قیمت دلار| قیمت دلار امروز| قیمت دلار آزاد

قیمت دلار ترمز برید | علت عجیب افزایش قیمت دلار

قیمت دلار در بازاد آزاد امروز با افزایش چشمگیر مواجه شد.

قیمت دلار ترمز برید | علت عجیب افزایش قیمت دلار

خبرملت: قیمت دلار در سال 1401 تا 60 هزار تومان پیش رفت که باعث نگرانی شدید جامعه شد. در ابتدای سال در حالی که پیش بینی می شد روند افزایشی قیمت دلار ادامه داشته باشد اما دلار همه را شگفت زده کرد. روند کاهشی قیمت دلار از اردیبهشت آغاز شد و تا اواخر بهار ادامه پیدا کرد. در شروع تابستان قیمت دلار افزایشی شد اما  بار دیگر به روند کاهشی بازگشت و حالا نوسان قیمت به کمترین حد رسیده است. تازه ترین خبر درباره قیمت دلار را در ادامه از خبرملت بخوانید.

قیمت دلار امروز نسبت به روز گذشته 400 تا 500 تومان افزایش یافت و اکنون در بازار آزاد با قیمت 49 هزار و 600 تا 700 تومان معامله می‌شود. اما علت رشد یکباره قیمت دلار چیست و چرا دلار گران شد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، در دو هفته گذشته قیمت دلار در محدوده 49 هزار و 100 تومان در نوسان بود و بازار ارزبه ثبات قیمت رسیده بود. اما امروز 12 شهریور ماه دلار ناگهان گران شد و وارد نیمه دوم کانال 49 هزار تومان شد.

پیگیری‌های تجارت‌نیوز از بازار فردوسی نشان می‌دهد خبر سیاسی یا اقتصادی خاصی به بازار نرسیده که بر قیمت دلار اثر بگذارد. حتی در دو روز گذشته اخبار سیاسی که به بازار رسیده مثبت بود. از جمله کاهش سطح غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران و چراغ سبز آمریکا به ایران برای افزایش صادرات نفت. انتظار می‌رفت این دو خبر در این هفته روند قیمت دلار را نزولی کند و یا کمک کند که قیمت دلار در محدوده 49 هزار تومان باقی بماند. اما یک روزه ورق بازار ارز برگشت و دلار 400 تا 500 تومان گران شد.

قیمت دلار در ساعات ابتدایی بازار به 49 هزار و 730 تومان رسید و در معاملات فردایی هم تا 49 هزار و 800 تومان پیش رفت.

11

علت افزایش قیمت دلار چیست؟

معامله‌گران می‌گویند روند بازر عادی است و علت افزایش قیمت دلار نزدیک شدن به آخرین روزهای تابستان است. چراکه اصولا در دو هفته پایانی شهریور تقاضا برای دلار افزایش پیدا می‌کند و همین افزایش تقاضا به افزایش قیمت دلار در بازار آزاد دامن می‌زند.

اما نکته مهمی که وجود دارد این است که با توجه به انجام سفر اربعین، تقاضا برای خرید ارزهای خارجی از دو هفته قبل افزایش داشته اما قیمت دلار ثابت مانده بود. از طرف دیگر، معامله‌گران می‌گویند میزان تقاضا در بازار چنان نیست که بتواند قیمت دلار را تحت تاثیر قرار دهد. به عبارتی مهم‌ترین خریدار و فروشنده دلار در اقتصاد ایران خود دولت است و اوست که می‌تواند بازار را دستکاری کند و بر قیمت دلار اثر بگذارد. برای همین برخی از معامله‌گران دنبال علت دیگری برای افزایش قیمت دلار می‌گردند.

قیمت دلار

برخی از این معامله‌گران معتقدند بازارساز پشت پرده گرانی قیمت دلار ایستاده است. آنها می‌گویند در برخی از ماه‌ها در آستانه پرداخت یارانه‌های نقدی قیمت دلار افزایشی می‌شود و پس از آن دلار دوباره روند کاهشی طی می‌کند. اکنون هم یک هفته تا واریز یارانه‌های نقدی زمان باقی مانده و قیمت دلار روند افزایشی داشته است.

