با توجه به این که قیمت طلا در بازار دائما در نوسان است. همچنین تمامی نوسانات قیمت طلا بر گرفته از قیمت دلار و عوامل و شرایط موجود در محیط است. به طور مثال اخیر تاثیرات مستقیم جنگ روسیه و اوکراین بر قیمت طلا را همه ما مشاهده کرده ایم. اما امروز قیمت طلا بعد از مدت ها وارد کانال جدیدی شد. در ادامه می توانید قیمت طلا را مشاهده نمایید.

قیمت طلا در جهان امروز ۱۴۰۱/۰۲/۱۶

قیمت هر اونس طلا در معاملات امروز تغییر چندانی نداشته و با 0.05 درصد معادل 90 سنت کاهش به 1876 دلار و 28 سنت رسیده‌است. افزایش ارزش دلار به بالاترین رقم طی 20 سال گذشته را می‌توان یکی از دلایل کاهش قیمت طلا دانست. بالا رفتن ارزش دلار هزینه سرمایه‌گذاری در طلا را برای دارندگان ارزهای دیگر بالا می‌برد.

اطلاعیه فدرال‌رزرو آمریکا مبنی‌بر اتخاذ اقدامات جدی برای مهار تورم ارزش دلار را بالا برده‌است. بحران اوکراین ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران در منطقه یورو را تحت تاثیر قرار داده و تمایل به خرید دلار به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری ایمن را به‌دنبال سقوط بازارهای سهام افزایش داده است.

بانک مرکزی انگلیس سیاست پولی خود را در روز پنجشنبه اعلام کرد و بر خلاف فدرال‌رزرو آمریکا پیش‌بینی خود از رشد اقتصاد را پایین آورد. دراین‌بین، نرخ بهره را هم 25 واحد بالا برد. این بانک هشدار داد اقتصاد در سال جاری میلادی به‌خاطر هزینه بالاتر انرژی وارد رکود می‌شود.

شاخص سهام آمریکا سقوط کرد و نرخ بهره خزانه‌داری این کشور به بالاترین رقم طی چند سال گذشته رسید.

با وجود این‌که طلا یک سرمایه‌گذاری ایمن در زمان تورم به حساب می‌آید، اما بالا رفتن نرخ بهره سود نگهداری آن را به صفر می‌رساند.

قیمت نقره با 0.19 درصد کاهش به 22 دلار و 40 سنت رسیده و پلاتین با 2.71 درصد کاهش 26 دلار و 75 سنت معامله می‌شود.

سقوط آزاد قیمت طلا در بازار

قیمت طلا روز پنجشنبه پایین‌تر آمد و نزدیک به پایین‌ترین سطح ۱۰ هفته‌ای که پیش از این لمس کرده بود، رسید، زیرا دلار قوی بر نگرانی‌های ناشی از انقباض رشد اقتصادی ایالات متحده در سه ماهه اول سایه انداخت.

طلای نقطه ای با ۰.۱ درصد کاهش به ۱۸۸۵.۱۱ دلار رسید. قیمت طلا به ۱۸۷۱.۸۱ دلار نیز در روز گذشته رسید که پایین ترین سطح از ۱۷ فوریه بود. قیمت طلای آمریکا با ۰.۱ درصد کاهش به ۱۸۸۶.۰۰ دلار رسید.

به تازگی با افزایش شاخص دلار آمریکا و افزایش بازده اوراق قرضه، قیمت طلا بیشتر نزولی شده است. اقتصاد در وضعیت بسیار خوبی باقی مانده است و تورم باید تحت کنترل باشد.

اقتصاد آمریکا به طور غیرمنتظره ای در سه ماهه اول در بحبوحه ظهور مجدد موارد کووید-۱۹ و کاهش کمک های مالی دولت برای بیماری همه‌گیر کاهش یافت، در حالی که تقاضای داخلی همچنان قوی بود. در همین حال، مطالبات بیکاری هفتگی با ۵ هزار دلار کاهش به ۱۸۰ هزار رسید. طلا در این ماه حدود ۲.۷ درصد کاهش یافته است که می تواند بزرگترین افت ماهانه آن از سپتامبر تا کنون باشد.

پیش بینی قیمت طلا

 جدیدترین نظرسنجی طلای هفتگی کیتکونیوز نشان داد اکثر تحلیلگران بازار و سرمایه گذاران خُرد نسبت به افزایش قیمت طلا در کوتاه مدت خوش بین هستند. اگرچه این نگرانی وجود دارد که کاهش تنشها میان آمریکا و روسیه، تقاضا برای خرید دارایی امن را کمتر خواهد کرد اما تحلیلگران می گویند طلا در هر بار کاهش قیمت، پشتیبانی می شود.

شون لاسک، یکی از مدیران شرکت والش تریدینگ گفت: نیروی صعودی فنی قوی در طلا وجود دارد به طور که قیمتها مقاومت در سطح ۱۹۰۰ دلار را امتحان کرده اند.

در نظرسنجی هفته جاری کیتکونیوز از تحلیلگران وال استریت ۱۸ نفر شرکت کردند که از میان آنها ۱۳ نفر معادل ۷۲ درصد افزایش قیمت طلا را پیش بینی کردند و همزمان سه نفر معادل ۲۲ درصد کاهش قیمت طلا را پیش بینی کردند. یک تحلیلگر معادل پنج درصد نظری نداشت.

