زمین رایگان| زمین رایگان دولتی| ثبت نام زمین رایگان

زمین رایگان به چه کسانی داده می‌شود؟ | شرایط ثبت نام زمین رایگان

به زودی ۲۵۰۰ خانواده دارای سه فرزند و بیشتر در استان تهران زمین رایگان اهدا می‌شود.

زمین رایگان به چه کسانی داده می‌شود؟ | شرایط ثبت نام زمین رایگان

دولت قرار است به برخی افراد زمین رایگان بدهد. خانواده‌های دارای ۴، ۵، ۶ و ۷ فرزند در اولویت زمین رایگان هستند. متراژ زمین رایگان بین بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ متر است. اگر می خواهید مطلع شوید که زمان رایگان به چه افرادی تعلق می گیرد ادامه این مطلب را بخوانید.

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران گفت: هفته آینده در قالب طرح پویش پیامبر رحمت (ص) به ۲۵۰۰ خانواده دارای سه فرزند و بیشتر در استان تهران زمین رایگان اهدا می‌شود.

حسین جنتی در گفت‌وگو  با ایسنا، اظهار کرد: هفته آینده همزمان با میلاد پیامبر اکرم (ص) در طرح واگذاری ۲۰ هزار قطعه زمین به متقاضیان در سراسر کشور تحت عنوان پویش پیامبر رحمت، تعداد ۱۰۷۲ قطعه زمین به ۲۵۰۰ خانوار واجد شرایط طرح نهضت ملی مسکن در استان تهران واگذار می‌شود.

وی افزود: این زمین‌ها در شهرهای پرند، رباط کریم، اسلامشهر، فیروزکوه، دماوند، پاکدشت و پیشوا تحویل متقاضیان خواهد شد. فرآیند اختصاص این زمین‌ها بر اساس ارزش قطعات است. بدین صورت که برخی قطعات به یک خانواده، دو خانواده یا سه خانواده واگذار می شود.

جنتی، متراژ زمین‌ها بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ متر عنوان کرد و گفت: افراد مشمول، خانواده‌هایی هستند که در سامانه طرح‌های حمایتی مسکن ثبت نام کرده و پالایش شدند. قراردادها نیز تنظیم شده که هفته آینده با حضور وزیر راه و شهرسازی در طرح پویش پیامبر رحمت (ص) به متقاضیان اهدا می‌شود.

زمین دولتی

واجدان شرایط دریافت زمین رایگان چه کسانی هستند؟

مدیرکل راه و  شهرسازی استان تهران با بیان این‌که واگذاری زمین در فصول مختلف سال مجددا تکرار می‌شود، گفت:  خانواده‌های دارای ۴، ۵، ۶ و ۷ فرزند در اولویت این قطعه زمین‌ها هستند. البته خانواتده‌های سه فزندی هم بعضا در این لیست ۲۵۰۰ نفره حضور دارند اما اولویت با خانواده‌های ۴ فرزند و بیشتر است.

جنتی درخصوص بهای این زمین‌ها بیان کرد: زمین‌ها رایگان است و فقط از کسانی که دارای سه فرزند هستند پول آماده‌سازی دریافت می‌شود. خانوارهای دارای چهار فرزند و بیشتر از پرداخت پول آماده‌سازی زمین‌ها معافند.

بنابراین گزارش، در راستای طرح حمایت از جوانی جمعیت، زمین رایگان برای خانوارهای دارای سه فرزند و بیشتر در نظر گرفته شده است. متقاضیان دارای سه فرزند و بیشتر که فرزند سوم و بیشتر آنها از ۲۴ آبان ۱۴۰۰ به بعد متولد شده برای ثبت نام دریافت تسهیلات حوزه زمین و مسکن  به سامانه saman.mrud.ir مراجعه کنند. مهرداد بذرپاش ـ وزیر راه و شهرسازی اخیرا اعلام کرد که تا پایان سال ۵۰۰ هزار قطعه زمین در سراسر کشور به مردم واگذار می‌شود.

