هواشناسی | هواشناسی اول فروردین | وضعیت آب و هوا | پیش بینی آب و هوا

ورود سامانه بارشی قوی همزمان با آغاز سال نو! | هواشناسی هشدار نارنجی صادر کرد!

اداره کل هواشناسی درباره فعالیت سامانه بارشی قوی طی روزهای 29 اسفند 1402 و یکم فروردین 1403 هشدار سطح نارنجی صادر کرد.

ورود سامانه بارشی قوی همزمان با آغاز سال نو! | هواشناسی هشدار نارنجی صادر کرد!

به نقل از مهر، سازمان هواشناسی برای روز پایانی اسفند و اولین روز فروردین هشدار صادر کرد. هشدار سطح نارنجی هواشناسی زمانی صادر می‌ شود که رخداد پدیده‌ ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و سبب خسارت‌ های احتمالی شود. هشدار نارنجی رنگ جهت آماده‌ باش دستگاه‌ های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌ زا صادر می‌ شود. در ادامه جزئیات بیشتر هواشناسی را بخوانید.

برهمین اساس اداره کل هواشناسی استان اصفهان با صدور هشدار سطح نارنجی اعلام کرد که فعالیت سامانه بارشی نسبتاً قوی از روز سه‌شنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۲ آغاز می‌شود و تا روز چهارشنبه یکم فرودین ۱۴۰۳ مناطق غربی، جنوبی و مرکزی استان را در برمی‌گیرد.

بنابر اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان بارش رگبار باران و در مناطق سردسیر برف، وزش باد شدید و طوفان لحظه‌ای، نوسانات دما، مه آلودگی و کاهش دید، کولاک برف، رعد و برق و احتمال تگرگ به ویژه در مناطقی چون اسلام آباد موگویی، بویین و میان دشت، سمیرم، چادگان، خمینی شهر، خوانسار، فریدن (داران)، دهاقان، دهق، برخوار (دولت آباد)، لنجان، سمیرم، شهرضا، فرودگاه اصفهان، فریدونشهر، فلاورجان، کاشان، کبوتر آباد، گلپایگان، کوهپایه، لنجان (زرین شهر)، مبارکه، مورچه خورت، شاهین شهر و میمه و نجف آباد پیش‌بینی می‌شود.

اداره کل هواشناسی استان اصفهان در این اطلاعیه نسبت به لغزندگی سطح جاده‌ها و معابر شهری، ایجاد روان آب و سیلابی شدن رودخانه‌های فصلی و مسیل‌ها، کولاک برف، خسارت به سازه‌های موقت و صنایع کشاورزی، کاهش دید و اختلال در تردد شهری و روستایی، احتمال سقوط از ارتفاع، احتمال سقوط اجسام، کاهش دید و اختلال در حمل و نقل، خسارت به صنعت کشاورزی و عمرانی هشدار داده و توصیه کرده است که هم‌وطنان در سفرهای بین شهری و بین استانی به چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه بویراحمد، فارس و یزد و سمنان احتیاط کرده و از فعالیت‌های کوه نوردی و گردشگری بپرهیزند.

در اطلاعیه اداره کل هواشناسی استان اصفهان همچنین بر لزوم حصول اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، عدم اتراق در مجاورت ساختمان‌های نیمه ساز و درختان فرسوده، اتخاذ تدابیر در فعالیت‌های کشاورزی و دامداری، لایروبی مسیل‌ها و رودخانه‌ها تاکید شده است‌.

اداره کل هواشناسی استان اصفهان همچنین در این اطلاعیه نسبت به وزش باد شدید و توفان همراه با خیزش گردو خاک و کاهش دید از بعدازظهر سه‌شنبه ۲۹ اسفندماه تا شامگاه چهارشنبه یکم فروردین ۱۴۰۳ در مناطقی به ویژه شمال، شرق، مرکز و جنوب استان اصفهان از جمله سمیرم، نائین، اردستان، ورزنه، فریدن (داران)، فریدونشهر، فرودگاه اصفهان، شهرضا، کاشان، کبوتر آباد، کوهپایه، گلپایگان، مبارکه، مهاباد، مورچه خورت، نائین، نجف آباد، خور و بیابانک، دهاقان، برخوار (دولت آباد)، چادگان، چوپانان، خمینی شهر، خوانسار، اصفهان، اردستان، انارک، اسلام آباد موگویی هشدار داده و افزوده است که احتمال آسیب به صنعت کشاورزی، آسیب به بنرها و سازه‌های شهری و روستایی، احتمال شکستن درختان فرسوده، اختلال در مسیر تردد محورهای مواصلاتی استان به‌ویژه در ساعات بعدازظهر و کاهش دید به واسطه گرد و خاک وجود دارد.

 

منبع: مهر
  • لینک کوتاه کپی شد
ارسال نظر

آخرین اخبار