قیمت طلا| قیمت طلا امروز| قیمت طلا و سکه

قیمت طلا و سکه چقدر ارزان شد؟ | چشمک قیمت طلا به خریداران

بنابر اعلام رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران قیمت طلا و سکه در هفته گذشته ارزان شده است.

قیمت طلا و سکه چقدر ارزان شد؟ | چشمک قیمت طلا به خریداران

خبرملت: بر اساس گزارش خبرملت، قیمت طلا در سال ۱۴۰۲ روندی کاهشی را طی کرده است. از ابتدای سال ۱۴۰۲ قیمت طلا حدود 400 هزار تومان کاهش پیدا کرده است. قیمت طلا در سال گذشته تا مرز گرمی سه میلیون تومان هم رفت اما به مرور روند کاهشی آغاز شد. در هفته‌های اخیر قیمت طلا بین دو کانال دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در حال رفت و برگشت بوده است. تازه‌ترین خبر درباره قیمت طلا را در ادامه بخوانید.

بنابر اعلام رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران قیمت سکه در هفته جاری ۱۵۰ هزار تومان کاهش یافته است همچنین قیمت طلای ۱۸ عیار نیز در بازار ۱۰ هزار تومان ارزان شده است.

نادر بذرافشان، رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین در پاسخ به این سوال که نشانه‌هایی از کاهش رکود در بازار طلا مشاهده می‌شود یا خیر اظهار داشت: در این هفته رکود در بازار طلا با توجه به ایام اربعین بیشتر شد و احتمال اینکه تا پایان ماه صفر این شرایط در صنعت طلا ادامه داشته باشد نیز وجود دارد امیدواریم پس از پایان این ماه با شروع مراسم‌ها شرایط تغییر کند و رونق به این صنعت بازگردد.

وی افزود: این هفته شدت رکود و کاهش تقاضا بیشتر بود و بازار شرایط آرام و بدون التهابی سپری کرد.

رییس اتحادیه طلا و و جواهر تهران درباره تغیرات قیمتی هفته جاری نیز گفت: انس جهانی در طی این هفته افزایش ۹ دلاری داشت اما در بازارهای داخلی روند قیمت‌ها کاهشی بود به طوری قیمت طلای ۱۸ عیار با ۱۰ هزار تومان کاهش ۲ میلیون و ۳۶۸ هزار تومان شد، سکه تمام طرح جدید ۱۵۰ هزار تومان و طرح قدیم ۱۰۰ هزار تومان کاهش قیمت داشتند همچنین قیمت ربع سکه و نیم سکه هم ۵۰ هزار تومان کاهش یافت. 

بذرافشان حرکت معکوس قیمت‌ها در بازارهای داخلی با انس جهانی را متاثر از تقاضا و نرخ ارز عنوان کرد و گفت: زمانی هم بوده که قیمت انس جهانی کاهش یافته اما در بازار داخلی قیمت‌ها افزایش یافته است، در این هفته نیز با توجه به ثبات نرخ ارز و کاهش تقاضا قیمت‌ها در بازار طلا تحت تاثیر قیمت جهانی طلا قرار نگرفت و با وجود افزایش انس جهانی، روند بازارهای داخلی کاهشی بود. 

وی در پیش بینی از قیمت طلا و سکه  نیز اظهار داشت: در هفته آینده نوسان قیمتی نداریم ممکن است با توجه به تغییرات انس جهانی، نرخ ارز و عرضه و تقاضا نوسان ۱ تا ۳ درصدی داشته باشیم که طبیعی است اما افزایش قیمت در بازار نخواهیم داشت بنابراین مردم منتظر تغیر نباشند و هر زمان که نیاز داشتند مبادلات خود را در بازار طلا انجام دهند.

قیمت طلا

قیمت طلا با روندی ملایم افزایشی می‌شود

 

عبادالله محمدولی، کارشناس بازار طلا و سکه با تاکید بر روند باثبات قیمت طلا و سکه از ابتدای سال جاری تا کنون به تجارت‌نیوز گفت: «بازار طلا با وجود رکود تقاضا در روند کاهشی قیمت قرار گرفته است. گفتنی است سیگنال‌های مساعد سیاسی نیز به بازار تزریق و مانع رشد قیمت در بازار فلز زرد شده است.»

