سرکه | کاربرد سرکه | کاربرد سرکه در خانه داری

کاربرد بی نظیر سرکه در خانه داری | ترفندهای استفاده از سرکه در خانه داری

یکی از بهترین محصولات خوراکی که در تمام خانه‌ها پیدا می‌شود، سرکه است. سرکه غیر از کاربردهایی که برای درست کردن ترشی و اضافه کردن به سالاد و غذا دارد، در کارهای دیگر مثلا نظافت منزل هم استفاده می‌شود.سرکه به دلیل خاصیت اسیدی بالایی که دارد، به‌عنوان تمیزکننده استفاده می‌شود.

کاربرد بی نظیر سرکه در خانه داری | ترفندهای استفاده از سرکه در خانه داری

به گزارش ورنداز : 

کاربرد سرکه در خانه داری 

ترفندهای استفاده از سرکه 

یکی از بهترین محصولات خوراکی که در تمام خانه‌ها پیدا می‌شود، سرکه است. سرکه غیر از کاربردهایی که برای درست کردن ترشی و اضافه کردن به سالاد و غذا دارد، در کارهای دیگر مثلا نظافت منزل هم استفاده می‌شود.سرکه به دلیل خاصیت اسیدی بالایی که دارد، به‌عنوان تمیزکننده استفاده می‌شود.

کاربردهای سرکه در نظافت 

جرم زدایی ماشین لباسشویی و ظرفشویی با سرکه 

برای از بین بردن جرم های ماشین ظرف شویی و ماشین لباسشویی از سرکه استفاده کنید به این طریق که یک فنجان سرکه داخل ماشین ظرفشویی گذاشته و برنامه شستشو را اوکی کنید تمام جرم ها از بین میرود یا یک لیوان سرکه داخل ماشین لباسشویی ریخته و در حالت شستشو قرار دهید تمام جرم ها از بین میرود .

ترفند از بین بردن بوی بد سینک و برق افتادن آن با سرکه 

جوش شیرین و سرکه را داخل سینک ریخته باعث میشود بوی بد و کثیفی ها از بین برود .

کنترل حشرات در آشپزخانه

یکی از کاربردهای سرکه دور کردن حشرات است. با کمک سرکه می‌توانید یک تله برای حشرات درست کنید بدون اینکه به محیط زیست آسیبی بزنید. در یک ظرف کوچک یک فنجان سرکه‌ی سیب، یک فنجان آب سرد و یک تکه پوست موز بریزید. این تله را می‌توانید جاهای مختلف بگذارید و صبر کنید. کم‌کم حشرات داخل خانه به این تله جذب می‌شوند و می‌توانید آن را دور بیاندازید و یک تله‌ی جدید بسازید

تمیز کردن سردوش‌ها

سوراخ‌های سردوش‌ها بعد از مدتی می‌گیرند و رسوبات مانع از خروج آب می‌شود. با یک کاسه آب جوش که یک دوم فنجان سرکه داخل آن ریخته‌اید می‌توانید رسوبات سردوش را تمیز کنید. برای این کار، سردوش را برای ده دقیقه داخل آب و سرکه بگذارید و از بین رفتن رسوبات را تماشا کنید. اگر رسوبات خیلی سخت شده‌اند، می‌توانید از مسواک برای تمیز کردن آن‌ها استفاده کنید

تمیز کردن کف‌پوش‌های چوبی

برای تمیز کردن کف‌پوش‌های چوبی خانه می‌توانید از یک روش قدیمی استفاده کنید. برای این منظور، نصف فنجان سرکه را به یک گالن آب داغ اضافه کنید. با کمک پارچه یا تی، زمین را تمیز کنید. بعد از تمیز کردن زمین با این محلول، آن را با یک حوله خشک کنید. دقت کنید که کفپوش اصلا خیس نماند چون رطوبت، دشمن کفپوش‌های چوبی است.

از این روش برای کفپوش‌های چوبی که روکش مومی دارند استفاده نکنید چون باعث خراب شدن روکش آن‌ها می‌شود. برای کم کردن بوی سرکه، یکی دو قطره از عصاره‌های معطر داخل این مخلوط بریزید. برای این کار می‌توانید از عصاره‌های لاوندر (اسطوخودوس) یا لیمو استفاده کنید.

تمیز کردن قلم‌موهای خشک شده

قلم‌موهای خشک شده که از الیاف مصنوعی تهیه شده‌اند، دور نیاندازید. رنگ خشک شده روی قلم‌مو را هم می‌توانید با سرکه تمیز کنید. برای این کار، قلم‌مو را داخل یک فنجان سرکه خیس کنید تا جایی که تارهای به‌هم چسبیده‌ی قلم‌مو از هم باز شوند. سپس آن را در آب گرم که مقداری صابون دارد بشویید. اگر هنوز هم چیزی به قلم‌مو چسبیده، آن را ده دقیقه در سرکه بجوشانید. یک بار دیگر آن را در آب گرم و صابون بشویید. با این کار قلم‌موی شما دوباره نرم و اعطاف‌پذیر می‌شود و می‌توانید از آن استفاده کنید

تمیز کردن کاشی‌ و سرامیک

برای تمیز کردن کاشی و سرامیک در حمام و دستشویی می‌توانید این محلول تمیزکننده‌ی خانگی را تهیه کنید. یک دوم فنجان سرکه، یک دوم فنجان آمونیاک و یک چهارم فنجان بوراکس را به یک گالن آب اضافه کنید. با این محلول، کاشی‌ها و سرامیک‌ها و درز آن‌ها را تمیز کنید و شاهد درخشش آن باشید.

