قیمت طلا| قیمت طلا امروز| قیمت طلا و سکه

قیمت طلا تا آخر تابستان گران می‌شود؟ | جدیدترین قیمت طلا و سکه در بازار

کارشناسان اقتصادی به پیش بینی قیمت طلا و سکه تا پایان شهریورماه پرداختند.

قیمت طلا تا آخر تابستان گران می‌شود؟ | جدیدترین قیمت طلا و سکه در بازار

خبرملت: بر اساس گزارش خبرملت، قیمت طلا در سال ۱۴۰۲ روندی کاهشی را طی کرده است. از ابتدای سال ۱۴۰۲ قیمت طلا حدود 400 هزار تومان کاهش پیدا کرده است. قیمت طلا در سال گذشته تا مرز گرمی سه میلیون تومان هم رفت اما به مرور روند کاهشی آغاز شد. در هفته‌های اخیر قیمت طلا بین دو کانال دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در حال رفت و برگشت بوده است. تازه‌ترین خبر درباره قیمت طلا را در ادامه بخوانید.

محمد کشتی‌آرای، نایب رییس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین درباره وضعیت بازار سکه و طلا در این هفته گفت:در ابتدای هفته قیمت انس جهانی طلا ۲۵ دلار افزایش یافت که در روزهای بعد با کمی تعدیل همراه شد با حدود ۱۰ دلار کاهش، انس جهانی به ۱۹۳۰ دلار رسید در حالی که اول هفته ۱۹۴۰ دلار بود. 

وی افزود: افزایش انس جهانی طلا همراه با نوساناتی که در بازار ارز داشتیم باعث شد که تقریبا قیمت طلا و سکه سیر صعودی بگیرد.  

کشتی آرای با اشاره به ادامه رکود تقاضا در بازار طلا گفت: در این مدت در بازار کاهش تقاضا و کاهش داد و ستدها را داشتیم بنابراین اگر افزایش قیمتی صورت گرفته به دلیل قیمت جهانی طلا و نوسان ارزی بود. 

این فعال بازار طلا با بیان اینکه کاهش تقاضا در بازار منجر به کاهش حباب شد، اضافه کرد: عدم تعادل عرضه تقاضا باعث ایجاد حباب می شود و کاهش تقاضا باعث شده هم حباب طلا، هم حباب سکه کاهش یابد این هفته حباب سکه به زیر ۵ میلیون تومان کاهش یافت که در یک سال اخیر بی‌سابقه بود. 

وی در پیش‌بینی از وضعیت بازار طلا و سکه در هفته آینده نیز گفت: هفته آینده، هفته پایانی ماه صفر است و با توجه به تعطیلات پیش‌رو تقاضا مجددا کاهش خواهد اما قیمت تغییری نخواهد کرد. 

بر اساس اعلام اتحادیه طلا و جواهر تهران در بازار امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار ۲ میلیون ۳۶۷  هزار ۷۰۰ تومان شد. سکه طرح جدید ۲۸ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان و سکه طرح قدیم ۲۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت خورد. قیمت نیم سکه ۱۵ میلیون ۲۰۰ هزار تومان شد و ربع سکه به ۱۰ میلیون ۲۰۰ هزار تومان رسید همچنین قیمت سکه گرمی در بازار ۶ میلیون است همچنین انس جهانی طلا امروز ۱۹۳۴ دلار شد.

قیمت طلا

قیمت طلا و سکه چند؟

روز گذشته قیمت طلا و سکه برای دومین روز پیاپی در روند متوازنی از هم قرار نگرفتند. با وجودی که قیمت سکه افزایش‌ محدودی داشت اما افت نزدیک به ۱۰ دلاری طلای جهانی موجب کاهش ۵۰ هزار تومانی هر مثقال طلای ۱۸ عیار شد.

گفتنی است در لحظه نگارش این گزارش انس جهانی طلا با قیمت ۱۹۲۸ دلار معامله می‌شود و محدوده ۱۹۴۰ دلار را پس از بازگشایی بازارهای جهانی از دست داد.

بازار طلا از رونق افتاد؟

معامله‌گران بازار طلا امیدوارند با پایان ماه صفر و آغاز مراسم‌های جشن این بازار از رکود خارج شود و روند تقاضا وضوح بیشتری به قیمت‌ها در بازار فلز زرد بدهد.

