قیمت دلار | قیمت دلار امروز | قیمت دلار چند؟

قیمت دلار امروز یکشنبه 4 دی ماه 1401 | جزئیات آخرین تغییرات قیمت دلار

قیمت دلار امروز یکشنبه 4 دی ماه 1401 را در سایت خبر ملت بخوانید.

قیمت دلار امروز یکشنبه 4 دی ماه 1401 | جزئیات آخرین تغییرات قیمت دلار

قیمت دلار روزهای پر تلاطمی را سپری می کند. علل نوسانات قیمت دلار در هر یک از این بازه‌های زمانی متفاوت است. پس از جهش ناگهانی قیمت دلار در آبان‌ماه امسال، یکی از روش‌هایی که بانک مرکزی برای کنترل قیمت این ارز در نظر گرفت، عرضه اوراق ارزی بود . شیب صعودی قیمت دلار از ابتدای پاییز امسال روندی پرشتاب‌ به خود گرفت و در هفته نخست آبان‌ماه توانست به 39 هزار تومان هم برسد.

قیمت دلارقیمت دلار امروز یکشنبه 4 دی 1401

دلار در بازار آزاد در بازار روز قبل نسبت به ۳ روز پیش، با ۷۳۹ تومان افزایش، ۳۹,۳۰۰ تومان نرخ گذاری شد.دلار در صرافی ملی در بازار روز قبل نسبت به ۳ روز پیش، با ۵ تومان کاهش، ۳۶,۵۸۲ تومان نرخ گذاری شد.دلار در بازار متشکل با کاهش ۰.۰۱ درصدی نسبت به ۳ روز پیش، ۳۶,۲۱۹ تومان معامله شد.دلار در سامانه سنا در بازار روز قبل نسبت به ۳ روز پیش، با ۹ تومان کاهش، ۳۰,۳۲۲ تومان نرخ گذاری شد.دلار کانادا در بازار روز قبل نسبت به ۳ روز پیش، با ۶۰۵ تومان افزایش، ۲۸,۸۹۷ تومان نرخ گذاری شد.

قیمت دلار در بازار آزاد

روز قبل دلار در بازار آزاد مانند ۳ روز پیش رشد قیمت را تجربه کرد. دلار در بازار آزاد که ۳ روز پیش تا ۳۸,۵۶۱ (سی و هشت هزار و پانصد و شصت و یک ) تومان رسیده بود، امروز - یکشنبه ۰۴ دی ۱۴۰۱ مصادف با ۲۵ دسامبر ۲۰۲۲ - با رشد ۱.۸۸ درصدی به ۳۹,۳۰۰ (سی و نه هزار و سیصد ) تومان رسید.

قیمت دلار در صرافی ملی

روز قبل دلار در صرافی ملی برخلاف رشد قبلی با افت قیمت روبرو بوده است، بطوری که دلار در صرافی ملی که ۳ روز پیش تا ۳۶,۵۸۷ (سی و شش هزار و پانصد و هشتاد و هفت ) تومان رسیده بود، امروز - یکشنبه ۰۴ دی ۱۴۰۱ مصادف با ۲۵ دسامبر ۲۰۲۲ - با کاهش ۰.۰۱ درصدی به ۳۶,۵۸۲ (سی و شش هزار و پانصد و هشتاد و دو ) تومان رسید.

قیمت دلار در بازار متشکل

روز قبل دلار در سامانه سنا مانند ۳ روز پیش با کاهش قیمت روبرو شد، بطوری که دلار در سامانه سنا که ۳ روز پیش تا ۳۰,۳۳۱ (سی هزار و سیصد و سی و یک ) تومان رسیده بود، امروز - یکشنبه ۰۴ دی ۱۴۰۱ مصادف با ۲۵ دسامبر ۲۰۲۲ - با کاهش ۰.۰۲ درصدی به ۳۰,۳۲۲ (سی هزار و سیصد و بیست و دو ) تومان رسید.

قیمت دلارقیمت دلار در سامانه سنا

روز قبل دلار در سامانه سنا مانند ۳ روز پیش با کاهش قیمت روبرو شد، بطوری که دلار در سامانه سنا که ۳ روز پیش تا ۳۰,۳۳۱ (سی هزار و سیصد و سی و یک ) تومان رسیده بود، امروز - یکشنبه ۰۴ دی ۱۴۰۱ مصادف با ۲۵ دسامبر ۲۰۲۲ - با کاهش ۰.۰۲ درصدی به ۳۰,۳۲۲ (سی هزار و سیصد و بیست و دو ) تومان رسید.

