سوسک| ترس زنان از سوسک| از بین بردن سوسک

علت ترس زنان از سوسک فاش شد! | 5 روش ساده برای از بین بردن سوسک

کارشناسان برای کشف این راز که چرا بسیاری از زنان با دیدن سوسک تا این حد وحشت‌زده می‌شوند و رفتاری شبیه به رویارویی با یک حمله تمام عیار و به دور از ضرب و شتم بروز می‌دهند تحقیقاتی انجام داده‌اند که همچنان ادامه دارد.

علت ترس زنان از سوسک فاش شد! | 5 روش ساده برای از بین بردن سوسک

رصد: سوسک یا سوسری حشره‌ای بیزی شکل از گروه سرده پرسه زنان است. سوسک که جثه ریزی دارد با سرعت بسیار زیادی حرکت می‌کند و عمر زیست آن به حدود 4 سال می‌رسد. انواع سوسک وجود دارد که سوسک حمام یا سوسک حمام آمریکایی که در ایران به وفور از آنها دیده می‌شود یکی از معروف ترین این گونه هاست. علیرغم اینکه سوسک خطری ندارد برخی از انسانها مخصوصا بانوان از آن می‌ترسند. در ادامه این مقاله درباره سوسک و علت ترس زنان از آن خواهید خواند. 

آیا از آن دسته زنانی هستید که با دیدن سوسک انگار مهیب‌ترین اتفاق برایشان رخ داده است و آنچنان جیغ می‌کشید که نمی‌توان تصور کرد تمام این قیل‌ و قال‌ها به خاطر دیدن یک حشره کوچک است که با این صدای جیغ‌تان بیشتر از شما ترسیده است؟ ترس زنان از سوسک موضوع تازه‌ای نیست اما اخیراً کارشناسان زوایای مربوط به این نوع از ترس را مورد بررسی قرار داده‌اند.

ترس از سوسک یک ترس غیرمنطقی است

برخی از محققان این‌عکس‌العمل زنان را ناشی از دمدمی مزاج بودن آن‌ها می‌دانند چرا که حتی گاهی اوقات این واکنش‌ها را در صورت دیدن حشرات دیگری از جمله عنکبوت، ملخ و... هم بروز می‌دهند.

به‌عقیده آن‌ها زنان باید به‌جای این عکس‌العمل‌های غیرمنطقی روی رفتار خود عمیق‌تر فکر کنند چرا که ترسیدن از موجود کوچکی مثل سوسک آن هم تا این حد، ترسی غیرمنطقی است. از این رو آنان بر این باور هستند چنین ترسی به‌شدت کلیشه‌ای بوده و آن‌ها را به این نتیجه رسانده است که دلیل ترسیدن زنان حتی در مواقعی که به‌طور اتفاقی با شاخه درخت برخورد می‌کنند نیز از همین ترس‌های غیرمنطقی نشأت می‌گیرد.

از سویی به نظر می‌رسد این نوع ترس منحصر به زنان است و کمتر مردی را می‌توان دید که از موجودی به این کوچکی تا این حد بترسد، البته بچه‌ها نیز نه تنها از سوسک نمی‌ترسند بلکه گاهی اوقات به آنها علاقه ‌نشان می‌دهند و از ترساندن دیگران به وسیله سوسک خوشحال می‌شوند.همین دلایل است که باعث می‌شود ترس از سوسک یک نوع ترس غیرمنطقی عنوان شود.

تحقیق کارشناسان برای شناسایی ترس زنان از سوسک

تحقیق کارشناسان برای کشف این راز که چرا بسیاری از زنان با دیدن سوسک تا این حد وحشت‌زده می‌شوند و رفتاری شبیه به رویارویی با یک حمله تمام عیار و به دور از ضرب و شتم بروز می‌دهند همچنان ادامه دارد. محققان به‌منظور پیدا‌کردن یک راه‌حل، تصمیم به ریشه‌یابی این واکنش گرفته‌اند.

در آغاز این رویارویی، زنان جیغی با صدای بلند می‌کشند که تا مرز پارگی پرده‌گوش و رسیدن به نقطه ناشنوایی پیش می‌رود. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، صادقانه باید گفت اطرافیان، آن‌ها را در حال مقابله با یک ببر بنگال یا حضور در آستانه سقوط و مرگ تصور می‌کنند.

