قیمت طلا| قیمت طلا امروز| قیمت طلا و سکه

قیمت طلا دوباره ریخت | کاهش قیمت طلا پس از یک هفته طوفانی

قیمت هر گرم طلای 18 عیار که طی یک هفته حدود 80 هزار تومان گران شده بود به روند کاهشی بازگشت.

قیمت طلا دوباره ریخت | کاهش قیمت طلا پس از یک هفته طوفانی

خبرملت: بر اساس گزارش خبرملت، قیمت طلا در سال ۱۴۰۲ روندی کاهشی را طی کرده است. از ابتدای سال ۱۴۰۲ قیمت طلا حدود 400 هزار تومان کاهش پیدا کرده است. قیمت طلا در سال گذشته تا مرز گرمی سه میلیون تومان هم رفت اما به مرور روند کاهشی آغاز شد. در هفته‌های اخیر قیمت طلا بین دو کانال دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در حال رفت و برگشت بوده است. تازه‌ترین خبر درباره قیمت طلا را در ادامه بخوانید.

روز گذشته قیمت طلا و سکه با وجود حرکت رنج قیمت دلار در مسیر کاهشی قرار گرفت و سکه امامی در کانال ۲۷ میلیونی عقب‌نشینی کرد. بازار طلا نیز با وجود سرگردانی در افزایش و کاهش قیمت، در نهایت با افت قیمت سکه همراه شد.

به گزارش تجارت‌نیوز دیروز قیمت طلا و سکه در حالی با روند کاهشی به کار خود پایان داد که قیمت دلار رنج شد و قیمت انس جهانی طلا نیز افزایش ۱۰ دلاری داشت؛ اگرچه به تدریج اندکی عقب‌نشینی کرد. در هفته‌های اخیر روند کاهشی آهسته و پیوسته قیمت، در بازار فلز زرد همگرایی بالایی با افت حباب دارد و رکود تقاضا این موقعیت را در بازار طلا و سکه رقم زده است.

فعالان بازار با امیدواری نسبت به پایان ماه صفر و همزمانی آن با پایان شهریور معتقدند، فصل رکود تقاضا در بازار طلا رو به پایان است. این در حالی است که برخی از کارشناسان اقتصادی نیز روند رشد چندانی برای قیمت انس و نیز دلار متصور نیستند. با روند خنثی در فاکتورهای اثرگذار در بازار طلا، تداوم شرایط رکودی دور از انتظار نخواهد بود.

کاهش‌های ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومانی قیمت قطعات سکه

دیروز ۲۰ شهریور قیمت سکه امامی با کاهش ۳۸ هزار تومانی به قیمت ۲۷ میلیون و ۹۵۱ هزار تومان معامله شد. در این روز سکه بهار ۱۰۳ هزار تومان افت قیمت داشت و با رقم ۲۵ میلیون و ۴۰۴ هزار تومان مبادله شد.

روز گذشته نیم‌سکه با ۱۰۰ هزار تومان کاهش با قیمت ۱۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان معامله شد و ربع‌ سکه نیز با کاهش ۵۰ هزار تومانی به قیمت ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسید. گفتنی است بیش از یک هفته است که سکه گرمی بدون تغییر و با قیمت ۶ میلیون تومان در حال معامله است.

حباب سکه بهار ۲ میلیونی شد

دیروز قیمت طلا میان افزایش و کاهش قیمت سرگردان بود و در نهایت با کاهش قیمت بازار سکه همراه شد. هر مثقال طلای ۱۸ عیار با افت ۲۱ هزار تومانی با رقم ۱۰ میلیون و ۱۴۲ هزار تومان معامله شد. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با کاهش چهار هزار و ۲۰۰ تومانی به رقم دو میلیون و ۳۴۱ هزار تومان رسید. طلای دست دوم نیز به قیمت دو میلیون ۳۴۱ هزار تومان معامله شد.

در بیستمین روز از شهریور حباب تمام قطعات سکه کاهش داشت. حباب سکه بهار با ۱۳۵ هزار تومان کاهش بیشترین مقدار افت حباب را در قطعات سکه داشت و به کانال دو میلیونی برگشت. حباب سکه امامی ۹۳ هزار تومان، نیم‌سکه ۶۱۱ هزار تومان، ربع سکه ۵۸ هزار تومان و سکه گرمی چهار هزار تومان کاهش داشت.

