قیمت گوشت قرمز| قیمت گوشت قرمز امروز| قیمت گوشت قرمز شهریور

قیمت گوشت قرمز تا پایان آبان ارزان می شود؟ | شرط کاهش قیمت گوشت قرمز اعلام شد

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام می گوید لازمه کاهش یافتن قیمت گوشت قرمز کاهش قیمت نهاده و قیمت دام زنده است.

قیمت گوشت قرمز تا پایان آبان ارزان می شود؟ | شرط کاهش قیمت گوشت قرمز اعلام شد

قیمت گوشت قرمز سال گذشته با رشدی باورنکردنی همراه شد و این روند تا تابستان امسال ادامه داشت. دولت سعی کرده با وارد کردن گوشت قرمز از کشورهای خارجی باعث کاهش قیمت گوشت قرمز داخلی شود.تحلیلگران اقتصادی می‌گویند برای کاهش قیمت گوشت قرمز ابتدا باید قیمت دام کاهش پیدا کند و البته عرضه هم به مقدار کافی صورت بگیرد. در هفته های اخیر قیمت مرغ کاهش پیدا کرده و مردم امیدوارند که قیمت گوشت قرمز نیز ارزان شود. تازه ترین خبر درباره قیمت گوشت قرمز را در ادامه از خبرملت می‌خوانید

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک ضمن ارائه راهکارهایی برای کاهش هزینه‌های تولید گوشت قرمز عنوان کرد: در همین راستا باید گله‌های مولد در روستاها و دامداری‌های سبک روستایی و عشایری را تقویت کنیم، با کاهش قیمت دام، قیمت گوشت نیز کاهشی خواهد شد.

به نقل از ایسنا، افشین صدر دادرس برای کاهش هزینه‌های تولید گوشت قرمز به ارائه پنج راهکار پرداخت و گفت: برای کاهش هزینه‌ها ابتدا باید ایرادات بخش توزیع مرتفع شود تا گرانفروشی رخ ندهد. دیگر اینکه نهاده‌ها ۷۵ درصد هزینه‌های تولید را شامل می‌شوند و کاهش قیمت نهاده‌ها باعث کاهش هزینه‌ تولید خواهد شد. از طرفی قیمت حمل و نقل نیز باید کنترل شود. همچنین  دولت بایستی به نقدینگی دامداران نیز توجه کند.

وی افزود: یکی دیگر از عواملی که می‌تواند در هزینه تولید تاثیر داشته باشد هزینه دام لاغر یعنی بره پایه پروار یا گوساله پایه پروار است. این بره یا گوساله پایه پروار حاصل گله‌های مولد است. در شرایط کنونی که جمعیت دامی کم شده و گله‌های مولد در دام سبک و سنگین آسیب دیده‌اند طبیعتا تعداد دام ماده کم می‌شود و وقتی دام ماده کم شود بره‌های کمتری به دنیا می‌آیند.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور تصریح کرد: با کاهش جمعیت بره‌های متولد شده قیمت آنها زیاد می‌شود و در نتیجه دامدار به جای اینکه دام پروار کند باید هزینه بیشتری برای خرید بره پرداخت کند که این موضوع بر قیمت تمام شده محصول نهایی اثر می‌گذارد.

به گفته وی اینکه بگوییم قیمت نهاده  را کاهش دادیم، بنابراین قیمت گوشت نیز کاهش می‌یابد دقیقا درست نیست؛ زیرا کاهش قیمت نهاده یکی از پارامترهای تاثیر گذار بر قیمت گوشت است و عوامل دیگری چون قیمت دام لاغر نیز اهمیت دارد.

صدر دادرس با اشاره به کاهش دام لاغر(گوساله) در دام سنگین نیز گفت: دامداران دام سنگین برای پرواربندی، گوساله‌های لاغر بومی تهیه می‌کنند زیرا گوساله‌های بومی ریزجثه‌تر هستند و بازدهی بیشتری دارند، اما به دلیل آسیبی که به روستاها وارد می‌کنند، دام سنگین نیز کم شده و از جمعیت گوساله بومی کاسته شده است و پرواربندها مجبور شدند به سمت پروار گوساله صنعتی بروند که قیمت آنها از قیمت گوساله بومی بیشتر است.

وی در پایان گفت: اگر می خواهیم قیمت گوشت را کاهش دهیم باید گله‌های مولد در روستاها و دامداری‌های سبک روستایی و عشایری را تقویت کنیم. باید سرمایه‌گذاران را تشویق کنیم که در این بخش سرمایه‌گذاری کنند تا به تعداد بره‌ها و گوساله‌های لاغر اضافه شود و قیمت آنها کاهش یابد. با کاهش قیمت دام قیمت گوشت نیز کاهشی می‌شود.

  • لینک کوتاه کپی شد
ارسال نظر

آخرین اخبار