علی بهادری جهرمی در ابتدای نشست هفتگی خود با خبرنگاران با بیان این‌که در طول دوهفته تعطیلات سفر رئیس‌جمهوری به استان خراسان رضوی رخ داد، اظهار کرد: کارخانه گوگردی که در این سفر به امر رییس جمهوری افتتاح شد با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان و تکیه بر توان داخلی و مشارکت بخش خصوصی صورت گرفت که یک فقره از اقدامات دولت در این مدت تعطیلات بوده است.

وی با اشاره به اقدامات ستاد سفرهای نوروزی افزود: بیش از ۵۰ میلیون نفر اقامت شبانه در تعطیلات نوروزی ثبت شد که نسبت به سال قبل ۶۰ درصد افزایش داشته است. برای اولین‌بار شهر تهران جزو ده شهر اقامت پذیر و گردشگرپذیر در ایام نوروز بوده است.

بهادری جهرمی یادآور شد: ما شاهد کاهش تصادفات جاده‌ای بودیم که ۲۶ درصد کاهش فوتی‌های حوادث جاده‌ای نسبت به سال گذشته را داشتیم و امیدواریم روزی این میزان به صفر برسد.

سخنگوی دولت تأکید کرد: در آینده هم ما روز ۲۰ فروردین سالروز فناوری هسته‌ای را داریم. در این مراسم که با حضور رئیس جمهوری در سازمان انرژی اتمی برگزار می‌شود سند جامع راهبردی توسعه صنعت هسته‌ای کشور که راهبرد بلندمدت صنعت هسته‌ای ایران است رونمایی می‌شود و بخشی از مهمترین دستاوردهای هسته‌ای هم در این روز رونمایی خواهند شد.

وی همچنین با اشاره به نامگذاری سال جدید از سوی رهبری اظهار کرد: این نامگذاری از سوی رهبر انقلاب یک امید دیگری به دولتمردان و مردم ایجاد کردند، هم نگاه ایشان به عملکرد دولت و امید ایشان به تحقق شعار سال امیدآفرین و راهگشای حل مسائل خواهد بود. در راستای تحقق شعار سال، دولت اقداماتی را سریعا در دستور کار قرار داد.

سخنگوی دولت یادآور شد: در همان روزهای ابتدایی سال، تهیه و تصویب آیین نامه دانش بنیان در حوزه کشاورزی به پیشنهاد وزیر جهاد کشاورزی در دستور کار هیات دولت قرار گرفت و جلسات فوق العاده ای تشکیل شد و در جلسه اخیر هم به تصویب هیات وزیران رسید. همچنین همزمان بسته جامعی برای توسعه اشتغال  تهیه شده و پس از نهایی شدن به زودی اعلام می شود.

بهادری جهرمی با اشاره به این‌که جلسات هیات دولت در نوروز هم برگزار شد، تاکید کرد: به جز یک جلسه که همزمان با تحویل سال بود هیچ جلسه ای تعطیلی نداشت. جلسات ستاد تنظیم بازار به صورت منظم و مستمر برگزار شد. بازدیدهای میدانی رئیس جمهوری و وزرا انجام شد.

وی همچنین با اعلام آمار افزایش مسافرت‌های نوروزی اظهار کرد: با مدیریت مناسب نسبت به بحران کرونا شاهد افزایش سفرهای نوروزی بودیم.  بیش از ۵۲ میلیون تردد خودرو بین جاده ای صورت گرفت که افزایش ۴۱ درصدی داشت. تردد هوایی هم رشد ۴۱ درصدی و تردد ریلی هم رشد ۴۷ درصدی داشت.

برنامه‌های دولت برای تحقق شعار سال

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره برنامه‌های دولت برای تحقق شعار سال، اظهار کرد: دولت در این زمینه برای فعالیت بیشتر شرکت‌های دانش‌بنیان با محوریت معاونت علمی رئیس‌جمهوری کمیته‌ای را با همکاری هشت دستگاه اجرایی تحت ریاست آقای مخبر تشکیل شده است و برای تشکیل کمیته نیز چند هدف اصلی مدنظر داشته‌ایم.

وی ادامه داد: بومی‌سازی و بازاریابی برای شرکت‌های دانش‌بنیان و افزایش اشتغال‌آفرینی این مجموعه‌ها هدف اول و توسعه زیست بوم نوآوری هدف بعدی است که هر دو را به شکل جدی پیگیری می‌کنیم.

اجرایی شدن شعارهای دولت برای ساخت مسکن ملی

بهادری جهرمی همچنین در  پاسخ به پرسشی درباره میزان اجرایی شدن شعارهای دولت برای ساخت مسکن ملی، تاکید کرد: علاوه بر ۸۰۰ هزار واحد در حال ساخت، برای یک میلیون و ۱۰۰ هزار زمین تامین شده است. ثبت‌نام هم بیش از ۵ میلیون نفر بوده است و  از سال ۹۴ نیز  پروژه‌هایی آغاز شده که با پیشرفت‌های اندک و درحدود ۱۰درصد به نوعی رها شده بود. اما با توجه به این‌که طرح ملی مسکن با تسهیلات مناسبی همراه بود استقبال بیشتری از آن صورت گرفت.