قیمت طلا

افت نوسان قیمت طلا و سکه

در همین راستا نادر بذرافشان رئیس اتحادیه طلا و جواهر در خصوص روند قیمت طلا و سکه در روزهای باقیمانده از ماه صفر به تجارت‌نیوز گفت: «به نظر می‌رسد تا پایان ماه صفر که مصادف شده با روزهای پایانی شهریور، نوسان افزایشی یا کاهشی محسوسی در قیمت طلا و سکه نداشته باشیم.»

وی افزود: «تغییرات قیمتی در روزهای باقیمانده از پایان تابستان در بازار فلز زرد، در نهایت قیمت‌های فعلی با نوسان یک تا سه درصدی است.»

بذرافشان با اشاره به نوسانات انس جهانی طلا، بازار ارز و عرضه و تقاضا خاطرنشان کرد: «باید دید در نیمه دوم سال و ماه ربیع‌الاول، آیا رونق به صنعت طلا بازمی‌گردد و شرایط رکودی فعلی تغییر می‌کند یا خیر.»

وی به پیش‌بینی تحلیلگران اقتصادی مبنی بر افزایش قیمت انس جهانی طلا اشاره کرد و افزود: «تحلیلگران فنی معتقدند تا سال میلادی جدید و ژانویه، انس جهانی طلا به دو هزار و ۵۰۰ دلار خواهد رسید. اگر این اتفاق بیفتد، به طور قطع بازارهای داخلی نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد و افزایش قیمت خواهیم داشت.»

امروز ۲۰ شهریور قیمت سکه امامی با کاهش ۴۱ هزار تومانی به قیمت ۲۷ میلیون و ۹۴۸ هزار تومان معامله شد. در روز جاری سکه بهار ۱۱۵ هزار تومان افت قیمت داشت و با رقم ۲۵ میلیون و ۳۹۲ هزار تومان مبادله شد.

امروز نیم‌سکه با ۱۰۰ هزار تومان کاهش با قیمت ۱۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان معامله شد و ربع‌ سکه نیز با کاهش ۵۰ هزار تومانی به قیمت ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسید.

قیمت طلا
 
بیش از یک هفته است که سکه گرمی بدون تغییر و با قیمت ۶ میلیون تومان در حال معامله است.

در روز جاری قیمت طلا میان افزایش و کاهش قیمت سرگردان بود. در لحظه نگارش این گزارش هر مثقال ۱۸ عیار با افت هزار تومانی با رقم ۱۰ میلیون و ۱۵۵ هزار تومان معامله شد. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز افزایش دو هزار تومانی داشت و به رقم دو میلیون و ۳۴۵ هزار تومان رسید.طلای دست دوم نیز به قیمت دو میلیون ۳۱۴ هزار تومان رسید.

در بیستمین روز از شهریور حباب تمام قطعات سکه کاهش داشت. حباب سکه بهار با ۲۳۴ هزار تومان کاهش بیشترین مقدار افت حباب را در قطعات سکه داشت و به کانال دو میلیونی برگشت. امروز حباب سکه امامی ۱۹۸ هزار تومان، نیم‌سکه ۱۷۱ هزار تومان، ربع سکه ۸۵ هزار تومان و سکه گرمی ۱۷ هزار تومان کاهش داشتند.

قیمت طلا با روندی ملایم افزایشی می‌شود

عبادالله محمدولی، کارشناس بازار طلا و سکه با تاکید بر روند باثبات قیمت طلا و سکه از ابتدای سال جاری تا کنون به تجارت‌نیوز گفت: «بازار طلا با وجود رکود تقاضا در روند کاهشی قیمت قرار گرفته است. گفتنی است سیگنال‌های مساعد سیاسی نیز به بازار تزریق و مانع رشد قیمت در بازار فلز زرد شده است.»

