استخاره با قرآن

استخاره با قرآن یکی از روش های مطلوب برای پیشبینی آینده و تصمیم گیری در اسلام است. در قرآن کریم، به استخاره به عنوان یک روش برای پیشبینی نتیجه های مختلف بیشترین اهمیت داده شده است. در بیان شرح استخاره، قرآن کریم بیان می کند که استخاره باید با صلاحیت و با بیان دینی صحیح انجام شود.

استخاره با قرآن

تعریف استخاره در قرآن کریم به صورت زیر است:

"وَإِذَا سَأَلَكَ عِبَادِي عَنِّي فَإِنِّي قَرِيبٌ أُجِيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ فَلْيَسْتَجِيبُواْ لِي وَلْيُؤْمِنُواْ بِي لَعَلَّهُمْ يَرْشُدُونَ"

(آل عمران: 186)

شرح استخاره قرآن کریم، دستور الهی است به همچون دستور استخاره که در آیه 186 سوره آل عمران آورده شده است.

استخاره با قرآن طبق اصول اسلامی،  باید با صلاحیت و با بیان دینی صحیح انجام شود. همچنین، باید با خداوند به طور مستقیم تماس بگیرید و با دعایی مطلوب در آیه 186 سوره آل عمران، به خداوند استخاره کنید.

شخصیتی که استخاره می کند، باید در حالت روحی و فکری صحیح باشد، به طوری که در آیه الفاظ استخاره بیاورد، باید خداوند را خالی از هر نوع شرط و نیازی دعوت کند، همچنین باید تمایل داشته باشید که از نتیجه استخاره رضایت پیدا کنید.

قرآن کریم همچنین تشییع می کند که بعد از استخاره، باید تلاش کنید تا مشکلات را حل کنید و اقداماتی را انجام دهید تا نتیجه استخاره با قرآن را به دست بیاورید. در نهایت، قرآن کریم بیان می کند که نتیجه استخاره، فقط به خداوند متعلق است.

استخاره با قرآن به معنای طلب خیر و خوبی از خداوند است و انسان زمانی که در کاری درنگ و تامل دارند و صلاح کار خود را نمی داند، به آن توسل می کند.

آداب استخاره آنلاین شامل موارد زیر می شود:

 • قبل از استخاره آنلاین، باید به خداوند متوصل شوید و دعا کنید.
 • در زمان استخاره، باید از هرگونه توجه به جزئیات خارجی جدا شوید.
 • باید به دقت استخاره را انجام دهید، زیرا استخاره یکی از روش های مهم تصمیم گیری است.
 • پس از استخاره، باید از نتیجه استخاره رضایت داشته باشید و اقدامات خود را بر اساس نتیجه استخاره انجام دهید.
 • در صورت نیاز، می توانید از استخاره مجدداً استفاده کنید.

برای انجام هر کار، اولین کار باید فکر کردن و انتخاب راه صحیح باشد، سپس در صورتی که به نتیجه ای درست نرسیدیم با مشاوره با افرادی که تجربه دارند، سعی در انتخاب بهترین راهکار میکنیم. در غیر اینصورت اگر هیچ نتیجه‌ای به دست نیاورید، می‌توانید به استخاره رجوع کنید.

روایتی از امام صادق (ع) در مورد آداب قبل از استخاره : 

بهتر است قبل از استخاره، سه بار سوره ی الإخلاص (قل هو الله احد) را خواند. سپس، سه مرتبه صلوات بر محمد و آل محمد فرستاد. سپس، نیت از کرده و استخاره کنید. همچنین، بهتر است برای استخاره با وضو باشید، لباس پاک پوشیده و روبه قبله باشید.

بهترین زمان برای استخاره، می تواند متفاوت باشد و به نظر هر فرد متفاوت است:

 • روز شنبه از صبح تا ظهر و از ظهر تا عصر
 • روز یکشنبه از صبح تا ظهر و از عصر تا مغرب
 • روز دوشنبه تا طلوع آفتاب و از ظهر تا عشاء
 • روز سه شنبه از ظهر تا عصر و از عصر تا عشاء
 • روز چهارشنبه از صبح تا ظهر و از عصر تا عشاء
 • روز پنجشنبه تا طلوع آفتاب و از ظهر تا عشاء
 • روز جمعه تا طلوع آفتاب و از ظهر تا عصر استخاره گرفتن بسیار نیک است.

استخاره

بسیاری از کارشناسان علوم قرآنی معتقدند که برای استخاره قرآن گرفتن هیچ کسی بهتر از خود شخص نیست و بهتر است که خودتان دست به کار شوید و با رعایت آداب استخاره قرآن و خواندن دعای قبل از آن قرآن را باز کنید. البته تفسیر استخاره کار اهل این رشته است و ما باید بدون دخل و تصرف در نتیجه استخاره، بر اساس نظر اهالی تفسیر قرآن عمل کنیم.

آخرین اخبار