معامله‌گران روند کلی بازارهای مالی را با توجه به تورم صعودی می‌دانند. آنها معتقدند روند‌های کاهشی استراحت‌های موقتی در مسیر صعودی است.

گفتنی است در روزهای گذشته از هفته اخیر اخبار مساعد سیاسی روانه بازار شد و از سویی تعطیلی فردا نیز در پیش است اما برخلاف تصور معامله‌گران روند قیمت دلار در دو روز ابتدایی هفته افزایشی بود و افزایش محدود قیمت طلا و سکه را نیز با خود به همراه داشت.

کارشناسان اقتصادی پیش بینی قیمت طلا و سکه را وابسته به روند قیمت دلار می‌دانند. بازاری که به اعتقاد تحلیلگران با نزدیک شدن به پایان ۶ ماهه دوم سال افزایشی می‌شود و اثر تورم در آن نمود بیشتری خواهد داشت. به تعبیر دیگر اثر نقدینگی و تورم وضوح بیشتری می‌گیرد، زور سیاست‌گذار برای مهار قیمت‌ها کم می‌شود و دلار و متعاقب آن بازار طلا، سکه ، مسکن و خودرو از رکود خارج می‌شوند.

سکه‌های سبک تغییر قیمت نداشتند

امروز ۱۴ شهریور قیمت سکه امامی با افزایش محدود پنج هزار تومانی با قیمت ۲۸ میلیون و ۱۵۳ هزار تومان معامله شد. در روز جاری سکه بهار هفت هزار تومان رشد قیمت داشت و با قیمت ۲۵ میلیون و ۵۰۲ هزار تومان مبادله شد.

امروز سکه‌های نیم، ربع ‌ و گرمی بدون تغییر و با قیمت روز قبل معامله شدند. در روز جاری نیم‌سکه با قیمت ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، ربع سکه به قیمت ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و سکه گرمی با رقم ۶ میلیون تومانی روز گذشته معامله شد.

حباب سکه افزایش داشت

در روز جاری قیمت طلا کاهش داشت. در لحظه نگارش این گزارش هر مثقال با کاهش ۵۰ هزار تومانی با رقم ۱۰ میلیون و ۲۳۱ هزار تومان معامله شد. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز کاهش ۱۰ هزار تومانی داشت و به قیمت دو میلیون و ۳۶۲ هزار تومان رسید. طلای دست دوم نیز به قیمت دو میلیون ۳۳۰ هزار تومان رسید.

در چهاردهمین روز از شهریور حباب تمام قطعات سکه افزایش داشت. امروز سکه امامی با ۶۲ هزار تومان بیشترین مقدار رشد حباب را داشت. حباب سکه‌های بهار ۵۶ هزار تومان، نیم‌ ۳۵ هزار تومان، ربع ۱۸ هزار تومان و سکه گرمی ۶ هزار تومان کاهش داشتند.

قیمت طلا

قیمت طلا با روندی ملایم افزایشی می‌شود

عبادالله محمدولی، کارشناس بازار طلا و سکه با تاکید بر روند باثبات قیمت طلا و سکه از ابتدای سال جاری تا کنون به تجارت‌نیوز گفت: «بازار طلا با وجود رکود تقاضا در روند کاهشی قیمت قرار گرفته است. گفتنی است سیگنال‌های مساعد سیاسی نیز به بازار تزریق و مانع رشد قیمت در بازار فلز زرد شده است.»

وی با ابراز خرسندی از روند باثبات قیمت در بازار طلا خاطرنشان کرد: «امیدواریم این روند در بازار همچنان ادامه داشته باشد و اقتصاد کشور به سمت ثبات پیش برود.»

این کارشناس بازار طلا در ادامه گفت: «بالاترین سطح قیمت طلا در ۶ ماه گذشت رقم ۱۰ میلیون ۲۰۰ هزار تومان و پایین‌ترین سطح قیمت مبلغ ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بوده است. گفتنی است با فرا رسیدن ماه‌های محرم و صفر، روند تقاضا و قیمت در بازار طلا کاهش بیشتری داشته است.»

محمدولی در خصوص روند قیمت در بازار فلز زرد بعد از ماه صفر گفت:‌ «به نظر می‌رسد قیمت طلا با روندی ملایم افزایشی شود. این در حالی است که نوسانات قیمت دلار نیز می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر قیمت طلا داشته باشد.»