پس از این مرحله و فریاد برای کمک خواستن، سراسیمه بالاترین نقطه را مثل بالای یک میز انتخاب می‌کنند، سپس چشمان خود را کاملاً باز کرده و بدن خود را در یک موقعیت دفاعی قرار می‌دهند و همچنان به فریاد کشیدن ادامه می‌دهند، حتی ممکن است اقدام به پرتاب کردن اشیا کنند.

با این حال برای غلبه بر این نوع ترس مانند هر ترس دیگری باید با آن روبه‌رو شوید. اجتناب از این رویارویی نه تنها مشکل را حل نخواهد کرد بلکه برای همیشه باقی خواهد ماند و هر لحظه ممکن است آرامش خاطر شما را برهم زند، بنابراین اگر از کشتن آن دچار انزجار می‌شوید می‌توانید برداشتن آن به وسیله یک شیء دیگر و پرتاب کردنش بیرون از منزل را امتحان کنید و مطمئن باشید حتی اگر یک‌بار این کار را انجام دهید متوجه ترس بی‌پایه و اساس‌تان خواهید شد.

5 روش ساده برای از بین بردن سوسک

وقتی سوسک‌ها وارد خانه می‌شوند، بیرون کردن آن‌ها کار دشواری است. آن‌ها می‌توانند روی غذای شما راه بروند یا حتی به کاغذدیواری، کتاب‌ها و لوازم‌ الکترونیک منزل صدمه بزنند. همچنین ممکن است با آلوده‌کردن غذا، لوازم خانگی و دیگر سطوح منزل موجب انتشار بیماری پاتوژن نیز شوند

از بین بردن سوسک و جلوگیری از بازگشت دوباره‌ آن با روش‌های مختلفی مانند استفاده از حشره‌کش یا دیگر وسایل و ابزار‌های بازدارنده آرامش را به زندگی شما باز می‌گرداند. در این نوشتار می‌خواهیم پنج روش ساده و مؤثرِ از بین بردن سوسک و از بین بردن تخم سوسک را برایتان شرح دهیم.

روش اول: حذف آب و غذا از محیط

۱. نگذارید محیط رطوبت داشته باشد

سوسک محیط مرطوب را دوست دارد و با توجه به دما و اندازه‌ متفاوت‌شان می‌توانند حداقل برای یک‌ماه بدون غذا زنده بمانند، اما بدون آب بیشتر از یک هفته هم دوام نمی‌آورند.
برای از بین بردن سوسک خانگی بهتر است منافذ نشت آب را در منزل پیدا و آن‌ها را تعمیر کنید. وقتی نشتی آب را حذف کنید، سوسک سراغ طعمه‌های ژلاتینی می‌رود که شما برای به دام انداختن آن‌ها در گوشه‌ و کنار منزل گذاشته‌اید.

۲. خانه را به‌طور مرتب تمیز کنید

تمیز نگه داشتن خانه در از بین بردن سوسک آشپزخانه اهمیت زیادی دارد. ظرف‌هایتان را بشورید و غذا‌های باقی‌مانده را بعد از هر وعده‌ غذایی، فوری جمع کنید. اگر مرغ یا ماهی خریده‌اید، بلافاصله آن را پاک کنید و آشغال‌های آن را هم از منزل بیرون ببرید و تمام محیط را کاملا دستمال بکشید. توجه ویژه‌ای به طبقات بالای آشپزخانه داشته باشید، زیرا سوسک‌ها عاشق چربی هستند.

۳. غذا‌ها را مخفی کنید

غذا‌ها را در ظروف سربسته نگهداری کنید و برای مدت زیادی غذا‌ها را در محیط آشپزخانه رها نکنید. شب‌ها ظرف‌های کثیف را داخل سینک ظرفشویی رها نکنید. بهترین جا برای نگهداری میوه‌ها نیز داخل یخچال است.

۴. کف آشپزخانه را همیشه تمیز کنید

این‌کار باعث می‌شود لکه‌ها و کثیفی‌ها کاملا تمیز شود. دیوار‌ها را خیس نکنید، یادتان باشد که این موجودات برای زنده ماندن به آب نیاز دارند.

۵. سطل زباله را مرتب خالی کنید

یک سطل زباله‌ی پر از آشغال، محیط مناسبی برای رشد و زندگی سوسک فراهم می‌کند. سطل پر از زباله را برای مدت زیادی رها نکنید. برای دفع سوسک از سطل‌های دردار استفاده کنید و از بازگذاشتن در سطل زباله اجتناب کنید.

