قیمت دلار| قیمت دلار امروز| قیمت دلار آزاد

قیمت دلار وارد سراشیبی شد | کاهش قیمت دلار با سیگنال‌های نفتی

قیمت دلار امروز نسبت به آخرین رقم روز گذشته با کاهش روبرو شده است.

قیمت دلار وارد سراشیبی شد | کاهش قیمت دلار با سیگنال‌های نفتی

خبرملت: قیمت دلار در سال 1401 تا 60 هزار تومان پیش رفت که باعث نگرانی شدید جامعه شد. در ابتدای سال در حالی که پیش بینی می شد روند افزایشی قیمت دلار ادامه داشته باشد اما دلار همه را شگفت زده کرد. روند کاهشی قیمت دلار از اردیبهشت آغاز شد و تا اواخر بهار ادامه پیدا کرد. در شروع تابستان قیمت دلار افزایشی شد اما  بار دیگر به روند کاهشی بازگشت و حالا نوسان قیمت به کمترین حد رسیده است. تازه ترین خبر درباره قیمت دلار را در ادامه از خبرملت بخوانید.

قیمت دلار امروز با نوسان در یک محدوده 200 تومانی نسبت به آخرین رقم روز گذشته با کاهش روبرو شده است. به نظر می‌رسد برخی سیگنال‌های نفتی در نوسان قیمت اسکناس آمریکایی موثر بوده است.

قیمت دلار امروز در مرز 49 هزار و 600 تومان نوسان دارد. بررسی معاملات پشت خطی اما نشان می‌دهد افزایشی‌های بازار در پی بالا بردن قیمت دلار در معاملات آتی هستند. اما اینکه کدام گروه موفق خواهند شد، بستگی بالایی به سیاست بازارساز و خبرهای سیاسی و اقتصادی موثر بر تعیین قیمت دلار خواهد داشت.

قیمت دلار امروز 13 شهریور 1402

قیمت دلار در معاملات امروز از 49 هزار و 580 تومان آغاز می‌شود و در برخی معاملات به 49 هزار و 700 تومان هم می‌رسد؛ با این حال به نظر می‌رسد قیمت دلار تحت تاثیر اخبار مثبت از فروش نفت و افزایش تقاضای مسافرتی، دچار نوسان شده است. قیمت دلار روز گذشته موجه تازه‌ای از صعود را تجربه کرد که گفته می‌شد تحت تاثیر افزایش تقاضای سفرهای پایان تابستان و سفر اربعین بوده است و بر همین اساس به نظر می‌رسد قیمت دلار فعلا صعودی باشد. با این حال اما امروز قیمت دلار در معاملات، نوسان را تجربه می‌کند.

باید اشاره داشت که امروز خبرهای حاکی از آن بود که صادارت نفت ایران به یک میلیون و ۸۵۰ هزار بشکه در روز رسیده است.  بلومبرگ اعلام کرده است که صادرات نفت ایران با رشد ۵۴ درصدی از ابتدای سال جاری میلادی روبرو بوده است.

بر اساس این گزارش، ایران در ماه اوت 1.7 میلیون بشکه در روز نفت خام و 152 هزار بشکه در روز میعانات صادر کرده است؛ به این ترتیب کل صادرات نفت و میعانات گازی ایران در این ماه، 1.85 میلیون بشکه در روز بوده است. این رقم بالاترین میزان صادرات نفت ایران طی پنج سال گذشته یعنی از زمان خروج آمریکا از برجام بوده است!

این خبر، دیدگاه‌های مثبتی را نسبت به افزایش ورود دلارهای نفتی به کشور ایجاد کرده است. در صورتی که دولت بتواند با استفاده از بهبود روابط بین‌المللی، ارز حاصل از صادرات نفت را به کشور وارد کند، وضعیت منابع ارزی نیز بهتر خواهد بود و به این ترتیب قیمت دلار در مسیر نزولی قرار می‌گیرد.

قیمت دلار

قیمت ارزهای موثر

قیمت دلار هرات امروز به 49 هزار و 480 تومان رسید. قیمت دلار سلیمانیه هم 49 هزار و 630 تومان است. امروز قیمت یورو در بازار آزاد 53 هزار و 700 تومان است و قیمت درهم امارات نیز به 13 هزار و 630 تومان رسیده است.

قیمت دلار چشم به راه توافق ایران و آمریکا

کارشناسان اقتصادی ثبات قیمت دلار را ناشی از دستکاری و مداخله دولت در بازار ارز می‌دانند و می‌‌گویند این ثبات قیمتی تصنعی است و ممکن است از دست برود. اما معامله‌گران معتقدند برخی سیگنال‌ها و اخبار مثبت سیاسی باعث ثبات قیمت دلار شده است. از جمله این خبرها احتمال خبر توافق میان ایران و آمریکاست که رسانه‌های داخلی و خارجی به آن پرداخته‌اند.

