قیمت دلار| افزایش قیمت دلار| کاهش قیمت دلار

قیمت دلار در وضعیت جنگی!! | ترمز قیمت دلار پاره شد | پیش بینی ها از قیمت دلار تا پایان سال

قیمت دلار امروز روند افزایشی داشته و در برخی ساعات وارد کانال 52 هزار تومانی هم شده است.

قیمت دلار در وضعیت جنگی!! | ترمز قیمت دلار پاره شد | پیش بینی ها از قیمت دلار تا پایان سال

قیمت دلار در سال 1401 تا مرز 60 هزار تومان پیش رفت که باعث نگرانی شدید جامعه شد. در ابتدای سال در حالی که پیش بینی می شد روند افزایشی قیمت دلار ادامه داشته باشد اما دلار همه را شگفت زده کرد. روند کاهشی قیمت دلار از اردیبهشت آغاز شد و تا اواخر بهار ادامه پیدا کرد. در شروع تابستان قیمت دلار افزایشی شد اما بار دیگر به روند کاهشی بازگشت و این کاهش قیمت تا اواسط مهر ادامه داشت که شروع جنگ حماس و اسرائیل آن را تحت تاثیر قرار داد و دلار بار دیگر افزایشی شد. تازه ترین خبر درباره قیمت دلار را در ادامه بخوانید.

قیمت دلار امروز روند افزایشی داشته و در برخی ساعات وارد کانال 52 هزار تومانی هم شده است. این روزها سیگنال‌های متفاوتی به بازار ارز ارسال می‌شود.

امروز پنجشنبه 11 آبان، قیمت دلار روند صعودی دارد و نرخ ارز در بازار بین 51 و 800 هزار تا 52 و 100 هزار تومان نوسان دارد.

تجارت نیوز نوشت این در حالی است که بر اساس اعلام برخی کانال‌های تلگرامی، دیروز چهارشنبه دهم آبان، شروع معاملات بازار ارز با قیمت 51 هزار و 500 تومان بود. کف و سقف قیمت دلار نیز 51 هزار و 580 تومان و 51 هزار و 750 تومان به ثبت رسید. آخرین معامله غیرقانونی پشت خطی هم با قیمت 51 هزار و 750 تومان انجام شد.

امروز نیز در این کانال‌ها دلار با حدود قیمتی 51 هزار و 700 تومان آغاز شده و به حدود 51 هزار و 800 تومان هم رسیده است. آخرین نرخ معاملات غیرقانونی فردایی نیز 51 هزار و 950 تومان ثبت شده است.

قیمت دلار

پیش‌بینی‌ها از قیمت دلار

این روزها سیگنال‌های مختلف اقتصادی و سیاسی به سوی بازار ارز روانه می‌شود که باعث نوسانات قیمت دلار می‌شود. در حالی که بر اساس اظهارات مقامات ایرانی و آمریکایی، احتمال ورود ایران به جنگ حماس و اسرائیل کمرنگ شده است اما به نظر می‌رسد مباحث مطرح شده در مورد سخنرانی سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان در روز جمعه 12 آبان (فردا)، امروز بازار ارز را افزایشی کرده است.

از روز گذشته که خبر این سخنرانی منتشر شد هم دولت‌های مختلف و هم بازارها در ایران در انتظار محتوای این سخنرانی هستند و امروز هم معامله‌گران بازار ارز به استقبال این موضوع رفته و قیمت دلار را افزایشی کرده‌اند. امروز درهم در بازار ایران و دلار در بازارهای همسایه ایران (سلیمانیه و هرات) نیز صعودی است.

با وجود تلاش بازارساز برای کنترل قیمت دلار، در مقاطعی برخی سیگنال‌های سیاسی و اقتصادی، تاثیر بیشتری بر روند نرخ ارز می‌گذارند.

در همین رابطه، عبدالله مشکانی، کارشناس اقتصادی با تاکید بر اثر هیجانی اخبار جنگ منطقه بر بازار ارز، به تجارت‌نیوز گفت: «نرخ تعادلی دلار در اقتصاد ایران بالاتر از اعداد فعلی است و نقدینگی همچنان رو به رشد است. این در حالی است که رخدادها و تنش‌های هفته گذشته در منطقه، قیمت دلار را به شکل هیجانی بالا برد اما تاثیر چندانی بر اقتصاد کشور نداشت.»

وی با تاکید بر تداوم نوسان محدود در بازار ارز همانند هفته‌های اخیر گفت: «باید توجه داشت با تغییرات دو سه هزار تومانی قیمت، بازار روند نمی‌گیرد. شاید بازارساز توانایی این را داشته باشد که در کوتاه‌مدت با عرضه یا عدم عرضه، به بازار جهت دهد، اما در بلندمدت، نرخ ارز تابع نقدینگی و تورم است.»

این کارشناس اقتصادی به تاثیر سیاست خبردرمانی سیاست‌‌گذار بر بازار ارز اشاره کرد و افزود: «فرایندهای سیاسی هیچ وقت قابل پیش‌بینی نیستند و با توجه به اینکه دلار پیشران سایر نرخ‌‌ها در اقتصاد ایران است، روندهای بعدی را تعیین می‌کند.»

قیمت دلار

وی اضافه کرد: «در حال حاضر قیمت بخشی از کالاها با نرخ دلار گران‌تر از بازار معامله می‌شوند. بنابراین، در بازار حباب قیمتی وجود دارد. شکل‌گیری روند در بازار ارز مستلزم شکسته شدن سقف قبلی است. اینکه قیمت این اسکناس روند جدیدی آغاز کند و سقف قبلی را بشکند، فعلا بعید است.»

مشکانی پیش از این نیز ارزش ذاتی دلار را کریدور هفتم عنوان کرده و گفته بود: «معمولا یک تا دو سال طول می‌کشد که نقدینگی اثر خود را بر قیمت دلار بگذارد. به همین دلیل با پیک قیمتی که گذرانده‌ایم، زود است که شاهد پیک دوم و رشد شارپی قیمت دلار باشیم. در اقتصاد ایران کوتاهترین فاصله‌ میان دو پیک قیمتی حدودا دو ساله است و اکنون حدود ۹ ماه از آخرین سقفی که دلار زده می‌گذرد.»

  • لینک کوتاه کپی شد
ارسال نظر

آخرین اخبار