روش دوم: استفاده از طعمه برای از بین بردن سوسک

۱. طعمه‌ی سوسک کش بخرید
فرقی نمی‌کند شکل ظاهری طعمه‌ سوسک کش چگونه باشد، مهم این است که این سم با غذای موردعلاقه سوسک آمیخته می‌شود. سوسک سم را می‌خورد و با بردن آن به لانه باعث از بین رفتن بقیه‌ سوسک‌ها نیز می‌شوند.
• برای نابودی سوسک بهتر است طعمه‌ی سوسک کش را در جایی که حدس می‌زنید سوسک‌ها به آن محل رفت‌وآمد می‌کنند، قرار دهید، مثل زیر قرنیز‌ها، زیر سینک ظرف‌شویی و یا گوشه و‌کنار منزل. این مکان‌ها باید دقیقا نزدیک‌ترین جا به محل تجمع سوسک‌ها باشد. پیداکردن مکان مناسب درصد موفقیت شما را بیشتر می‌کند.
• طعمه‌های سوسک کش حاوی ۰/۰۵ فیپرونیل و ۲ درصد هیدرامتیلنون است. سوسک‌ها سم را می‌خورند و یا با بردن آن به لانه باعث مسمومیت بقیه سوسک‌ها نیز می‌شوند.
• کشتن سوسک با استفاده از این روش ممکن است چند هفته طول بکشد. وقتی اولین گروه از سوسک‌ها از بین بروند، هنوز هم باید برای از بین بردن تخم سوسک برنامه ریزی کنید، در واقع با سردرآوردن سوسک‌ها از تخم‌های باقی‌مانده کماکان باید این روش را ادامه بدهید تا نسل بعدی آن‌ها نیز به‌طور کامل از بین برود و محیط کاملا پاک‌سازی شود.

۲. سوسک کش طبیعی را امتحان کنید

یک واحد پودر بوریک اسید (که گاهی‌اوقات به‌عنوان پودر سوسک کش در داروخانه‌ها نیز به فروش می‌رسد) را با یک واحد آرد سفید، یک واحد شکر سفید پودر‌شده مخلوط کنید. شکر و آرد باعث می‌شود سوسک به طعمه نزدیک شود و بوریک اسید موجود در طعمه باعث نابودی سوسک می‌شود. این پودر آماده‌شده را پشت کشو‌ها و کابینت‌ها، زیر فریزر، زیر گاز و همه‌ی جا‌هایی که فکر می‌کنید ممکن است سوسک از آنجا رد بشود، بریزید.
• همچنین این مخلوط را می‌توانید با یک واحد بوریک‌اسید، دو واحد آرد و یک واحد کاکائو درست کنید.

• حداقل سه دوره باید از این طعمه استفاده کنید تا بتوانید سوسک‌ها را به‌طور کامل از بین ببرید و انتظار می‌رود هر دوره حداقل دو هفته طول بکشد. استفاده از بوریک اسید را تا از بین رفتن کامل سوسک‌ها ادامه دهید.
• کودکان، سگ‌ها و برخی از حیوانات خانگی ممکن است این سم را بخورند. توجه داشته باشید که بوریک اسید برای انسان و حیوانات خانگی خیلی خطرناک و سمی نیست، اما معمولا برای مصارف خارجی استفاده می‌شود؛ بنابراین در مکان‌هایی استفاده کنید که مطمئن هستید فقط سوسک‌ها آن را می‌بینند و می‌خورند.
• این پودر در هوای مرطوب سفت می‌شود، به همین خاطر شاید برای حفاظت از زمین و کابینت‌ها لازم باشد از سینی یا کاغذ فویل استفاده کنید.

روش سوم: استفاده از حشره‌کش‌ها

۱. از صابون و آب استفاده کنید

این روشی ساده و کاربردی برای از بین بردن سوسک بزرگ است. کمی صابون (مثلا صابون حمام) و آب را باهم مخلوط کنید و آن را برای اسپری‌کردن در بطری مخصوص بریزید. می‌توانید آن را روی سوسک‌ها بریزید یا آن را اسپری کنید. دو تا سه قطره از محلول آب و صابون برای از بین رفتن یک سوسک کافی است. مطمئن شوید که این محلول به سر یا بدن سوسک‌ها اسپری شده باشد. اگر سوسکی برعکس شده باشد، فقط کافی است یک ضربه به شکم آن بزنید. سوسک سعی می‌کند بدود، اما خیلی زودتر از آن چیزی که فکرش را بکنید در کمتر از یک دقیقه از بین می‌رود.
• محلول آب و صابون با ایجاد یک لایه در منافذ تنفسی سوسک موجب ایجاد خفگی و نابودی سوسک می‌شود.
• به‌محض از بین رفتن سوسک، بهتر است آن را کاملا از محیط خارج کنید، چون ممکن است آب بخار شود یا محلول فضای زیادی از بدن سوسک را نپوشانده باشد و سوسک توان از دست‌رفته خود را بازیابد.

