دلیل راکد ماندن خرید و فروش مسکن؛

قدرت خرید مردم سرکوب شده است

بازار مخرب مسکن تحت تاثیر تورم و گرانی قرار دارد و علاوه بر اینکه برای انبوه‌سازان ساخت و ساز سودی ندارد، برای مردم توان خرید مسکن وجود ندارد.

قدرت خرید مردم سرکوب شده است

با شروع فصل معاملات، برخی معتقدند خرید و فروش‌ها تحت تاثیر تقاضای سرمایه‌ای در بازار جریان پیدا کرده است و برخی دیگر نیز به رکود در این بازار مولد اعتقاد دارند.

به گفته یکی از کارشناسان در اثر رکود چند ساله در ساخت و ساز، حجم معاملات نیز نسبت به سال‌های گذشته کاهش پیدا کرده است. همچنین اکنون در بازار مسکن از سویی محدودیت عرضه زمین و مسکن است و از سوی دیگر تقاضای انباشته وجود دارد؛ هرچند اگر به صورت بلندمدت بررسی شود، این تقاضای انباشته تبدیل به تقاضای موثر نمی‌شود و در صورتی‌که وضعیت مردم ارتقا پیدا کند و رشد اقتصادی اتفاق بیفتد امکان دارد تقاضا بیشتر تحریک و افزایش قیمت‌ها شدیدتر شود.

با این حال افزایش قیمت را حداقل در حد اینکه قدرت خرید ساختمان‌های موجود حفظ شود خواهیم داشت شاید هم بیشتر، یعنی تا حدی از تورم متداول بیشتر.

عومل تاثیرگذار بازار مسکن را می‌توان به محدودیت رشد اقتصادی و کاهش قدرت خرید مردم اشاره کرد که این وضعیت را خیلی خطرناک می‌‌کند.

رشد قیمت‌های انفجاری در صورتی اتفاق می‌افتد که  اگر مقداری قدرت خرید افزایش پیدا کند و شرایط بهتری فراهم شود، تقاضا بالا می‌رود اما عرضه افزایش پیدا نکند، مردم مجدد با کاهش قدرت خرید مواجه خواهند شد که بسیار خطرناک است.

بحران شهرسازی، مانعی دیگر برای بازار مسکن

به نظر این کارشناس اقتصادی بحران شهرسازی عامل دیگری است که مردم با آن دست به گریبان هستند که عملا محدودیت عرضه زمین را به وجود می‌آورد.

برخلاف تصوری که گفته می‌شود زمین زیاد است، زمین وجود ندارد و هر کس برای ساخت و ساز مراجعه کند، هم هزینه‌های آماده‌سازی زیادی دارد و هم برای برق، آب و زیرساخت آن مشکل وجود دارد.

زیرساخت‌ها به‌شدت مشکل پیدا کرده است و الان در تامین آب، برق و گاز برای واحدهای موجود هم موانعی وجود دارد؛ خانه‌های جدید که جای خود را دارند.

با همه این اوصاف همه موارد گفته شده  به این معنی است که سمت عرضه با مشکل مواجه و سمت تقاضا هم افزایشی است؛ ولی اکنون به دلیل قدرت خرید مردم سرکوب شده است.  اگر در این سرکوب بهبود ایجاد شود، وضعیت به سمت وخیم‌تری نیز می‌رود.

باز کردن گره بازار مسکن تنها در خود این عرصه نهفته نیست. مادامی که مشکلات اقتصاد کلان و تورم ادامه‌دار باشد، صعود قیمت‌ها در بازار مسکن هم ادامه خواهد داشت.

حتی در صورت بهبود وضعیت موجود، کنترل تورم و ثبات قیمت دلار، همچنان زمان زیادی برای ترمیم زخم‌هایی نیاز است که در این چند ساله بر پیکر بازار مسکن در ایران زده شده است.

 

منبع: تجارت نیوز
  • لینک کوتاه کپی شد
ارسال نظر

آخرین اخبار