جسد مومیایی

کشف جسد عجیب‌؛ جسد مومیایی دو هزار ساله که خون دارد

عجیب‌ترین مومیایی جهان مربوط است به پیکر اشراف زاده چینی که دو هزار سال پیش مومیایی شده اما هنوز خون در رگ هایش جاری است.

کشف جسد عجیب‌؛ جسد مومیایی دو هزار ساله که خون دارد

مقبرۀ «بانو دای» یکی از عجیب‌ترین کشفیات تاریخ باستان‌شناسی است. پیکرۀ این بانوی اشراف‌زادۀ چینی، بعد از دو هزار سال هنوز طوری سالم مانده که دست و پاهایش قابلیت خم شدن دارند و پوستش هنوز نرم است.

مومیایی‌ها معمولا کاملا خشک هستند و پوستشان حالتی نامنعطف و چرم‌گونه پیدا کرده است؛ اما این دربارۀ مومیایی «شین ژویی» (Xin Zhui) که با نام «بانو دای» (Lady Dai) نیز شناخته می‌شود صدق نمی‌کند.

شین ژویی یک زن اشراف‌زادۀ چینی و همسر لی چانگ، یکی از مقامات سلطنتی در دوران سلسلۀ هان غربی بوده که بین سال‌های ۲۱۷ تا ۱۶۸ قبل از میلاد زندگی می‌کرده است. مقبرۀ او در سال ۱۹۷۱ در منطقۀ ماوانگدوی در استان هونان چین کشف شد. این کشف به صورت اتفاقی و در جریان ساخت یک پناهگاه زیرزمینی اتفاق افتاد.

این مقبرۀ زیبا که به طرزی استادانه ساخته شده بود شامل پیکرۀ مومیایی این بانو به اضافۀ ۱۴۰۰ شیء باستانی بود. اما عجیب‌تر و مهم‌تر از همۀ این اشیاء خود پیکره بود که به طرز شگفت‌انگیزی در طول بیش از ۲ هزار سال سالم باقی مانده بود.

جسد

 چهرۀ بانو دای در سن سی سالگی با استفاده از تکنیک‌های مدل‌سازی صورت و جمجمه

وضعیت دفن بانو دای طوری بود که فضای اطراف پیکره تقریبا فاقد اکسیژن مانده بود و تابوت او نیز پر از مایع مومیایی بود. این وضعیت باعث حفظ جسد در وضعیتی خارق‌العاده شده بود. اعضای بدن او مثل دست و پاها هنوز قابلیت انعطاف داشتند و پوستش همچنان نرم مانده بود. به علاوه، موهای سر او نیز تقریبا به طور کامل حفظ شده بودند. تمام رگ‌های خونی بدن باقی مانده بودند و حتی هنوز وجود خون را در سیاهرگ او می‌شد تشخیص داد.

این مومیایی هم‌اکنون در همان وضعیت شگفت‌انگیز در موزۀ هونان چین نگه‌داری می‌شود.

اشیاء یافت شده در مقبرۀ او نیز در همین موزه به نمایش گذاشته شده‌اند. این اشیاء از جمله شامل ظروف لعابدار بسیار زیبا، آلات موسیقی و ابریشم‌های رنگین می‌شوند.

مومیایی

منبع: فرادید
  • لینک کوتاه کپی شد
ارسال نظر

آخرین اخبار