وی افزود: «هر اندازه که قیمت دلار واقعی‌ باشد، قیمت طلا و سکه نیز واقعی‌تر خواهد شد.»

قیمت طلا

قیمت طلا تابع مسائل سیاسی و جهانی است

همچنین محمد کشتی‌آرا فعال بازار طلا و جواهر و مقام صنفی سابق با اشاره به تشدید روند خنثی در بازار طلا طی ماه‌های محرم و صفر به تجارت‌نیوز گفت: «در مدت یادشده قیمت دلار در کانال ۴۹ هزار تومانی نوسان داشته و طلای جهانی نیز تقریبا روند خنثی را پشت سر گذاشته است؛ در نتیجه فاکتورهای تعیین قیمت طلا و سکه در دو ماه گذشته روند باثباتی داشته است.»

وی با اشاره به تغییر کانال پیاپی قیمت طلا و سکه خاطرنشان کرد: «نوسانات در بازار طلا و ارز جزئی و طبیعی است. این در حالی است که برخلاف سایر بازارها نوسانات کاهشی قیمت، در بازار فلز زرد سرمایه‌گذاری و میل به خرید طلا را افزایش نداده است.»

وی در ادامه افزود: «در شرایط رکودی قرار داریم و تقاضایی در بازار طلا وجود ندارد. در نتیجه حبابی هم شکل نگرفته است. با توجه به اینکه نوسانات ماه‌های اخیر نیز نیم تا دو درصدی بوده است.»

کشتی‌آرا با توجه به روند بازار و قیمت طلا و سکه در خصوص ریسک سرمایه‌گذاری در این بازار گفت: «شرایط برای سرمایه‌گذاری در حوزه طلا مناسب است. زیرا بازار در ثبات و آرامش قرار دارد و زمان مناسبی برای انجام هر نوع معامله‌ای در بازار فلز زرد است.»

این فعال اقتصادی با تاکید بر اینکه در بازار طلا و سکه قیمت‌گذاری قابل پیش بینی نیست، گفت: «روند قیمت در این بازار تابع مسائل سیاسی و جهانی است که قابلیت پیش‌بینی ندارد.»

قیمت طلا

نوسان قیمت طلا بین ۲ تا ۵ درصد خواهد بود

نادر بذرافشان رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران نیز به تجارت‌نیوز گفت: «در بازارهای داخلی قیمت سکه و طلا طی هفته گذشته و روزهای ‌جاری اندکی صعودی شد. این در حالی است که طی هفته گذشته افزایش ٢۵ دلاری انس جهانی طلا را نیز داشتیم.»

وی با اشاره به ماه صفر و کاهش تقاضا در این ماه افزود: «با وجود کاهش تقاضا همچنان رکود بر بازار حاکم است و نسبت به افزایش قیمت اونس جهانی طلا، قیمت سکه و طلا در بازار داخل نوسان افزایشی کمتری را تجربه کرده است.»

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در ادامه تاکید کرد: «این روند کاهشی قیمت از ابتدای سال بر بازار حاکم بوده و حتی بسیاری از تحلیلگران نیز انتظار این میزان افت قیمت را نداشتند.»

وی افزود: «احتمال نوسان افزایشی برای روزهای آینده کم است. نهایتا نوسان بین ۲ تا ۵ درصدی را در بازار شاهد باشیم. این در حالی است که بازار متاثر از انتشار اخبار سیاسی و اقتصادی مثبت در رابطه با برجام و آزادسازی پول‌های ایران کاهش تقاضا و کاهش قیمت نسبتا زیادی داشته است.»

این مقام صنفی افزود: «در ماه محرم و صفر، رکود در بازار طلا تشدید شد و تقاضا به حداقل خود رسیده است. بازار در ثبات و به‌ دور از هرگونه التهاب قرار دارد.»

قیمت طلا

چشم‌انداز قیمت طلا و سکه، چندان تورمی نیست

مجتبی دیبا کارشناس اقتصادی با اشاره به اثر ریتم کاهشی قیمت دلار بر بازار طلا و سکه به تجارت‌نیوز گفت: «به نظر می‌رسد آینده چشم‌انداز تورمی فعلا خیلی بزرگ و وحشتناک دیده نمی‌شود.»