۲. از یک افشانه حشره‌کش استفاده کنید

از حشره‌کش‌هایی استفاده کنید که مخصوص از بین بردن سوسک است، زیرا این حشره‌کش‌ها حاوی سیفلوترین و دیگر مواد کُشنده است که می‌تواند موجب از بین رفتن سوسک‌ها شود. هرجا که فکر می‌کنید ممکن است سوسک‌ها پنهان شده باشند و یا منافذ احتمالی مثل ترک‌ها، پایین دیوارها، دریچه‌ها را به‌طور کامل اسپری کنید.

• بچه‌ها و حیوانات خانگی را هنگام اسپری کردن از محل دور کنید و به تمام دستورالعمل‌های نوشته‌شده روی افشانه به‌دقت عمل کنید.
• اگر از طعمه‌ سوسک کش هم استفاده می‌کنید، نزدیک طعمه از افشانه استفاده نکنید. اسپری ممکن است باعث آلوده‌شدن طعمه شود و سوسک‌ها دیگر به آن نزدیک نشوند.
• اسپری کردن سم بر روی حشرات باعث دورشدن موقت سوسک‌ها و لانه‌گزینی آن‌ها داخل سوراخ‌ها و ترک‌های دیوار می‌شود و همین ممکن است، مشکل را بیشتر کند. به همین‌خاطر در اسپری کردن سم بر روی سوسک‌ها باید از بین‌بردن اصولی و ریشه‌ای آن‌ها را مد نظر قرار داد.

۳. از محلول کنستانتره استفاده کنید

محلول کنستانتره محلولی بسیار تخصصی است که کاربردی عمومی دارد. این محلول یک سم یا بازدارنده شیمیایی است که با آب رقیق می‌شود و بعد روی سطوح مختلف، ترک‌ها یا شکاف‌ها برای از بین بردن سوسک افشانه یا مالیده می‌شود. این محلول بسیار مؤثر است و معمولا باعث دفع سوسک طی ۱ تا ۲ هفته می‌شود.

۴. از آفت کش‌های حرفه‌ای‌تر استفاده کنید

اگر در شرایط بدی گیر افتاده‌اید، به‌عنوان آخرین راه‌حل تصمیم بگیرید از یک سم بسیار قوی برای از بین بردن کامل سوسک‌ها استفاده کنید. این سم حاوی سیپرمترین است. این طعمه‌ قوی به‌دلیل وجود فرومون حالت چسبنده دارد و خیلی بیشتر از حشره‌کش‌های خریداری‌شده از فروشگاه‌ها، تأثیرگذارتر است. این محصول که به‌صورت کپسول فروخته می‌شود، یکی از تخصصی‌ترین و مؤثرترین روش‌ها برای از بین بردن سوسک است. این سم، تخم زنده‌ی سوسک‌ها را نیز از بین می‌برد و اثر آن تا سه ماه باقی می‌ماند. از این سم می‌توانید در اطراف خانه و یا زیرزمین هم استفاده کنید.
• مهم‌ترین ویژگی این سم از بین‌رفتن تخم سوسک‌ها است. حتی حشراتی مانند عنکبوت‌ها که سوسک‌ها ممکن است از آن برای تغذیه و زنده ماندن استفاده کنند نیز با این حشره‌کش از بین می‌روند.

• استفاده از این حشره‌کش را به‌عنوان آخرین راه‌حل امتحان کنید. در محیط‌هایی که کودکان هستند و یا حیوانات خانگی زندگی می‌کنند، هرگز از این حشره‌کش استفاده نکنید، زیرا ممکن است موجب ایجاد مسمومیت شدید و حتی عوارض خطرناک برای کودکان و یا حیوانات خانگی شود.

روش چهارم: استفاده از تله سوسک

۱. از تله سوسک استفاده کنید

تله سوسک به‌دلیل چسبندگی موجب از بین رفتن این حشرات موذی می‌شوند. چند تا تله سوسک بخرید و در مسیر‌های رفت‌وآمد سوسک‌ها قرار دهید. البته باید توجه داشت که این روش ممکن است باعث از بین رفتن سوسک‌ها شود، اما روی سوسک‌های داخل لانه و یا تخم سوسک اثری ندارد.