آینده قیمت دلار چه می‌شود؟

اما سوال مهم‌تری که وجود دارد این است که آینده قیمت دلار چه می‌شود؟ پیش از این معامله‌گران اعلام کرده بودند که مرز مقاومتی قیمت دلار 49 هزار و 300 تومان است و اگر دلار این مرز را پشت سر بگذارد، برای قیمت 49 هزار و 500 تومان خیز بر می‌دارد. اکنون دلار محدوده مقاومت دوم را هم پشت سر گذاشته است. اما نکته مهم این است که آیا می‌تواند بالای این محدوده بماند یا نه.

اگر دلار بتواند ظرف چند روز آینده خود را بالای کانال 49 هزار و 500 تومان حفظ کند، احتمال صعود ان به کانال جدید وجود دارد اما اگر این محدوده از دست برود دلار دوباره به نیمه اول کانال 49 هزار تومان بر می‌گردد و مسیر صعود قیمت این اسکناس دشوار می‌شود.

یک پیش بینی عجیب؛ قیمت دلار 70 هزار تومان می‌شود!

سجاد بوربور کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه ارزش ذاتی و قیمت دلار برابر است به تجارت‌نیوز گفت: «ما همیشه درباره ارزش دلار صحبت می‌کنیم، نه قیمت آن. قیمت چیزی است که عرضه و تقاضا در بازار آن را مشخص می‌کند و ارزش ذاتی همان مقداری است که روی کاغذ محاسبه می‌شود.»

وی افزود: «با وجود نقدینگی ۶ هزار و ۸۰۰ همتی، رشد اقتصادی ناپایدار سه درصدی و تورم بالای ۴۰ درصدی، با قیمت دلار ۴۹ هزار تومانی، عملا ارزش با قیمت یکی شده است. بنابراین متقاضیان به قیمت دلار را می‌خرند؛ نه گران و نه ارزان.»

قیمت دلار

وی با اشاره به نادر بودن برابری قیمت و ارزش ذاتی دلار در اقتصاد ایران خاطرنشان کرد: «طی ۲۰ سال گذشته در اقتصاد ایران این اتفاق خیلی نادر بوده که ارزش با قیمت برابری کند.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به موضوع خبردرمانی‌های روزهای اخیر خاطر نشان کرد: «در صورتی که قیمت دلار با خبردرمانی ارزان‌تر شود، زیر ارزش و عدد واقعی می‌رود. آن زمان فعالان اقتصادی برای خرید دلار هجوم می‌آورند و نمی‌گذارند دلار پایین ارزش بماند. مثلا سهام فولاد مبادرکه اگر ۲۰ تا ۱۵ درصد زیر ارزش واقعی خود باشد، نمی‌خرید؟ دقیقا قیمت دلار نیز همین مصداق را دارد.»

وی با تاکید بر اینکه دلار نمی‌تواند پایین بیاید زیرا کف فاندامنتالی این اسکناس ایجاد شده است بیان کرد: «همیشه و در ۶ ماهه نخست سال مصرف ارز کم و تقاضا پایین بوده است. در ۶ ماهه دوم تقاضا نرمال‌تر می‌شود و گسیل می‌شود. آنجاست که عیار اقتصادی کشور مشخص خواهد شد.»

بوربور در ادامه افزود: «در نیمه دوم سال با نقدینگی که به سمت ۸ هزار و ۳۰۰ همت خواهد رفت و با رشد اقتصادی حدود سه درصدی، ما قیمت دلار را تا ۷۰ هزار تومان می‌بینیم. اگر تا پایان ۱۴۰۲ قیمت دلار به ۷۰ هزار تومان برسد به هیچ عنوان سورپرایز نمی‌شویم.»

  • لینک کوتاه کپی شد
ارسال نظر

آخرین اخبار