قیمت لاستیک| قیمت لاستیک دولتی| قیمت لاستیک امروز

قیمت لاستیک سه خودروی پرطرفدار گران شد | اعلام دلیل طغیان قیمت لاستیک

کمبود لاستیک به همراه افزایش نرخ ارز باعث شده تا رشد قیمت‌ها در بازار وارد فاز جدیدی شود.

قیمت لاستیک سه خودروی پرطرفدار گران شد | اعلام دلیل طغیان قیمت لاستیک

قیمت لاستیک خودروهای سواری در ماه‌های اخیر با افزایش فراوانی همراه بوده است. افزایش قیمت لاستیک آزاد باعث شده که مردم به دنبال تهیه لاستیک دولتی بروند اما در این زمینه هم مشکلاتی وجود دارد و بسیاری از متقاضیان می گویند لاستیک دولتی را به راحتی نمی توان تهیه کرد. از افزایش قیمت بخشی از مواد اولیه و عدم تخصیص ارز به عنوان دلایل افزایش قیمت لاستیک عنوان شده است. تازه ترین خبر درباره قیمت لاستیک را در ادامه بخوانید.

در حالی وزارت صمت بسته پیشنهادی برای کنترل قیمت لاستیک در بازار و تشدید نظارت برای مقابله با تخلفات را داده که نه از ارزانی لاستیک خبر شده و نه از تشدید نظارت.

به گزارش تسنیم، از نیمه شهریورماه امسال التهابات در بازار خرید و فروش لاستیک داغ شده و واحدهای تولیدی نبود مواد اولیه را بهانه کرده و ضمن کاهش حجم تولید محصول کافی وارد بازار نمی‌کنند، از طرف دیگر بازار نیز با افزایش تقاضا شاهد افزایش قیمت‌ در انواع تایرهای سواری است.

با گذشت 20 روز از التهابات بازار در نهایت سکوت وزارت صمت شکسته شد و فرهیدزاده رئیس سازمان حمایت اعلام کرد: جبران کمبود لاستیک خودرو در کشور مستلزم تأمین ارز برای واردات در این بخش و ساماندهی حوزه توزیع از طریق خروج آنها از حالت سنتی و ثبت نام توزیع کنندگان لاستیک در سامانه جامع تجارت است.

این وزارتخانه بسته پیشنهادی خود مبنی بر تأمین ارز از مسیر تالار دوم سامانه نیما و کاهش تعرفه واردات ده درصدی ارائه داده است تا در بازه زمانی سه ماهه بتوان لاستیک خودرو را به یک قیمت معقول رساند و وظیفه بازرسان در این بخش رصد بازار لاستیک خودرو است تا قیمت آن از رقم معقولی بیشتر نشود.

با وجود صحبت‌های معاون وزیر کمبود لاستیک به همراه افزایش نرخ ارز باعث شده تا رشد قیمت‌ها در بازار وارد فاز جدیدی شود به نحوی که لاستیک سمندی به قیمت 4 میلیون و 100 هزار تومان، پژویی به قیمت 3 میلیون و 900 هزار تومان و پرایدی به 3 میلیون و 700 هزار تومان رسیده است.

بررسی‌ها از بازار لاستیک نشان می دهد که هنوز خبری از تشدید نظارت در بازار نیست و هرکس به صورت سلیقه‌ای قیمتی را برای تایرها پیشنهاد می‌کند، از آن طرف مردم نه می‌توانند به صورت اینترنتی خریدی داشته باشند و نه بازار تایری دارد که با قیمت دولتی در اختیار آنها قرار دهد.

قیمت لاستیک

علت افزایش قیمت لاستیک خودرو

اگرچه قیمت دلار از ابتدای سال تاکنون تقریبا ثابت بوده اما قیمت انواع تایر در بازار آزاد حداقل 150 درصد رشد داشته است. دلیل افزایش قیمت تایر خودرو در بازار چیست و چرا علی‌رغم ثبات قیمت ارز، قیمت یک جفت لاستیک به 4 میلیون تومان رسیده است؟

آنگونه که روزنامه اعتماد خبر داده، 6  ماه از وعده وزارت صمت برای ساماندهی بازار لاستیک می‌گذرد اما صف‌های طولانی برای دریافت تایر خودرو با قیمت مصوب هر روز طولانی‌تر می‌شود. متقاضیان برای دریافت لاستیک در سایت‌های مرتبط ثبت‌نام هم می‌کنند اما گفته می‌شود که گاهی امکان خرید لاستیک برای‌شان فراهم نمی‌شود.

