بی‌بی‌سی نوشت: رئیس‌جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین، همیشه در مورد سؤالات درباره خانواده‌اش محتاط بوده است. در سال ۲۰۱۵، در یکی از کنفرانس‌های خبری پیاپی خود از پاسخ به سؤالات در مورد هویت‌ دخترانش طفره رفت.

او گفت: «دخترانم در روسیه زندگی می‌کنند و فقط در روسیه تحصیل کرده‌اند، به آنها افتخار می‌کنم. آنها سه زبان خارجی را روان صحبت می‌کنند. من هرگز با کسی درباره خانواده‌ام صحبت نمی‌کنم.»

پوتین افزود: «هر فردی حق انتخاب سرنوشت خود را دارد، آنها زندگی خودشان را می‌کنند و با عزت و سربلندی هم زندگی می‌کنند.»

GLdxLQtQAFJD

پوتین ممکن است نخواهد نام آن‌ها را ببرد، اما دیگران این کار را کرده‌اند. آخرین دور تحریم‌های آمریکا ماریا ورونتسوا ۳۶ ساله و کاترینا تیخونوا ۳۵ ساله را هدف گرفته است. یکی از مقامات آمریکایی گفت: «ما معتقدیم که بسیاری از دارایی‌های پوتین نزد اعضای خانواده پنهان است و به همین دلیل آنها را هدف قرار می‌دهیم.»

در حالی که به طور رسمی اطلاعات کمی در مورد زندگی خانوادگی رئیس‌جمهور پوتین تأیید شده است، اسناد، گزارش‌های رسانه‌ای و گاه به گاه بیانیه‌های رسمی عمومی برای ارائه تصویری از این دو کافی است.

دختران پوتین که هستند؟ | آنچه در مورد خانواده او می‌دانیمماریا (چپ) رأی خود را در انتخابات سال ۲۰۰۷ روسیه به همراه والدینش به صندوق انداخت

این دو، دختران پوتین و همسر سابقش لیودمیلا هستند. این زوج در سال ۱۹۸۳ زمانی که لیودمیلا مهماندار هواپیما و پوتین مامور کاگ‌ب بود ازدواج کردند. ازدواج آنها ۳۰ سال ادامه پیدا کرد و در این مدت پوتین به سرعت مدارج ترقی را در سیستم سیاسی روسیه طی کرد.

آن‌ها در سال ۲۰۱۳ از هم جدا شدند. آقای پوتین گفت: «این یک تصمیم مشترک بود: ما به ندرت یکدیگر را می‌بینیم، هر یک از ما زندگی خود را داریم.» لیودمیلا گفت که پوتین یکسره غرق در کار است.

بزرگ‌ترین فرزند آن‌ها، ماریا ورونتسوا، در سال ۱۹۸۵ به دنیا آمد. او در دانشگاه سن‌پترزبورگ در رشته‌ زیست‌شناسی و در دانشگاه دولتی مسکو در رشته پزشکی تحصیل کرده است.

خانم ورونتسوا اکنون یک دانشگاهی است و متخصص سیستم غدد درون‌ریز است. او به طور مشترک کتابی در مورد کندی رشد کودکان نوشت و نام او در زمره محققان مرکز تحقیقات غدد درون‌ریز در مسکو آمده است. او شغل بازرگانی نیز دارد. بخش روسی بی‌بی‌سی او را یکی از مالکان شرکتی که قصد ساخت یک مرکز پزشکی عظیم را دارد برمی‌شمارد.

خانم ورونتسوا با تاجر هلندی یوریت یوست فاسن که زمانی در غول انرژی دولتی روسیه، گازپروم کار می‌کرد، ازدواج کرده است، اما گویا اکنون از هم جدا شده‌اند. افرادی که پس از حمله به اوکراین با او صحبت کرده‌اند می‌گویند که او از پدرش حمایت می‌کند و گزارش‌های بین‌المللی از جنگ را مورد تردید قرار داده است.

در مقایسه با او خواهرش، کاترینا تیخونوا، بسیار بیشتر در معرض دید عموم قرار گرفته است، به ویژه به دلیل استعدادش در راک اند رول. او و شریکش در یک رویداد بین المللی در سال ۲۰۱۳ به مقام پنجم رسیدند.

در همان سال، او با کریل شامالوف، پسر دوست دیرینه پوتین ازدواج کرد. عروسی آنها در یک پیست اسکی اختصاصی در نزدیکی سنت پترزبورگ برگزار شد. کارگران محل گفتند این زوج با سورتمه‌ای که توسط سه اسب سفید کشیده می‌شد به آنجا رسیدند.

آقای شامالوف در سال ۲۰۱۸ توسط ایالات متحده به دلیل نقشش در بخش انرژی روسیه تحریم شد. وزارت دارایی ایالات متحده گفت که «ثروت او پس از ازدواج به شدت افزایش یافته است». این زوج اکنون از هم جدا شده‌اند.

پس از تهاجم به اوکراین، دو فعال روسی به دلیل اشغال یک ویلای مجلل در بیاریتز که گفته می‌شود متعلق به آقای شامالوف است، دستگیر شدند.

خانم تیخونوا اکنون مشغول کار دانشگاهی و بازرگانی است. او در سال ۲۰۱۸ حضوری کوتاه در رسانه‌ دولتی روسیه داشت تا در مورد فناوری عصب‌شناسی و همچنین در یک مجمع بازرگانی در سال ۲۰۲۱ سخنرانی کند. در هیچ یک از این موارد به رابطه او با رئیس‌جمهور اشاره نشد.

گفته می‌شود هیچ یک از این دو زن زمان زیادی را با پوتین نمی‌گذرانند.

آقای پوتین نوه هم دارد. او در سال ۲۰۱۷ در یک تماس تلفنی در یک برنامه تلویزیونی به آنها اشاره کرد، اما نگفت که چه تعداد هستند یا متعلق به کدام یک از دخترانش هستند.

او گفت: «در خصوص نوه‌های من، یکی از آنها در حال حاضر در مهد کودک است. لطفا درک کنید، من نمی‌خواهم آنها مانند شاهزاده‌های سلطنتی بزرگ شوند. می‌خواهم مانند افراد عادی بزرگ شوند.»

 

منبع: همشهری آنلاین