رتبه بندی معلمان| سامانه رتبه بندی معلمان| جدول رتبه بندی معلمان

رتبه بندی معلمان در گام نهایی | نتایج اعتراض به رتبه بندی معلمان چه شد؟

زمان اعلام نتایج اعتراض معلمان به طرح رتبه بندی معلمان اعلام شد.

رتبه بندی معلمان در گام نهایی | نتایج اعتراض به رتبه بندی معلمان چه شد؟

رتبه‌بندی معلمان طرحی با ابعاد مختلف است که جامعه آماری آن قشر فرهنگیان است و همه این قشر باید نسبت به آن آشنایی داشته باشند. رتبه‌بندی معلمان بر اساس اعلام مسوولان وزارت آموزش و پرورش فرآیندی است که منجر به ارتقای کیفیت در آموزش و پرورش می‌شود. هدف مستقیم رتبه بندی معلمان افزایش حقوق نیست اما منجر به افزایش حقوق هم می‌شود. مرحله اول طرح رتبه ‌بندی معلمان در نیمه ابتدایی سال ۹۴ با بار مالی ۱۳۰۰ میلیارد تومان اجرا شد و مرحله دوم این طرح در سال ۱۴۰۱ اجرا شد. آخرین خبر از رتبه بندی معلمان را در ادامه بخوانید.

معاون وزارت آموزش‌وپرورش گفت: ۳۲۰ هزار نفر از مجموع ۹۰۰ هزار معلم به رتبه خود اعتراض کرده و تقاضای تجدید نظر داشتند و رتبه جدید برای ۶۰ هزار معلم با سابقه کاری و مدرک تحصیلی بالاتر صادر شده است.

احکام جدید معلمانی که به نتیجه رتبه‌بندی خود معترض و اعتراض آنها وارد بود و ارتقاء رتبه داشتند، در حال صدور است.

از مجموع ۹۴۰ هزار معلم مشمول رتبه‌بندی، ۳۴ درصد معلمان به رتبه خود اعتراض داشتند. به طور میانگین ۶۵ درصد معلمان در مرحله بررسی اعتراضات یک رتبه ارتقا داشتند.

در فرآیند رتبه‌بندی، معلمان در سه ساحت حرفه‌ای، عمومی و تخصصی بررسی شدند و به گفته مسئولان وزارت آموزش و پرورش برای کسب رتبه‌های ۴ و ۵ به بیش از ۱۵ سال سابقه کار نیاز است.

رضا مراد صحرایی؛ وزیر آموزش و پرورش نیز در آخرین اظهار نظر خود درباره رتبه‌بندی معلمان با اشاره به اینکه در رتبه‌بندی معلمان باید متغیرها را متفاوت کرد، گفته است: معلم کوچ‌رو را نمی‌توان با معلمی که در تجریش تهران تدریس می‌کند یکسان کرد اما مهم این است که رتبه‌بندی را اجرا کردیم و امروز رتبه‌بندی در حقوق است؛ همچنین امسال ۲۶ هزار میلیارد تومان برای رتبه‌بندی معلمان در بودجه حقوق آموزش و پرورش تعیین شده است.

رتبه بندی معلمان

اعتراض ۳۲۰ هزار نفری به رتبه بندی معلمان

علی فرهادی؛ معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش درباره اعلام نتایج اعتراضات معلمان به رتبه‌بندی گفت: ۳۲۰ هزار نفر از مجموع ۹۴۰ هزار معلم به رتبه خود اعتراض کرده و تقاضای تجدید نظر داشتند، در آموزش و پرورش معترضان را به چند دسته تقسیم کردیم و گروه نخست ۶۳ هزار معلم با سابقه کار و مدرک تحصیلی بالا  بودند که احتمال ارتقای رتبه آنها بیشتر بود.

 شهریور امسال پرونده ۶۰ هزار نفر از این معلمان در کانون‌های ارزیابی بررسی و رتبه جدید افراد صادر شد که با حقوق شهریور معوقات مربوط به رتبه جدید آنها از ابتدای سال ۱۴۰۲ پرداخت شد.

پرونده اعتراضات رتبه‌بندی معلمان تا ۲ ماه آینده بسته می‌شود

به گفته فرهادی، گروه‌های دیگر معلمان با سوابق کاری و مدارک تحصیلی پایین‌تر هستند که آنها نیز در سه گروه تقسیم‌بندی شدند و پرونده آنها در چند کانون ارزیابی در تهران در حال بررسی است، امیدواریم تا دو ماه آینده پرونده رسیدگی به اعتراضات رتبه‌بندی معلمان تعیین تکلیف شود.

وی با اشاره به اینکه پرونده رتبه‌بندی همچنان باز است و مسیر ارتقای رشد معلمان ادامه دارد، گفت: آنها باید خود را مطابق با شرایط روز ارتقا دهند و اگر معلمی رکود داشته باشد حتماً به او یادآوری می‌کنیم تا در مسیر ارتقا قرار بگیرد.