۲. از کوزه‌های آب استفاده کنید

یک روش ساده و خانگی قراردادن یک کوزه کنار دیوار است. سوسک‌ها وارد کوزه می‌شوند، اما نمی‌توانند از آن خارج شوند. برای جلب توجه سوسک‌ها و هدایت آن‌ها به داخل کوزه می‌توانید از طعمه نیز استفاده کنید، حتی می‌توانید کوزه را از آب یا قهوه نیز پر کنید. البته این روش هم مانند روش قبلی فقط موجب از بین رفتن سوسک‌های بزرگ می‌شوند و به تخم سوسک‌ها آسیبی نمی‌رسد.

۳. از تله‌ بطری نوشابه استفاده کنید

یک بطری پلاستیکی نوشابه را انتخاب کنید و از جایی که بطری باریک می‌شود، آن را ببرید. سپس قسمت بریده‌ شده را برعکس کنید و مثل یک قیف داخل قسمت پایینی بطری بگذارید. کمی آب و صابون داخل بطری بریزید و آن را در محلی که سوسک‌ها از آنجا عبور می‌کنند، قرار دهید. این کار باعث افتادن سوسک‌ها داخل بطری و غرق شدن آن‌ها می‌شود.

روش پنجم: جلوگیری از بازگشت دوباره‌ی سوسک

۱. آشغال‌ها را از محیط خانه کاملا دور کنید

سوسک‌ها عاشق زباله و خاک‌روبه هستند و این فضا‌ها محیط مناسبی را برای زندگی و تولیدمثل سوسک‌ها فراهم می‌کند و هرچه هوا سردتر شود، سوسک‌ها برای گرم شدن به داخل خانه نقل‌مکان می‌کنند. مطمئن شوید که زباله‌ها، خاک‌روبه‌ها و برگ‌های ریخته و انباشت‌شده را به اندازه‌ کافی از محیط خانه دور کرده‌اید.

۲. منافذ و ترک‌ها را ببندید

برای جلوگیری از ورود سوسک به داخل خانه بهتر است تمام منافذ و ترک‌ها و سوراخ روی دیوار را کاملا پر کنید. ممکن است این کار زمان زیادی از شما بگیرد، اما واقعا ارزش دارد، زیرا فضا‌های تاریک مثل ترک‌ها و سوراخ‌ها می‌تواند به محل مناسبی برای رشد و تولیدمثل سوسک‌ها تبدیل شود.
• تمام ترک‌ها و سوراخ‌های داخل آشپزخانه و کابینت‌ها را کاملا پر کنید.
• درز‌های روی زمین و اطراف در و پنجره‌ها را کاملا ببندید.
• راه فاضلاب آشپزخانه و حمام را در مواقع غیرضروری با درپوش کامل ببندید.
۳. از تله بازدارنده استفاده کنید

حتی اگر شما موفق شوید که به‌طور کامل از شر سوسک‌ها خلاص شوید، بهتر است باز هم از تله‌های بازدارنده استفاده کنید تا دوباره مورد هجوم این حشرات موذی و کثیف قرار نگیرید. بهترین راه، مسدود کردن سوراخ‌ها و منافذی است که می‌تواند به محل مناسبی برای رشد سوسک‌ها تبدیل شود، مانند راه‌ها یا دریچه‌های فاضلاب.
• حشره‌کش مایع یا ژله‌ای را داخل مکان‌هایی که احتمال می‌دهید سوسک‌ها لانه کنند اسپری کنید. با این کار یک سد تقریبا نفوذناپذیر در برابر سوسک‌ها ایجاد می‌کنید.
• روش دیگر برای دفع سوسک آشپزخانه اسپری کردن نمک زیر کابینت و داخل ترک‌ها است. اگر قرار است مکانی برای مدتی خالی باشد، بهتر است قبل از رفتن، زمین را با آب نمک بشویید.
• سوراخ‌ها و منافذ روی دیوار‌ها و کابینت‌ها را با چسب یا هر چیز مناسب دیگری پر کنید. اگر ترکی روی چوب یا تخته است، ابتدا آن را خوب سمباده بزنید و رنگ چوب بمالید. مراقب باشید حداقل ۴ الی ۶ ساعت بعد از رنگ زدن از دسترس بچه‌ها دور نگه دارید.

  • لینک کوتاه کپی شد
ارسال نظر

آخرین اخبار