سامانه یکپارچه خودرو| سامانه یکپارچه تخصیص خودرو| سامانه تخصیص خودرو

سامانه یکپارچه خودرو حذف شد؟ | خبر جنجالی درباره حذف سامانه یکپارچه خودرو

وزیر صمت به شایعه حذف سامانه یکپارچه خودرو واکنش نشان داد.

سامانه یکپارچه خودرو حذف شد؟ | خبر جنجالی درباره حذف سامانه یکپارچه خودرو

سامانه یکپارچه خودرو به منظور عرضه و فروش خودروهای دو شرکت سایپا‌ و ایران خودرو و خودروهای مونتاژی به مشتریان راه اندازی شده است. در سامانه یکپارچه خودرو طرح‌هایی مانند فروش فوق العاده و پیش‌فروش محصولات انجام می شود که هر کدام متقاضیان و طرفداران زیادی دارد. مرحله نخست عرضه خودرو در سامانه یکپارچه خودرو زمستان ۱۴۰۱ انجام و هزاران ایرانی برای خودروهای سایپا و ایران خودرو ثبت نام کردند. مرحله دوم ثبت نام در سامانه یکپارچه خودرو اردیبهشت و خرداد برگزار شد. مرحله سوم  سامانه یکپارچه خودرو به زودی برگزار می‌شود.

وزیر صمت در پاسخ به پرسشی درباره احتمال حذف سامانه یکپارچه عرضه خودرو بیان کرد: این موضوع صحت ندارد و برنامه ما برای کنترل عرضه خودرو بر اساس سامانه یکپارچه خواهد بود.

صبح امروز با حضور علی آبادی وزیر صمت تعدادی از خودروهای صفر کیلومتر وارداتی در نمایشگاه بین المللی تهران تحویل متقاضیان شد.

علی‌آبادی وزیر صنعت، معدن و تجارت در این مراسم با اشاره به اینکه پیگیر تحویل خودروها هستیم گفت : مطالبه ما این است که روند تحویل سرعت و شتاب بگیرد و ظرف سه تا چهار ماه آینده همه خودروهای وارداتی تحویل داده شوند.

وزیر صنعت، افزود: آیین نامه واردات خودروهای کارکرده به دولت داده‌ شد و بررسی آن در دستور کار دولت قرار دارد که پس از تصویب در هیئت دولت آن را اجرایی خواهیم کرد.

علی آبادی با تاکید بر اینکه سیاست ما خروج از تصدی گری است، ادامه داد: من از وارد کنندگان مطالبه کردم تا در واردات خودرو تسریع ایجاد شود و امید است ظرف چند ماه آینده تمام خودروهای ثبت نام شده وارد و تحویل متقاضیان شود.

وی اضافه کرد: هیچ رانتی در واردات خودرو وجود ندارد؛ از این جهت خودروسازها در اولویت قرار گرفته‌اند که بتوانند تکنولوژی‌ها را برای داخلی سازی‌ها استفاده کنند.

حذف سامانه یکپارچه عرضه خودرو صحت ندارد

علی آبادی با بیان این که همه مردم باید به بهترین خودروها به خصوص خودروهای داخلی و با قیمت های مناسب دسترسی داشته باشند گفت: حذف سامانه یکپارچه عرضه خودرو صحت ندارد و همچنان فروش خودرو از طریق سامانه یکپارچه صورت خواهد گرفت.

علی آبادی در پاسخ به پرسشی درباره احتمال حذف سامانه یکپارچه عرضه خودرو بیان کرد: این موضوع صحت ندارد و برنامه ما برای کنترل عرضه خودرو بر اساس سامانه یکپارچه خواهد بود.

سامانه یکپارچه خودرو

وی تاکید کرد: هدف ما کاهش قیمت خودرو و انطباق آن با شرایط جهانی است و دنبال آن هستیم تا مردم به بهترین خودروها دسترسی داشته باشند و بتوانند خودروهای خوب داخلی متناسب با قیمت‌های جهانی دریافت کنند.

علی آبادی تصریح کرد: ما در زمینه تولید خودرو به سمت برقی‌سازی در حرکت هستیم با توجه به اینکه مشکلات آلودگی هوا داریم در برخی شهرها در بعضی از ایام سال مجبور به تعطیلی برخی مشاغل هستیم چون امکان تحمل آلایندگی وجود ندارد. ضمن اینکه خودروهای برقی به شدت اقتصادی هستند و هزینه پایین سوخت آنها می‌تواند محرکی برای افزایش تولید آنها باشد.

