قیمت گوشت قرمز| قیمت گوشت قرمز امروز| افزایش قیمت گوشت قرمز 1402

قیمت گوشت قرمز در این کانال متوقف شد | قیمت واقعی گوشت قرمز چند؟

قیمت گوشت قرمز چند هفته‌ای است در نیمه کانال ۴۰۰ هزار تومان متوقف شده است.

قیمت گوشت قرمز در این کانال متوقف شد | قیمت واقعی گوشت قرمز چند؟

خبرملت: در طول یک سال گذشته قیمت گوشت قرمز به شدت افزایش پیدا کرده است. قیمت گوشت قرمز در ایران در مقایسه با قیمت متوسط جهانی بالاتر است. تحلیلگران اقتصادی می‌گویند برای کاهش قیمت گوشت قرمز ابتدا باید قیمت دام کاهش پیدا کند. در روزهای اخیر قیمت مرغ کاهش پیدا کرده و مردم امیدوارند که قیمت گوشت قرمز نیز ارزان شود. تازه ترین خبرها درباره قیمت گوشت قرمز را در ادامه از خبرملت می‌خوانید.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی با اشاره به اینکه نوسان چندانی در قیمت گوشت قرمز طی هفته‌های اخیر نداشتیم، درباره واردات توضیح داد: با تداوم واردات بازار داخل تنظیم خواهد شد.

علی اصغر ملکی با بیان اینکه قیمت گوشت در هفته‌های اخیر نوسان چندانی نداشته است، گفت: قیمت گوشت قرمز طی این مدت افزایش و کاهش چندانی نداشته است.

وی در گفتگو با ایسنا ادامه داد: مغازه‌داران هر کیلو شقه گوسفندی نر را با قیمت ۴۳۰ تا ۴۳۵ هزار تومان خریداری و با اعمال ۱۰ درصد سود آن را عرضه می‌کنند.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی اضافه کرد: عرضه دام کم شده است. به طور کل در دوسال اخیر به دلیل خشکسالی دام‌های زیادی از دست رفته‌اند. همچنین به دلیل کمبود علوفه و بالا بودن قیمت آن، بسیاری از دام‌ها به ویژه دام‌های مولد راهی کشتارگاه شده‌اند.

وی تصریح کرد: همه می‌گویند چرا گوشت گران است، اما باید گفت گوشت گران نیست، بلکه قیمت دام گران است.

ملکی در ادامه گفت: واردات گوشت باید انجام شود، زیرا با توجه به مواجه شدن با کمبود دام، واردات عاملی برای تنظیم بازار داخل خواهد بود.

قیمت گوشت قرمز

قیمت گوشت در ایران از چه کشورهایی گران‌تر است؟

به گزارش تجارت نیوز، بر اساس اطلاعات 79 کشور موجود در پایگاه داده سایتی با عنوان «قیمت جهانی محصول»، میانگین قیمت جهانی گوشت قرمز، 14.57 دلار است. با نگاهی به آخرین داده ها، کمترین قیمت 3.67 دلار (پاکستان) و بالاترین قیمت 59.93 دلار (کره جنوبی) بوده است.

البته ایران در فهرست کشورهای این پایگاه داده قرار ندارد. اما در فهرست منبع دیگری به نام کشور ما نیز اشاره شده است و قیمت گوشت قرمز در ایران را حدود 7.89 دلار اعلام کرده است. ایران در میان 101 کشور این پایگاه داده (که از گران‌ترین به سمت ارزان‌ترین فهرست شده است) در جایگاه 81 قرار دارد. سوئیس با قیمت 55.66 دلار برای هر کیلو گوشت در رتبه نخست این فهرست و پاکستان با قیمت 3.32 دلار، در رتبه آخر قرار دارد.

در این پایگاه داده، گوشت در 20 کشور از ایران ارزان‌تر است؛ مالزی، قزاقزستان، ازبکستان، پاناما، روسیه، جامائیکا، فیلیپین، بنگلادش، سریلانکا، آفریقای جنوبی، کلمبیا، اکوادور، ونزوئلا، اوکراین، آرژانتین، بولیوی، هند، نپال، کنیا و پاکستان.