در این بین ۸۶۴ نفر در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز شرکت کردند که از میان آنها ۵۶۴ نفر معادل ۶۵ درصد افزایش قیمت طلا و ۱۹۶ نفر معادل ۲۳ درصد کاهش قیمت را پیش بینی کردند در حالی که ۱۰۴ نفر معادل ۱۲ درصد نظری نداشتند.

این خوش بینی گسترده همزمان با رشد هفتگی قابل ملاحظه طلا مشاهده شد. در معاملات روز جمعه بازار آتی آمریکا، هر اونس طلا با دو دلار و ۲۰ سنت معادل ۰.۱ درصد کاهش، در ۱۸۹۹ دلار و ۸۰ سنت بسته شد اما برای کل هفته ۳.۱ درصد افزایش داشت.

در جدیدترین نظرسنجی طلای کیتکونیوز، بسیاری از تحلیلگران گفتند به افزایش قیمت طلا خوش بین هستند زیرا قیمتها مقاومت فنی مهمی را شکسته اند. آنها افزودند انتظار دارند قیمتها در کوتاه مدت صعود پرقدرتی به بالای ۱۹۰۰ دلار داشته باشند.

لاسک گفت: علاوه بر تقاضا برای دارایی امن که ناشی از تنشهای ژئوپلیتیکی است، ابهامات فزاینده بازار در خصوص تحکیم سیاستهای پولی بانکهای مرکزی در سراسر جهان، ابهاماتی را در بازارهای سهام به وجود آورده است. ابهامات مذکور از قیمت طلا در هر بار کاهش آن، حمایت خواهد کرد.

فیلیپ استرایبل، استراتژیست ارشد بازار شرکت بلو لاین فیوچرز اظهار کرد: تصور می کند در صورت کاهش تنشهای ژئوپلیتیکی، قیمت طلا ممکن است کاهش پیدا کند. با این حال بازارهای سهام ضعیف از قیمت طلا در کوتاه مدت پشتیبانی خواهند کرد. در حال حاضر سرمایه گذاران طلا باید صبور باشند و در زمان کاهش قیمتها، خرید کنند.

دارین نیوسام، رئیس شرکت دارین نیوسام آنالایز گفت: از نظر فنی طلا در وضعیت بیش خرید قرار دارد و اصلاح قیمت پیدا می کند. با این حال وی اکنون فروشنده طلا نخواهد بود چرا که هیچ ایده ای درباره وضعیت بحران اوکراین در تعطیلات آخر هفته ندارد.

کالین سیژینسکی، استراتژیست ارشد بازار در شرکت مدیریت دارایی SIA نظر خنثی درباره روند قیمت طلا داشت و اظهار کرد: حرکت بعدی قیمت طلا به اتفاقاتی بستگی خواهد داشت که در اروپای شرقی روی می دهند.

طلا فروش چگونه قیمت طلا را محاسبه میکند؟

نحوه فروش طلای 18عیار ساخته شده بدین صورت است که قیمت هرگرم طلای ساخته نشده (خام) به اضافه

اجرت ساخت وسود7% فروشنده ضربدر وزن طلای موجود ودرآخر فاکتور هم ضربدر 4% ارزش افزوده مالیاتی

جمع کل فاکتور=4%ارزش افزودهX قیمت فروش =وزن طلا X 7%X اجرت + قیمت خام طلا (آبشده)

مثلا":

انگشتری به وزن 4.5واجرت 3300تومان وقیمت آبشده هم امروز 54700 تومان باشد باید مبلغ 290000تومان

پرداخت کنیم.

54700+3300X 7% X 4.5=279270 X 4% = 290440

تومان

تاثیر اجرت ساخت و کارمزد بر روی قیمت طلا

قسمتی که برای همه مشتریان، مبهم و سوال‌برانگیز است همین جاست. شما نمی‌دانید که طلافروش بابت این جنس، چه اجرتی را به کارخانه یا بازار پرداخته یعنی خودش گرمی چند تومان، کارمزد داده است.

مساله اجرت کاملا به وجدان فروشنده برمی‌گردد و راستگو بودنش اما می‌توانید پیش از خرید، همان جنس را در چند مغازه قیمت کنید و دقیقا از نرخ اجرت بپرسید و تا حدودی مطلع شوید.

برای محاسبۀ اجرت، وزن طلای ساخته را ضربدر فی اجرت هر گرم می‌کنند. مثلا النگوی مدنظرمان را گرمی 50,000 تومان برایتان فی می‌زند:

18/730 × 50,000 = 936,500 تومان.

اما واقعیت این است که اکثر کارها، اجرتشان درصدی هست. مثلا می‌گویند اجرت این کار 17% است. روش محاسبه اجرت برای این کارها، درصد گرفتن از قیمت روز طلا هست.

مثلا قیمت تابلو 1,000,000 تومان برای هر گرم طلاست، 17 درصدش می‌شود: گرمی 170,000 تومان. با ماشین‌حساب، قیمت طلا را ضربدر درصد کنید سپس تقسیم بر صد. حالا که اجرت هر گرم را به دست آوردیم، در وزن ضرب می‌کنیم تا به پول اجرت برسیم.

18/730 × 170,000 = 3,184,100 تومان پول اجرت

نکته مهم: اجرت کارهای درصدی، متناسب با نوسان قیمت طلا، کم و زیاد می‌شود