البته انجمن تولیدکنندگان تایر خودرو علت این موضوع را کاهش تولید لاستیک به دلیل مشکلات ارزی عنوان کرده است و گفته شده گرچه تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی درحال انجام است اما مشکل فعلی انتقال حواله‌های ارزی به ذی‌نفعان خارجی است و این اقدام هنوز انجام نشده است.

در کنار مشکلات به وجود آمده در بخش دریافت ارز تولیدکنندگان تخلفاتی هم صورت می‌گیرد و گاهی عرضه خارج از شبکه تایر نیز رخ می‌دهد و گاهی هم فروشندگان لاستیک‌ها را در انبارهای خود نگه می‌دارند و آن را به بازار عرضه نمی‌کنند. در حال حاضر فضای بازار تایر به سمتی رفته که تایر سهمیه‌ای با کاهش عرضه مواجه شده و شاید بتوان گفت عملا وجود ندارد و قیمت‌های بازار هم حداقل ۳ برابر قیمت‌های کارخانه‌ای شده است.

بررسی‌ها از قیمت برخی از انواع تایر در بازار نیز نشان می‌دهد از فروردین‌ماه 1401 تا امروز قیمت تایر در بازار به‌طور میانگین رشد 155 درصدی داشته است. این در حالی است که نرخ ارز، ‌تقریبا 6 ماه است که در یک کانال ثابت ایستاده و معمولا‌ نوسان شدید و حتی متوسطی هم نداشته است. این‌بار بهانه چیست که بازار تایر را اینچنین آشفته کرده که قیمت یک جفت لاستیک ایرانی معمولی تا سطح 4 میلیون تومان هم رسیده است؟ چرا در شرایطی که فضای بازار تایر به سمت دلالی و واسطه‌گری حرکت کرده، امکان عرضه مستقیم کارخانه‌ها نیز گرفته شده و حتی شائبه کمبود مصنوعی تایر در بازار نیز شکل گرفته است؟

قیمت لاستیک 1

کمبود ارز قیمت لاستیک را گران کرد؟

مصطفی تنها، سخنگوی انجمن تولیدکنندگان تایر در خصوص گران شدن قیمت تایر در بازار می‌گوید: اینکه گفته می‌شود افت تولید کارخانجات و عرضه محدود به بازار باعث گران شدن این کالا شده را رد نمی‌کنم اما عامل اصلی این اتفاق شده عدم دریافت به موقع ارز از سوی فروشندگان مواد اولیه لاستیک بوده است که همین تاخیر در پرداخت ارز هم باعث کاهش تولید لاستیک در دو ماهه گذشته شد.

به گفته تنها، هرچند این اتفاق موجب افت مواد اولیه در کارخانجات تولید لاستیک و در نتیجه تاخیر در عرضه این کالا شد اما نوسانات قیمتی در بازار و گرانی‌ها به دلیل 3 تا 5 درصد افت تولید نبود، این میزان کاهش تولید در دو ماهه گذشته تاثیر چندانی نداشت و باید گفت تنها افزایش تولید ابتدای سال را خنثی کرد.

یکی دیگر از مواردی که منجر به گرانی در بخش لاستیک شد، تغییر مبنای ارز پتروشیمی‌ها بود که تا 35 درصد رشد پیدا کرد. هرزمان که نرخ ارز برای مواد اولیه تغییر می‌کند روی کالای نهایی هم اثرگذار است. البته هنوز هیچ افزایش قیمتی برای لاستیک در سال جاری اعلام نشده و هرگونه افزایش قیمت لاستیک هم غیرقانونی است.

  • لینک کوتاه کپی شد
ارسال نظر

آخرین اخبار