اما اگر همه کشورهای جهان را در نظر بگیریم ظاهرا شرایط متفاوت می‌شود. جام جم در این مورد نوشته است: «قیمت گوشت ایرانی‌ها چند برابر فقیرترین کشورهای جهان است از‌جمله مغولستان، رواندا و تانزانیا. برای درک بهتر این موضوع باید شاخص قیمت گوشت در جهان را بررسی کنیم. ایران یکی از کشورهایی است که بالاترین شاخص قیمت گوشت را در جهان دارند. این شاخص در ایران بیش از دو برابر کشورهای یاد شده است. بازاریان مغولستان، رواندا و تانزانیا ارزان‌ترین بها را برای گوشت در بازار از خریداران طلب می‌کنند. شاخص قیمت گوشت در این کشورها به ترتیب ۴۵.۷ واحد، ۴۷ واحد و ۴۷.۹ واحد است. اما همین شاخص در ایران به بیشتر از ۱۰۶ واحد می‌رسد. در نتیجه ایرانی‌ها ۲.۳ برابر مغولستانی‌ها و ۲/۲ برابر رواندایی‌ها و تانزانیایی‌ها برای خرید یک واحد گوشت هزینه می‌کنند. فقط ۵۳ کشور بیشتر از ایرانی‌ها برای خرید گوشت هزینه می‌کنند اما مردم ۱۱۳ کشور در دسترسی به گوشت، توانمندتر از ایرانی‌ها هستند.»

قیمت جهانی گوشت قرمز / گوشت در ایران گران‌تر است یا دنیا؟

تفاوت قیمت گوشت قرمز در ایران و جهان

در بخش دیگری از این گزارش آماده است: «از زاویه برابری نرخ ریال با دلار در بازار غیررسمی، قیمت دام زنده در ایران به ۳.۸ دلار می‌رسد. قیمت گوشت هم به‌طور متوسط به هفت دلار می‌رسد. در نتیجه، قیمت گوشت و دام در ایران به‌دلایلی چون خشکسالی و مسأله تامین غذا در ذات خود تورمی است اما با توجه به این‌که قیمت خوراک دام با ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی قیمت‌گذاری می‌شود، انتظار این‌که قیمت دام و متعاقب آن قیمت گوشت تا این میزان بالا برود، وجود ندارد. برای داشتن ارزیابی بهتر، سطح بالای قیمت‌ها در ایران، آن را با تعدادی از کشورها مقایسه کردیم. در حال حاضر قیمت دام زنده در آذربایجان یک دلار و ۷۱ سنت و قیمت گوشت۶.۷ دلار است. در جمهوری چک قیمت گوشت شش دلار و قیمت دام زنده ۳.۵ دلار است. در بلاروس دام زنده ۳.۵ دلار و گوشت ۶.۲ دلار است. در روسیه قیمت دام و گوشت به ترتیب ۵.۲ و ۶.۱ دلار است. در چین دام زنده به یک دلار و گوشت گوسفندی آن به هفت دلار می‌رسد. در هند گوشت دو دلار و دام ۰.۶دلار ارزش دارد.از مقایسه این ارقام با ایران چنین می‌توان نتیجه گرفت که در عمل قیمت گوشت و دام در ایران از بسیاری از کشورهایی که در مقیاس جهانی سرانه درآمدی کم و متوسط دارند هم بالاتر است.»

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت گوشت مرغ نیز در روزهای اخیر با افزایش مواجه شده است. قیمت مرغ که روند صعودی خود را از هفته‌های پیش آغاز کرده بود، این هفته در سطح خرده‌فروشی‌ها از از 110 هزار تومان هم عبور کرد. به نظر می‌رسد گوشت مرغ به گوشت قرمز هم سرایت کند.

 

  • لینک کوتاه کپی شد
ارسال نظر

آخرین اخبار