بلومبرگ گزارشی منتشر کرده و در آن اعلام کرده که قرار است ظرف چند روز آینده گزارش فصلی رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌‌‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌‌‌های هسته‌‌‌ای ایران منتشر شود. این رسانه مدعی شده که بر اساس این گزارش ایران در حال «‌کاهش سرعت ذخیره‌‌‌سازی اورانیوم با غنای ۶۰ درصد» است. همچنین رسانه‌ها از احتمال یک توافق موقت میان ایران و آمریکا خبر داده‌اند.

در کنار این مساله، اخیرا اعلام شد که امریکا به ایران اجازه داده که تولید نفت خود را به بالاترین سطح از زمان شروع محدودیت‌‌‌ها در پنج سال پیش بازگرداند که این خبر به تنهایی می‌تواند بازار ارز را تحت تاثیر قرار دهد.

البته چنین اخباری می‌تواند در شرایط عادی به کاهش قیمت دلار منجر شود. اما در شرایط کنونی به نظر می‌رسد که بازار واکنش کاهشی نسبت به این اخبار نشان نمی‌دهد اما این اخبار حداقل مانع از افزایش بیشتر قیمت دلار شده است.

پیش بینی‌ها حاکی از این است که قیمت دلار حداقل تا پایان شهریور و مهر ماه در محدوده کنونی باقی بماند. اما اینکه در نیمه دوم سال قیمت دلار به چه سمتی حرکت کند، بستگی به عملکرد دولت و مسیر حرکت شاخص‌های کلان اقتصاد دارد.

قیمت دلار

یک پیش بینی عجیب؛ قیمت دلار 70 هزار تومان می‌شود!

سجاد بوربور کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه ارزش ذاتی و قیمت دلار برابر است به تجارت‌نیوز گفت: «ما همیشه درباره ارزش دلار صحبت می‌کنیم، نه قیمت آن. قیمت چیزی است که عرضه و تقاضا در بازار آن را مشخص می‌کند و ارزش ذاتی همان مقداری است که روی کاغذ محاسبه می‌شود.»

وی افزود: «با وجود نقدینگی ۶ هزار و ۸۰۰ همتی، رشد اقتصادی ناپایدار سه درصدی و تورم بالای ۴۰ درصدی، با قیمت دلار ۴۹ هزار تومانی، عملا ارزش با قیمت یکی شده است. بنابراین متقاضیان به قیمت دلار را می‌خرند؛ نه گران و نه ارزان.»

وی با اشاره به نادر بودن برابری قیمت و ارزش ذاتی دلار در اقتصاد ایران خاطرنشان کرد: «طی ۲۰ سال گذشته در اقتصاد ایران این اتفاق خیلی نادر بوده که ارزش با قیمت برابری کند.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به موضوع خبردرمانی‌های روزهای اخیر خاطر نشان کرد: «در صورتی که قیمت دلار با خبردرمانی ارزان‌تر شود، زیر ارزش و عدد واقعی می‌رود. آن زمان فعالان اقتصادی برای خرید دلار هجوم می‌آورند و نمی‌گذارند دلار پایین ارزش بماند. مثلا سهام فولاد مبادرکه اگر ۲۰ تا ۱۵ درصد زیر ارزش واقعی خود باشد، نمی‌خرید؟ دقیقا قیمت دلار نیز همین مصداق را دارد.»

قیمت دلار

وی با تاکید بر اینکه دلار نمی‌تواند پایین بیاید زیرا کف فاندامنتالی این اسکناس ایجاد شده است بیان کرد: «همیشه و در ۶ ماهه نخست سال مصرف ارز کم و تقاضا پایین بوده است. در ۶ ماهه دوم تقاضا نرمال‌تر می‌شود و گسیل می‌شود. آنجاست که عیار اقتصادی کشور مشخص خواهد شد.»

بوربور در ادامه افزود: «در نیمه دوم سال با نقدینگی که به سمت ۸ هزار و ۳۰۰ همت خواهد رفت و با رشد اقتصادی حدود سه درصدی، ما قیمت دلار را تا ۷۰ هزار تومان می‌بینیم. اگر تا پایان ۱۴۰۲ قیمت دلار به ۷۰ هزار تومان برسد به هیچ عنوان سورپرایز نمی‌شویم.»

  • لینک کوتاه کپی شد
ارسال نظر

آخرین اخبار