آذربایجان| ارمنستان| حمله آذربایجان به ارمنستان| جنگ آذربایجان و ارمنستان

حمله وحشتناک آذربایجان به ارمنستان | آذربایجان قره باغ را بمباران کرد +فیلم

عملیات نظامی آذربایجان علیه ارمنستان از ساعاتی قبل آغاز شده و آذربایجان کشور همسایه را بمباران کرده است.

حمله وحشتناک آذربایجان به ارمنستان | آذربایجان قره باغ را بمباران کرد +فیلم

در حالیکه وزارت دفاع جمهوری آذربایجان از آغاز عملیات نظامی مقابله با اقدامات تروریستی در قره‌باغ برای بازگرداندن نظم قانون اساسی خبر داد، رسانه‌های محلی از بسته شدن حریم هوایی جمهوری آذربایجان به روی ارمنستان خبر دادند.

رسانه‌های محلی گزارش کردند که جمهوری آذربایجان حریم هوایی خود را به روی هواپیماهای ارمنستان بسته و ارتباط این کشور با پایتخت قره‌باغ را قطع کرده است.

بنا بر گزارش خبرگزاری روسی اسپوتنیک، وزارت دفاع جمهوری آذربایجان اعلام کرد که فرماندهی حافظان صلح روسیه و رهبری مرکز نظارت مشترک ترکیه و روسیه را در جریان رویدادهای فعلی قرار داده است.

به نوشته مشرق نیوز، وزارت دفاع جمهوری آذربایجان گفته است که در عملیات نظامی خود، غیرنظامیان و زیرساخت‌ها هدف قرار نمی‌دهد و تنها اهداف نظامی را نابود می کند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان به سامانه پدافند هوایی ارمنستان در «استپاناکرت» حمله کرده است.

 

شنیده شدن صدای تیراندازی در منطقه قره‌باغ

اولین تصاویر از شنیده شدن صدای درگیری میان‌های نیروهای نظامی جمهوری آرتساخ و جمهوری آذربایجان در منطقه قره‌باغ

پس از آن‌که باکو از آغاز عملیات نظامی در قره باغ به بهانه احیای قانون اساسی خبر داد، خبرنگار خبرگزاری فرانسه گفت که امروز (سه‌شنبه)، صدای انفجارهایی در استپاناکرت در قره باغ کوهستانی شنیده شده است و آژیر خطر به صدا درآمد.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان می‌گوید که هدف عملیات نظامی این کشور، بیرون راندن تشکیلات مسلح ارمنستان از قلمرو جمهوری آذربایجان است.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان همچنین تصریح کرد: «هدف از عملیات نظامی، تخریب زیرساخت‌های نظامی ارمنستان در (جمهوری) آذربایجان است».

ویدئویی از انهدام سامانه پدافندی Tor-M۲ ارمنستان در استپاناکرت توسط توپخانه آذربایجان

از طرف دیگر، وزارت دفاع ارمنستان گفته است که نیروهای جمهوری آذربایجان حملات علیه نیروهای ارمنستان و مواضع نظامی این کشور با استفاده از سلاح های نقطه زن را آغاز کرده است.

شبکه روسی راشاتودی نیز در این خصوص گزارش کرد، وزارت دفاع جمهوری آذربایجان امروز (سه‌شنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد که ارتش این کشور «اقدامات ضدتروریستی با ماهیت محلی» را درمنطقه مورد مناقشه قره‌باغ کوهستانی آغاز کرده است و آن را راهی برای «دفع تحرکات گسترده» ارمنستان توصیف کرده است.

 

تصاویری از انهدام سامانه‌های جنگ الکترونیک ارمنستان توسط پهپادهای انتحاری آذربایجان

طبق این گزارش، باکو اعلام کرده است که هدف این اقدام نظامی، «از بینبردن مواضع نیروهای مسلح ارمنستان و دیگر اهداف نظامی است» و قصد حمله به زیرساخت‌های غیرنظامی را ندارد.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان همچنین مدعی شده است که این عملیات به منظور اجرای توافق سه جانبه با روسیه و ارمنستان است که زمینه های قانونی را برای حضور نیروهای حافظ صلح روسی فراهم می کند.

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان نیز تأکید کرده است که تنها راه صلح در منطقه، خروج کامل نیروهای مسلح ارمنستان از قره باغ و انحلال این رژیم در استپاناکرت است.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان در جدیدترین به روزرسانی‌ خود اعلام کرد اوضاع در مرزهای ارمنستان از ساعت دو بعد از ظهر به نسبت آرام بوده است.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان، ارمنستان را به راه‌اندازی تجمع نظامی در قره باغ کوهستان و انجام عملیات خرابکارانه علیه ارتش جمهوری آذربایجان محکوم کرده است.

اوایل امروز، وزارت دفاع ارمنستان، ادعاهای باکو مبنی بر آن‌که نیروهای این کشور نیمه شب گذشته به مواضع باکو حمله کرده‌ بودند را رد کرد. باکو مدعی شده بود که این رخداددر مرز بین دو کشور ارمنستان و جمهوری آذربایجان درمنطقه‌ای واقع در ۱۰۰ کیلومتری از قره باغ کوهستانی رخ داده است

پس از آن وزارت خارجه جمهوری آذربایجان تصریح کرد که بر اثر انفجار مین‌هایی که ارمنستان در منطقه قره‌باغ کاشته بود، ۴ نظامی و دو غیرنظامی جمهوری آذربایجان کشته شدند.

عملیات نظامی جمهوری آذربایجان در حالی انجام گرفته است که روز گذشته (دوشنبه)، وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان مدعی شد که نیروهای مسلح ارمنستان با بیش از ۱۰ هزار نفر در خاک جمهوری آذربایجان مستقر هستند.

  • لینک کوتاه کپی شد
ارسال نظر

آخرین اخبار