به گفته مسئولان وزارت آموزش و پرورش، با اجرای رتبه‌بندی میانگین حقوق معلمان همچنان ۳۰ درصد از حقوق کارمندان دولت پایین‌تر است که باید این وضعیت جبران شود همچنین رتبه‌بندی به طور میانگین ۲۶ درصد حقوق معلمان را افزایش داد.

خبرهای جدید نماینده مجلس از رتبه بندی معلمان

عضو ناظر مجلس در کمیته تدوین آیین نامه اجرایی قانون رتبه بندی معلمان، آخرین وضعیت اجرای این قانون را تشریح کرد.

محمد وحیدی عضو ناظر مجلس در کمیته تدوین آیین نامه داخلی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به آخرین وضعیت اجرای قانون رتبه بندی معلمان گفت: یکی از نگاه‌های ویژه‌ای که ما در انتخاب آقای صحرایی به عنوان وزیر آموزش و پرورش دنبال کردیم این بود که قانون رتبه‌بندی هم در فرآیند اجرا دچار تغییراتی شود و هم اینکه  فرصتی فراهم شود تا کسانی که نسبت به رتبه خود معترض هستند، اعتراضات‌شان را در سامانه ثبت کنند و در نهایت پرداختی‌های آنها متناسب با تغییراتی باشد که در احکام جدید اعمال می‌شود.

وی افزود: قول وزیر آموزش و پرورش این بود که تا پایان شهریور ماه علاوه بر رسیدگی به اعتراضات فرهنگیان نسبت به رتبه بندی‌های صورت گرفته، پرداختی‌ها در ردیف پرداختی‌های دولت قرار گیرد که متاسفانه این وعده آقای صحرایی به مهر ماه موکول شد. همچین ما مصّر بودیم که اختیاراتی به مدیران استانی داده شود تا هم بتوانند اصلاحاتی را در رابطه با اعتراضات فرهنگیان اعمال کنند و هم اینکه امکان صدور احکام جدید را داشته باشند.

رتبه بندی معلمان

عضو هیئت رئیسه کمیسیون آموزش مجلس عنوان کرد: یکی دیگر از مطالبات فرهنگیان اصلاح آیین نامه اجرایی رتبه بندی متناسب با قانون مصوب مجلس بود که کارگروهی در این رابطه از سوی وزیر برای این منظور ایجاد شده است. 

وحیدی خاطرنشان کرد: در بحث فرآیند اجرای قانون رتبه بندی یک مسئله حائز اهمیت این بود که پرداختی رتبه بندی ارتباطی به موضوع فوق العاده ویژه معلمان ندارد. بر این اساس چون میزان پرداختی‌های فوق العاده معلمان کمتر از مصوبه قانونی است، در صورتی که دولت در شورای حقوق و دستمزد مسئله فوق العاده ویژه کارکنان خود را به تصویب برساند، این اعتبارات نیز در کنار مبالغ مرتبط با قانون رتبه بندی به حقوق معلمان اضافه می‌شود. میانگین فوق‌العاده ویژه‌های پرداختی به معلمان هم‌اکنون بین 21 تا 23درصد  حقوق است که تا 50 درصد نیز امکان افزایش وجود دارد. 

وحیدی درباره پیگیری اعتراضات معلمان بازنشسته به نحوه اجرای قانون رتبه بندی عنوان کرد: در قانون به صراحت آمده است که رتبه بندی از 31 شهریور 1400 به بعد انجام می‌شود. در عین حال  وزارت آموزش و پرورش سهم صندوق بازنشستگی برای سالهای 1401 و 1402 را پرداخت کرده است اما در ارتباط با 6 ماه دوم سال 1400 که سهم صندوق بازنشستگی پرداخت نشده بود، آموزش و پرورش اخیراً اقدام به پرداخت این سهم کرده اما صندوق به دلیل اینکه سهم شاغلان پرداخت نشده، این موضوع را به صورت یک گروکشی نگه داشته و حکم بازنشستگان را با رتبه بندی تطبیق نداده است. 

عضو ناظر مجلس در کمیته تدوین آیین نامه اجرایی رتبه بندی ادامه داد: با این وجود با توجه به جلسات متعددی که کمیسیون آموزش مجلس برای پیگیری حقوق فرهنگیان بازنشسته با وزیر داشت، آقای صحرایی در نهایت اعلام کرد که نامه وزارتخانه برای صدور احکام بازنشستگان به صندوق بازنشستگی ارسال شده که با تغییر مدیرعامل سازمان بازنشستگی امیدواریم هرچه زودتر احکام رتبه بندی برای بازنشستگان نیز صادر شود. 

  • لینک کوتاه کپی شد
ارسال نظر

آخرین اخبار