وی با ابراز خرسندی از روند باثبات قیمت در بازار طلا خاطرنشان کرد: «امیدواریم این روند در بازار همچنان ادامه داشته باشد و اقتصاد کشور به سمت ثبات پیش برود.»

این کارشناس بازار طلا در ادامه گفت: «بالاترین سطح قیمت طلا در ۶ ماه گذشت رقم ۱۰ میلیون ۲۰۰ هزار تومان و پایین‌ترین سطح قیمت مبلغ ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بوده است. گفتنی است با فرا رسیدن ماه‌های محرم و صفر، روند تقاضا و قیمت در بازار طلا کاهش بیشتری داشته است.»

محمدولی در خصوص روند قیمت در بازار فلز زرد بعد از ماه صفر گفت:‌ «به نظر می‌رسد قیمت طلا با روندی ملایم افزایشی شود. این در حالی است که نوسانات قیمت دلار نیز می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر قیمت طلا داشته باشد.»

وی افزود: «هر اندازه که قیمت دلار واقعی‌ باشد، قیمت طلا و سکه نیز واقعی‌تر خواهد شد.»

قیمت طلا

کاهش شدید قیمت طلا در ماه‌های گذشته

برخلاف روزهای گذشته که قیمت طلا و سکه چندان نوسان نداشته، در ماه‌های پیشین قیمت طلا و سکه با کاهش شدید مواجه شده بود.

بررسی بازار طلا و سکه نشان می‌دهد در ۲۸ اسفند ۱۴۰۱ قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار ۲ میلیون و ۶۸۸ هزار تومان بود که این رقم در ۲۸ مرداد ۱۴۰۲ به ۲ میلیون و ۲۹۳ هزار تومان کاهش پیدا کرده است یعنی حدود ۳۹۵ هزار تومان. سکه تمام نیز در این مدت از ۲۹ و ۸۰۰ هزار تومان به ۲۷ میلیون ۷۸۸ هزار تومان رسیده که کاهش ۲ میلیون تومانی را نشان می‌دهد که این رقام در طی ۵ ماه اخیر با فراز و نشیب‌های مختلفی داشت اما تقریبا در طی ۵ ماه اخیر بازار با شوک‌های قیمتی مواجه نشد. 

محمدکشتی‌آرای کارشناس بازار طلا درباره آخرین وضعیت قیمت‌ها به اقتصاد آنلاین می‌گوید: هفته گذشته قیمت جهانی و فلزات دیگر سیر نزولی پیدا کرد و قیمت انس جهانی ۳۰ دلار کاهش یافت سیر صعودی قیمت ارز هم متوقف شد به همین دلیل قیمت طلا و سکه نزولی شد که این سر نزولی به صورت شوک نبود و قیمت‌ها با شیب ملایم روبه کاهش بود.

او با اشاره به اینکه بازار طلا و سکه در رکود قرار دارد و دادستدها به دلیل ایام محرم و صفر کاهش پیدا کرده است اما وضعیت مناسب است؛ اظهار کرد: از اتفاقات مثبت این بود که بازار آرام و با ثبات است و هیجاناتات  کاذب در آن مشاهده نمی‌شود که همین وضعیت باعث کاهش حباب سکه ۳۰۰ هزار تومانی حباب سکه در هفته گذشته و رسیدن آن به ۵ میلیون ۳۰۰ هزار تومان شد.

یکی از مسائلی که در ماه‌های به نظر می‌رسید می‌تواند در بازار طلای داخلی اثرگذار باشد آزادسازی منابع ارزی ایران در کشورهای مختلف بود اما زمانی از زمان اعلام اخبار آزادسازی این منابع قیمت طلای ۱۸ عیار حدود ۵۰ هزار تومان کاهش یافته است در همین رابطه کشتی‌آرای اشاره می‌کند که این کاهش قیمت همان تاثیر آزادسازی پول‌های ایران در کره جنوبی است. 

وی درباره ادامه این روند هم می‌گوید: اثر این اتفاق در بازار تمام شده و در روزهای آینده قیمت‌ها در بازار با همین روند کنونی ادامه خواهد یافت. 

  • لینک کوتاه کپی شد
ارسال نظر

آخرین اخبار