وی یادآورشد: امسال تلاش می‌کنیم تا شهر تهران را به تجهیزات شارژ برقی خودروها مجهز کنیم. در هفته دولت امسال ۱۰۰ ایستگاه شارژ خودرو در تهران و کرج افتتاح شده و تا پایان سال به ۵۰۰۰ ایستگاه در سراسر کشور خواهد رسید.

وزیر صنعت در خصوص احتمال کاهش تعرفه واردات خودرو، گفت: من فکر می‌کنم تعرفه واردات هنوز جای بهبود دارد برای واردات خودروهای برقی تعرفه بسیار مخفف در نظر گرفته‌ایم پیشنهاد ما ۴ درصد برای خودروهای برقی است و برای خودرو های هیبریدی تعرفه ۴ تا ۱۵ درصد را پیشنهاد داده‌ایم.

علی آبادی درباره واگذاری سهام خودروسازان گفت: واگذاری‌ها بر عهده وزارت صنعت نیست و وزارت اقتصاد مجری آن است اما آنچه ما دنبال می‌کنیم خروج از تصدی گری است.

در این مراسم خودروهای چینی، کره‌ای و اروپایی وارداتی زیر ۲۵۰۰ سی‌سی به متقاضیان تحویل داده شد. البته واردکنندگان در این مراسم، در خصوص مدل، میزان مصرف سوخت، قدرت موتور، کشور محل تولید و نوع خودروهای وارداتی توضیحاتی به وزیر صمت ارائه دادند.

علاوه بر این اولین خودروی وارداتی چانگان cs۳۵ تحویل مشتری شد و محمد علی تیموری مدیرعامل سایپا اعلام کرد که به زودی ۱۱۰۸ خودروی وارداتی این شرکت تحویل مشتریان می‌شود.

نا گفته نماند اسفند سال گذشته بود که وزارت صمت اقدام به ثبت نام اولیه از متقاضیان خرید خودروهای وارداتی از طریق سامانه یکپارچه فروش خودرو کرد که در نهایت با گذشت ۶ ماه امروز بخشی از خودروهای وارداتی توسط وزیر صمت تحویل شد.

سامانه یکپارچه خودرو

زمان برگزاری مرحله سوم سامانه یکپارچه خودرو

مهدی تقدسی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در مورد بازگشایی سامانه یکپارچه فروش خودرو در شهریور ماه اظهار داشت: به ۹۷ درصد از افرادی که در مرحله دوم عرضه خودرو در سامانه یکپارچه عرضه خودروهای داخلی ثبت نام کرده بودند طبق زمان بندی و بر اساس برنامه تولید خودروسازان داخلی خودرو تخصیص داده شد.

مدیر سامانه یکپارچه فروش خودرو افزود: در این بین با توجه به اینکه به ۳ درصد از متقاضیان مرحله دوم خودرویی تخصیص داده نشد، ضمن حفظ اولویت آنها امکان انتخاب خودروی جدید در شهریور ماه فراهم خواهد شد. البته تا به این لحظه هنوز خودروها مشخص نشده است.

وی ادامه داد: در واقع در شهریور ماه، سامانه یکپارچه عرضه خودرو برای ۳ درصدی که در دور دوم عرضه یکپارچه در نوبت تحویل خودرو قرار نگرفته‌اند باز می‌شود و در قالب طرحی با عنوان «طرح جایگزین» متقاضیانی که در دور دوم خودرویی نگرفته‌اند می‌توانند خودروی خود را در سامانه انتخاب کنند و در نوبت تحویل خودرو قرار گیرند.

مدیر سامانه یکپارچه فروش خودرو بیان داشت: از آنجا که این متقاضیان ۳ درصد باقیمانده در دور دوم هستند که قبلاً فرآیند ثبت‌نام دور دوم را طی کرده‌اند و مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان را نیز نزد بانک بلوکه کرده بودند بنابراین با فراهم شدن فرصت انتخاب خودرو در «طرح جایگزین» فرصت دوباره‌ای برای انتخاب خودرو به آنها داده می‌شود و نیازی نیست که دوباره پولی را در نزد بانک بلوکه کنند.

  • لینک کوتاه کپی شد
ارسال نظر

آخرین اخبار