وی با ابراز خرسندی از روند باثبات قیمت در بازار طلا خاطرنشان کرد: «امیدواریم این روند در بازار همچنان ادامه داشته باشد و اقتصاد کشور به سمت ثبات پیش برود.»

این کارشناس بازار طلا در ادامه گفت: «بالاترین سطح قیمت طلا در ۶ ماه گذشت رقم ۱۰ میلیون ۲۰۰ هزار تومان و پایین‌ترین سطح قیمت مبلغ ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بوده است. گفتنی است با فرا رسیدن ماه‌های محرم و صفر، روند تقاضا و قیمت در بازار طلا کاهش بیشتری داشته است.»

محمدولی در خصوص روند قیمت در بازار فلز زرد بعد از ماه صفر گفت:‌ «به نظر می‌رسد قیمت طلا با روندی ملایم افزایشی شود. این در حالی است که نوسانات قیمت دلار نیز می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر قیمت طلا داشته باشد.»

وی افزود: «هر اندازه که قیمت دلار واقعی‌ باشد، قیمت طلا و سکه نیز واقعی‌تر خواهد شد.»

قیمت طلا

کاهش شدید قیمت طلا در ماه‌های گذشته

برخلاف روزهای گذشته که قیمت طلا و سکه چندان نوسان نداشته، در ماه‌های پیشین قیمت طلا و سکه با کاهش شدید مواجه شده بود.

بررسی بازار طلا و سکه نشان می‌دهد در ۲۸ اسفند ۱۴۰۱ قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار ۲ میلیون و ۶۸۸ هزار تومان بود که این رقم در ۲۸ مرداد ۱۴۰۲ به ۲ میلیون و ۲۹۳ هزار تومان کاهش پیدا کرده است یعنی حدود ۳۹۵ هزار تومان. سکه تمام نیز در این مدت از ۲۹ و ۸۰۰ هزار تومان به ۲۷ میلیون ۷۸۸ هزار تومان رسیده که کاهش ۲ میلیون تومانی را نشان می‌دهد که این رقام در طی ۵ ماه اخیر با فراز و نشیب‌های مختلفی داشت اما تقریبا در طی ۵ ماه اخیر بازار با شوک‌های قیمتی مواجه نشد. 

محمدکشتی‌آرای کارشناس بازار طلا درباره آخرین وضعیت قیمت‌ها به اقتصاد آنلاین می‌گوید: هفته گذشته قیمت جهانی و فلزات دیگر سیر نزولی پیدا کرد و قیمت انس جهانی ۳۰ دلار کاهش یافت سیر صعودی قیمت ارز هم متوقف شد به همین دلیل قیمت طلا و سکه نزولی شد که این سر نزولی به صورت شوک نبود و قیمت‌ها با شیب ملایم روبه کاهش بود.

او با اشاره به اینکه بازار طلا و سکه در رکود قرار دارد و دادستدها به دلیل ایام محرم و صفر کاهش پیدا کرده است اما وضعیت مناسب است؛ اظهار کرد: از اتفاقات مثبت این بود که بازار آرام و با ثبات است و هیجاناتات  کاذب در آن مشاهده نمی‌شود که همین وضعیت باعث کاهش حباب سکه ۳۰۰ هزار تومانی حباب سکه در هفته گذشته و رسیدن آن به ۵ میلیون ۳۰۰ هزار تومان شد.

یکی از مسائلی که در ماه‌های به نظر می‌رسید می‌تواند در بازار طلای داخلی اثرگذار باشد آزادسازی منابع ارزی ایران در کشورهای مختلف بود اما زمانی از زمان اعلام اخبار آزادسازی این منابع قیمت طلای ۱۸ عیار حدود ۵۰ هزار تومان کاهش یافته است در همین رابطه کشتی‌آرای اشاره می‌کند که این کاهش قیمت همان تاثیر آزادسازی پول‌های ایران در کره جنوبی است. 

وی درباره ادامه این روند هم می‌گوید: اثر این اتفاق در بازار تمام شده و در روزهای آینده قیمت‌ها در بازار با همین روند کنونی ادامه خواهد یافت. 

  • لینک کوتاه کپی شد
ارسال نظر

آخرین اخبار