می‌کند: من کماکان همان‌طور که از ابتدای سال پیش‌بینی کرده بودم، اعتقاد دارم که ارزندگی بازار سرمایه تا پایان سال تا آستانه ۳ تا ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد جای رشد دارد.

وی متذکر شد: به طور قطع بازار سرمایه جای رشد دارد و بخشی از برگشت بازار را در روزهای اخیر شاهد بودیم و انتظار رشد پیاپی شاید به صورت روزانه و کوتاه‌مدت اتفاق نیفتد، اما برآیند بازار تا انتهای سال، بازده مناسب نسبت به سایر بازارها به طور قطع محتمل است.

وضعیت بورس امروز

وضعیت بورس اوراق بهادار تهران امروز

بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند آرام قرار گرفت، شاخص کل در پایان معاملات با رشد 250 واحدی به رقم 2 میلیون و 97 هزار و 977 واحد رسید.

شاخص هموزن با افزایش 1238 واحد به رقم 718 هزار و 624 واحد رسید. ارزش بازار در بورس تهران به بیش از 7 میلیون و 367 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از 7.3 میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب 338 هزار فقره معامله و به ارزش 4 هزار و 433 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ  ارزشی نسبت به روز گذشته یک دهم درصد افزایش یافتند و این دو شاخص با معیار هموزن 0.17 درصد رشد کردند.

شاخص آزاد شناور 0.4 درصد رشد کرد، شاخص بازار اول بورس 0.6 درصد کاهش یافت و شاخص بازار دوم بورس یک دهم درصد رشد کرد.

امروز نمادهای هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تأمین همچنین سرمایه‌گذاری صدرتأمین و بانک ملت به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشتند و نمادهای گل‌گهر، فولاد مبارکه، سرمایه‌گذاری ملی ایران و ملی‌مس ایران به ترتیب بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را از خود به جای گذاشتند.

بورس

در فرابورس ایران هم شاخص کل امروز با 100 واحد افزایش به رقم 26 هزار و 106 واحد رسید. ارزش روز بازار اول و دوم فرابورس به بیش از یک میلیون و 441 هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش بازار پایه فرابورس 451 هزار میلیارد تومان شد. معامله‌گران امروز بیش از 4.1 میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب 195 هزار معامله و به ارزش 17 هزار و 628 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای ایران‌خودرو دیزل، مالی سپهرصادرات، نیروی برق دماوند، فروآلیاژ ایران،‌آریا ساسول، صنعتی آرتاویل تایر و توکاریل به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند.

امروز شاخص کل و شاخص قیمت فرابورس 0.39 درصد رشد کردند، این دو شاخص با معیار هموزن 0.68درصد کاهش یافتند، شاخص بازار اول فرابورس 1.04 درصد رشد کرد و شاخص بازار دوم فرابورس 0.15 درصد افزایش یافت.

  • لینک کوتاه کپی شد
ارسال نظر

آخرین اخبار