وی با اشاره به روند کاهش قیمت دلار و همگرایی طلا با این بازار گفت: «در مورد قیمت سکه امامی به‌عنوان متری از رفتار دلار، در منطقه ۲۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان، شاهد واکنش این قطعه بودیم. به نظر می‌رسد برای خریداران بازار طلا، تعادل در بازار در منطقه‌ حال حاضر در حال شکل‌گیری است.»

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه بازارهای مالی در انتظار اخبار مهمی هستند تا بتواند جهت حرکت بازار را وضوح ببخشند، خاطرنشان کرد: «در صورت تزریق اخبار مساعد به بازار می‌توانیم شاهد قیمت ۲۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی نیز برای قیمت سکه امامی باشیم و از آن منطقه نگاه معاملاتی بهتری داشته باشیم.»

دیبا در ادامه افزود: «بازار فلز زرد متاثر از اخبار سیاسی واکنش نشان می‌دهد. این در حالی است که منطقه ۲۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی منطقه دیگری است که باید تحت تاثیر رفتار خبری بازار ببینیم چه واکنشی از خود نشان می‌دهد.»

قیمت طلا

کاهش شدید قیمت طلا در ماه‌های گذشته

برخلاف روزهای گذشته که قیمت طلا و سکه چندان نوسان نداشته، در ماه‌های پیشین قیمت طلا و سکه با کاهش شدید مواجه شده بود.

بررسی بازار طلا و سکه نشان می‌دهد در ۲۸ اسفند ۱۴۰۱ قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار ۲ میلیون و ۶۸۸ هزار تومان بود که این رقم در ۲۸ مرداد ۱۴۰۲ به ۲ میلیون و ۲۹۳ هزار تومان کاهش پیدا کرده است یعنی حدود ۳۹۵ هزار تومان. سکه تمام نیز در این مدت از ۲۹ و ۸۰۰ هزار تومان به ۲۷ میلیون ۷۸۸ هزار تومان رسیده که کاهش ۲ میلیون تومانی را نشان می‌دهد که این رقام در طی ۵ ماه اخیر با فراز و نشیب‌های مختلفی داشت اما تقریبا در طی ۵ ماه اخیر بازار با شوک‌های قیمتی مواجه نشد. 

محمدکشتی‌آرای کارشناس بازار طلا درباره آخرین وضعیت قیمت‌ها به اقتصاد آنلاین می‌گوید: هفته گذشته قیمت جهانی و فلزات دیگر سیر نزولی پیدا کرد و قیمت انس جهانی ۳۰ دلار کاهش یافت سیر صعودی قیمت ارز هم متوقف شد به همین دلیل قیمت طلا و سکه نزولی شد که این سر نزولی به صورت شوک نبود و قیمت‌ها با شیب ملایم روبه کاهش بود.

او با اشاره به اینکه بازار طلا و سکه در رکود قرار دارد و دادستدها به دلیل ایام محرم و صفر کاهش پیدا کرده است اما وضعیت مناسب است؛ اظهار کرد: از اتفاقات مثبت این بود که بازار آرام و با ثبات است و هیجاناتات  کاذب در آن مشاهده نمی‌شود که همین وضعیت باعث کاهش حباب سکه ۳۰۰ هزار تومانی حباب سکه در هفته گذشته و رسیدن آن به ۵ میلیون ۳۰۰ هزار تومان شد.

یکی از مسائلی که در ماه‌های به نظر می‌رسید می‌تواند در بازار طلای داخلی اثرگذار باشد آزادسازی منابع ارزی ایران در کشورهای مختلف بود اما زمانی از زمان اعلام اخبار آزادسازی این منابع قیمت طلای ۱۸ عیار حدود ۵۰ هزار تومان کاهش یافته است در همین رابطه کشتی‌آرای اشاره می‌کند که این کاهش قیمت همان تاثیر آزادسازی پول‌های ایران در کره جنوبی است. 

وی درباره ادامه این روند هم می‌گوید: اثر این اتفاق در بازار تمام شده و در روزهای آینده قیمت‌ها در بازار با همین روند کنونی ادامه خواهد یافت. 

  • لینک کوتاه کپی شد
ارسال نظر

آخرین اخبار