نحوه ثبت نام زمین رایگان

دولت در جهت حمایت از خانواده و تحقق جوانی جمعیت این بار تصمیم به واگذاری زمین به خانواده‌های دارای 4 فرزند زیر 20 سال گرفته است. اما چگونه می‌توان برای این طرح ثبت‌نام کرد و شرایط آن چیست؟

به گزارش تجارت‌نیوز، مجلس در قانون بودجه 1402 برای حمایت از خانواده و تحقق جوانی جمعیت طرح‌هایی تشویقی در نظر گرفته است. بر این اساس وزارت راه و شهرسازی به تازگی مکلف شده است یک قطعه زمین یا واحد مسکونی به صورت رایگان به خانواده‌های دارای چهار فرزند و بیشتر زیر 20 سال اختصاص دهد.

البته در متن اولیه این بند از لایحه بودجه، شرایط کمی متفاوت بود. ابتدا قرار بود یک قطعه زمین یا واحد مسکونی به صورت رایگان به خانواده‌های صاحب فرزندان چهار قلو و بیشتر اختصاص یابد که پس از اصلاح، خانواده‌های دارای چهار فرزند و بیشتر زیر 20 سال جایگزین شدند.

خانوارها برای واگذاری زمین رایگان به خانواده‌های دارای چهار فرزند می‌توانند با مراجعه به سامانه جامع طرح‌های حمایتی مسکن به نشانی saman.mrud.ir می‌توانند برای دریافت زمین ثبت‌نام کنند.

زمین رایگان

همچنین دولت در طرحی دیگر تعیین کرده است تا به خانواده‌های دارای سه فرزند نیز زمین واگذار کند. سرپرست دفتر امور واگذاری زمین و مسکن سازمان ملی زمین و مسکن شروطی برای دریافت این زمین‌ها اعلام کرده است:

– طبق قانون و آیین‌نامه اجرایی، همه خانواده‌هایی که تاریخ تولد فرزند سوم آن‌ها همزمان یا پس از زمان تصویب قانون جوانی جمعیت ( 24 آبان 1400) باشد، مشمول این تسهیلات می‌شوند.

– حداکثر مساحت پیش‌بینی شده برای تحویل زمین به خانواده‌ها 200 مترمربع است و برای ایجاد انگیزه لازم برای خانواده‌های مشمول، فقط هزینه‌های آماده‌سازی زمین از خانواده‌ها دریافت می‌شود. این هزینه‌ به صورت نقدی نیست و تا دو سال بعد از امضا قرارداد در مهلت تنفس، وجهی گرفته نمی‌شود. مابقی آن نیز در 8 سال بعدی دریافت خواهد شد که مبلغ ناچیزی است و شامل کارمزد هم نمی‌شود.

مطالعه بیشتر:اجرای نهضت کاهش قیمت مسکن با مشارکت ۳ وزارتخانه

– طبق آیین‌نامه اجرایی میزان ارزش زمین اگر زیر 800 میلیون تومان باشد، به یک خانواده و اگر قیمت آن بالای 800 میلیون تا یک میلیارد و 600 میلیون تومان باشد به دو خانواده و اگر قیمت بیش از آن باشد و قطعه زمین قابلیت تفکیک نداشته باشد، هزینه آماده سازی 200 متر آن گرفته می‌شود و مابقی آن بر اساس مابه‌التفاوت قیمت دریافت خواهد شد.

– قانون در شهرهایی با جمعیت کمتر از 500 نفر و میانگین باروری کمتر از 2.5 نفر اجرا می‌شود. اگر در شهر مورد نظر زمین به میزان کافی وجود نداشت، در شهر زادگاه پدر یا در شهرهای مجاور نیز واگذار اراضی انجام می‌شود.

– افرادی که در گذشته یک بار از تسهیلات زمین، یا واحد مسکونی یا وام مسکن یارانه دار استفاده کرده باشد، واجد شرایط برای دریافت تسهیلات نیستند، اما طبق ماده 3 قانون جوانی جمعیت اگر خانواده‌ای هم واجد شرایط نباشد اما فرزند سوم آن‌ها متولد تاریخ اشاره شده به بعد باشد، می‌تواند این تسهیلات جدید را هم دریافت کند.

اگر متقاضیان در روند دریافت تسهیلات و اجرای این طرح دچار مشکل یا ابهام شدند می‌توانند با شماره تلفن 88776740 دفتر واگذاری زمین و مسکن تماس بگیرند.

  • لینک کوتاه کپی شد
ارسال نظر

آخرین اخبار