قیمت دلار کانادا

روز قبل دلار کانادا مانند ۳ روز پیش رشد قیمت را تجربه کرد. دلار کانادا که ۳ روز پیش تا ۲۸,۲۹۲ (بیست و هشت هزار و دویست و نود و دو ) تومان رسیده بود، امروز - یکشنبه ۰۴ دی ۱۴۰۱ مصادف با ۲۵ دسامبر ۲۰۲۲ - با رشد ۲.۰۹ درصدی به ۲۸,۸۹۷ (بیست و هشت هزار و هشتصد و نود و هفت ) تومان رسید.

ربه نظر شما عامل جهش قیمت دلار در اقتصاد ایران چیست؟

عوامل رشد دلار را می‌توان در بازه‌های مختلف زمانی بررسی کرد زیرا در هر حال علل نوسانات قیمت دلار در هر یک از این بازه‌های زمانی متفاوت است. از آنجا که می‌خواهیم بحث را اندکی بنیادی مطرح کنیم، من وارد این موضوع که بانک مرکزی دارد بازارسازی می‌کند، یا دلالان به سمت بازار یورش آورده‌اند و یا عواملی شبیه اینها نمی‌شوم چرا که اینها عواملی هستند که نوسانات روزانه و یا نوسانات کوتاه مدت را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

در واقع آنچه به طور عمومی و مستمر دلار را بالا می‌برد همان عاملی است که دلار را در بلندمدت مدیریت می‌کند و طبعا هر پدیده‌ای که در بلندمدت عمل کند، در میان‌مدت و کوتاه مدت خود را به اشکال متفاوت نشان می‌دهد؛ یعنی این‌گونه نیست که عوامل کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت به طور جداگانه از یکدیگر عمل کنند. در واقع این عوامل به طور مشخص روی بدنه اقتصاد کشور اثر می‌گذارند و قیمت ارز را تغییر می‌دهند.

این عوامل بنیادین را در چه مواردی می‌توان جست‌وجو کرد؟

اگر بخواهیم با استفاده از عوامل بنیادی، ریشه جهش قیمت دلار را تشریح کنیم باید به نکاتی توجه داشته باشیم؛ حجم نقدینگی با سرعت بالایی که تقریبا بعد از انقلاب بی‌سابقه بوده در حال افزایش است. در همین حال تورم هم به بالاترین میزان خود در 45 سال گذشته رسیده است؛ از سوی دیگر احتمال ساماندهی و تفاهم در برجام به کمترین حد خود رسیده است و در کنار آن نیز کسری بودجه قابل توجه دولت و فقدان رقابت‌پذیری در کشور مشاهده می‌شود؛ در واقع می‌توان گفت اینها تعدادی از عوامل بنیادی هستند که دارند همزمان عمل می ‌کنند و دلار را بالا می‌برند.

ما به طور مستمر و به دلایل متعدد-که بخش قابل توجهی از آن هم برای دولت اجتناب‌ناپذیر شده است-، با این عوامل مواجهیم که موجب می‌شود حجم نقدینگی بالا رود و طبیعی است که انتظار داشته باشیم قیمت دلار هم افزایش یابد. چرا که دلار با لباس، شکر و امثال آنها تفاوتی ندارد و همه اینها کالا محسوب می‌شوند.

در همین حال افزون بر افزایش حجم نقدینگی، اینکه بخش‌های مختلف نقدینگی چطور عمل می‌کنند هم مهم است؛ به عنوان مثال اینکه حجم نقدینگی کوتاه‌مدت نسبت به نقدینگی بلندمدت افزایش ‌یابد، جدا از اینکه حجم نقدینگی چقدر باشد، یکی از عواملی خواهد بود که قیمت دلار را افزایش می‌دهد. بنابراین مساله نقدینگی و عواملی که با این پدیده مرتبط می‌شود مجموعا یک شرایط تورمی در اقتصاد ایجاد می‌کند که فشار زیادی روی قیمت دلار می‌آورد و آن را صعودی می‌کند.

  • لینک کوتاه کپی شد
اخبار مرتبط
ارسال نظر

آخرین اخبار