برنامه دولت برای جلوگیری از کاهش منابع آبی کشور

سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به این پرسش که دولت برای جلوگیری از کاهش منابع آبی کشور چه برنامه‌ای دارد، گفت: یکی از اولویت‌های ما مدیریت منابع آبی است و معتقدیم برخلاف تنش آبی با مدیریت مناسب امکان عبور از آن وجود دارد و در سند تحول و در لایحه بودجه نیز این موضوعات مورد توجه بوده است.

اقدامات دولت در زمینه شرکت‌های دانش‌بنیان

وی با اشاره به اقدامات دولت در زمینه شرکت‌های دانش‌بنیان، یادآور شد: این شرکت‌ها جزو از بخش خصوصی هستند و دولت رسالت خود را حمایت و هدایتگری در این حوزه می‌داند. بنابراین چنانچه شرکت‌های دانش‌بنیان به سمت دولتی‌شدن ببریم خلاف اهداف در نظر گرفته شده عمل کرده‌ایم.

برنامه دولت برای حمایت از مهاجران افغانستانی

بهادری جهرمی در پاسخ به پرسشی درباره برنامه دولت برای حمایت از مهاجران افغانستانی، تصریح کرد: مراجع بین‌المللی اذعان دارند که ایران میزبان خوبی برای مهاجران افغانستانی بوده است. هر چند همین مراجع به وظایف خود در حمایت از پناهندگان عمل نکردند اما دولت و جمهوری اسلامی معطل تکالیف بین المللی نمانده است.

سخنگوی دولت یادآور شد: ایران  از ایجاد ثبات در افغانستان استقبال می‌کند اما تا آن زمان مهاجران عزیز مهمان ما هستند حمایت‌ها از آنان ادامه‌دار است. همچنین دستور رئیس جمهوری به وزارت کشور برای ایجاد یک نهاد متمرکز به منظور ساماندهی امور مهاجرین هم وجود دارد.

توسعه عمرانی فرع بر رعایت محیط زیست است

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره اعتراضات صورت گرفته نسبت به طرح راه‌اندازی پتروشیمی میانکاله  تصریح کرد: در دولت مردمی شروع هرگونه توسعه‌یافتگی و فعالیت‌های عمرانی، صنعتی و معدنی منوط و مشروط به اخذ مجوزهای قانونی لازم از جمله مجوزهای محیط‌زیستی است و توسعه عمرانی فرع بر رعایت محیط زیست است.

وی تاکید کرد: مصوبه احداث پتروشیمی میانکاله مربوط به هیات وزیران در دولت قبل یعنی اسفندماه ۹۹ است و اجرای این پروژه منوط به دریافت مجوز محیط زیستی است و از حساسیت افکارعمومی در این زمینه نیز تشکر می‌کنیم.

بهادری جهرمی در پاسخ به پرسشی درباره تشکیل وزارت بازرگانی، نیز اظهار کرد: من چنین خبری نشنیده‌ام و این اقدام در دستور کار دولت نیست.

دلیلی برای تداوم غیرحضوری مراکز آموزشی نیست

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره علت بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها در شرایط فعلی تاکید کرد: اولویت اول دولت حفظ سلامت مردم است. البته بحث آموزشی و تحصیلی هم نباید نادیده گرفته شود. وقتی ممنوعیتی از طرف ستاد کرونا نیست دلیلی برای تداوم غیرحضوری مراکز آموزشی نیست. همانگونه که سفرهای نوروزی به دلیل تزریق واکسن، شیرین بود، بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها نیز با همیاری مناسب دلچسب خواهد شد.

دولت با خاطیان ماجرای استادیم مشهد برخورد می‌کند

وی در پاسخ به پرسشی درباره ممانعت از ورود زنان به استادیوم برای تماشای فوتبال ایران و لبنان در مشهد، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران سابقه میزبانی مسابقات مختلف را داشته است و حاشیه‌ای از حیث تماشاچیان نبود و نخواهد بود.

بهادری جهرمی افزود: در خصوص حادثه مشهد مسئولان فدراسیون یا هیأت ورزش استان یا حوزه محلی هم در برنامه ریزی و هم در برگزاری مسابقه کوتاهی‌هایی داشتند که رئیس جمهوری در این خصوص به وزیر کشور دستور داد گزارش جامعی از تقصیرها ارائه کند؛ چون دولت اغماضی در کرامت شهروندان به ویژه بانوان نخواهد داشت و قطعاً با خاطیان برخورد می‌کند.

وعده رفع خط فقر مطلق شعار انتخاباتی دولت گذشته بود

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره اقدامات دولت برای تحقق وعده رفع فقر مطلق اظهار کرد: وعده رفع خط فقر مطلق وعده امروز و دیروز نبود و شعار انتخاباتی سال ۹۶ دولت گذشته بود، اما دولت سیزدهم از سال گذشته روی آن تأکید کرده و سبدهای یارانه‌ای و تسهیلات و تخفیفات به همین منظور بوده و همکاری‌های خوبی بین نهادهای حمایتی انجام شده است. در خصوص خط فقر هم اقدامات به موازات آن در حال پیگیری و اجراست.

منبع: ایسنا

بیشتر