بعد از تمیز کردن کاشی و سرامیک با این محلول، حتما سطوح را آب بکشید و اجازه دهید که به مرور در مجاورت هوا، خشک شوند. بوره یا بوراکس یکی از مواد معدنی و از نمک‌های اسید بوریک است. بوره معمولاً به شکل پودر سفید متشکل از بلورهای نرم بی‌رنگ عرضه می‌شود و به آسانی در آب حل می‌شود

تست کردن خاک گلدان

اگر از علاقه‌مندان به گیاهان آپارتمانی باشید می‌دانید که اسیدی یا قلیایی بودن خاک نقش مهمی در رشد گیاه دارد. بعضی گیاهان خاک اسیدی را ترجیح می‌دهند و برخی دیگر خاک با خاصیت قلیایی را بیشتر دوست دارند. از سرکه می‌توانید برای امتحان کردن خاصیت اسیدی یا قلیایی بودن خاک استفاده کنید.

مقدار از خاک را داخل یک ظرف بریزید و نصف فنجان سرکه روی آن بریزید. اگر خاک شروع به حباب زدن و تولید گاز کرد، به این معنا است که به‌شدت قلیایی است. در این صورت با اضافه کردن پیت ماس یا سولفور می‌توانید pH خاک را به سطح خنثی برسانید که برای بیشتر گیاهان، مناسب است.

ضدعفونی کردن تخته‌ی آشپزی

تخته‌های پلاستیکی را به‌راحتی می‌توانید در ماشین ظرفشویی بشویید اما فشار آب داغ داخل ماشین ظرفشویی باعث ناهموار شدن و خمیده شدن تخته‌های چوبی می‌شود. برای تمیز و ضدعفونی کردن تخته‌های چوبی، روی آن مقداری سرکه‌ی رقیق نشده اسپری کنید و اجازه دهید تا سرکه کمتر از ۵ دقیقه روی تخته باقی بماند. بعد از این مدت، با یک دستمال تمیز و مرطوب، تخته را تمیز کنید.

افزایش عمر گل‌ها

قرار دادن شاخه‌ی گل‌های تازه روی میز و داخل خانه، جذابیت خاصی به محیط خانه می‌دهد. برای اینکه بتوانید عمر گل‌های تازه در گلدان را افزایش دهید، مقدار مساوی از سرکه‌ی سفید یا سرکه‌ی سیب را با شکر مخلوط کنید. برای یک گلدان با اندازه‌ی متوسط، دو قاشق غذاخوری از هر کدام، کافی است. این مخلوط را به آب گلدان اضافه کنید تا عمر گل‌ها افزایش پیدا کند.

سرکه سطح pH آب را پایین می‌آورد و مانع از ورود باکتری به آب می‌شود. شکر هم نوعی ماده‌ی مغذی برای گل‌ها است.

تمیز کردن مایکروویو

ریختن و پاشیدن مواد غذایی و روغن به دیوارها و در مایکروویو کاملا طبیعی است. قبل از اینکه شروع به سابیدن لکه‌های چسبناک روغن کنید، با کمک سرکه، کار را برای خودتان راحت‌تر کنید. در یک کاسه به نسبت مساوی، آب و سرکه‌ی سفید بریزید. ظرف را داخل مایکروویو بگذارید و آن را روشن کنید. ۵ دقیقه صبر کنید یا تا زمانی که آب جوش بیاید. بعد از تمام شدن این مدت، ظرف را برای ۳ تا ۵ دقیقه‌ی دیگر هم داخل مایکروویو بگذارید و اجازه دهید تا بخار آن، تمام لکه‌های چربی را جدا کند. بعد از این مدت می‌توانید به آرامی و با یک تکه ابر یا پارچه، داخل آن را حسابی تمیز کنید.

 از بین بردن علف‌های هرز

برای از بین بردن علف‌های هرز در باغ و باغچه از محصولات شیمیایی قوی استفاده نکنید چون می‌توانند به سایر گیاهان و حیوانات آسیب برسانند. به جای علف‌کش‌های قوی از سرکه استفاده کنید. سرکه را داخل ظرف‌های اسپری‌دار بریزید و روی برگ‌های علف‌های هرز اسپری کنید. مراقب باشید که موقع این کار، گیاهان مجاور آسیب نبینند چون علف‌کش‌های طبیعی می‌توانند گیاهان دیگر را هم از بین ببرند.

تمیز کردن لک لباس و فرش

بعضی لکه‌های ایجاد شده روی لباس و فرش را می‌توانید با سرکه تمیز کنید؛ مثلا لک قهوه. فراموش نکنید که برای تمیز کردن این لکه‌ها باید خیلی زود دست‌به‌کار شوید قبل از اینکه لکه‌ها جا خوش کنند. مقداری سرکه و آب را ترکیب کنید و روی لکه بریزید.

تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید .

  • لینک کوتاه کپی شد
ارسال نظر

آخرین اخبار