قیمت بنزین| افزایش قیمت بنزین| قیمت بنزین سال 1402

قیمت بنزین تا این تاریخ افزایش نمی‌یابد | ماجرای ۴ برابر شدن قیمت بنزین با کارت

نماینده مجلس می‌گوید تصمیمی بر افزایش قیمت بنزین نیست اما اگر بخواهد چنین اتفاقی بیفتد دولت باید از تجربه دولت احمدی‌نژاد برای افزایش قیمت بنزین استفاده کند.

قیمت بنزین تا این تاریخ افزایش نمی‌یابد | ماجرای ۴ برابر شدن قیمت بنزین با کارت

خبرملت: در ماه های اخیر بحث افزایش قیمت بنزین در رسانه ها مطرح بوده و شایعاتی نیز همواره در فضای مجازی منتشر شده است. قیمت بنزین برای آخرین بار در سال 1398 افزایش پیدا کرد. هم اکنون قیمت بنزین سهمیه ای به ازای هر لیتر 1500 تومان است. همچنین قیمت بنزین آزاد نیز به ازای هر لیتر 3000 تومان می باشد. تازه ترین خبر درباره قیمت بنزین را در ادامه بخوانید.

فریدون عباسی نماینده و عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با کیان آنلاین می‌گوید: اول از همه باید بگویم که افزایش قیمت بنزین، یک شایعه است که توسط برخی افراد رسانه‌ای در کشور شکل گرفت. زمانی که بخواهد بنزین افزایش قیمت داشته باشد، بایستی یک پشتوانه قانونی یا مشروعیتی داشته باشیم. یعنی افزایش قیمت باید در لایحه بودجه آمده باشد یا دولت شفاف بگوید می‌خواهد چنین کاری بکند و چرا. حال هیچ‌کدام از این موضوعات نیست و واقعاً برای من عجیب است که باز عده‌ای علاقه دارند این نگرانی را در بین مردم ترویج دهند.

نماینده کازرون تصریح کرد: در عین حال، باید از این تنش‌ها عبور کنیم و این را به مردم بگوییم که تا پایان سال، خبری از افزایش قیمت بنزین نیست. در کنار این موضوع، ما یک تجربه موفق در کارتی کردن بنزین داشتیم. زمان دولت نهم که این اتفاق افتاد، کار خوبی بود و یک سال و خرده‌ای با همین روش کار کردند. یعنی کارت‌ها را آماده کردند و صدا و سیما آموزش‌های لازم را داد. بعد هم موقعی که قیمت بنزین چهار برابر شد از همان محل به مردم یارانه دادند. وقتی آن تجربه وجود دارد چرا از آن استفاده نکنیم؟ دولت آقای روحانی از این تجربه استفاده نکرد و اعتقادی به کارت نداشت و تقریباً کارت بنزین را حذف کرده بودند.

عباسی در ادامه بیان کرد: وقتی قیمت بنزین با کشور‌های اطراف متفاوت است، قاچاق صورت می‌گیرد. تا موقعی که بنزین را ارزان‌تر بدهیم، ادامه روند قاچاق وجود دارد. قاچاق این نیست که فقط بنزین را با دبه‌ای ۲۰ لیتری ببرند. وقتی بنزین لیتری سه هزار تومان در جامعه داده می‌شود و آن‌طرف مرز‌ها گران‌تر است، پس روند قاچاق ادامه دارد و کاری پرسودده هم است.

وی افزود: وقتی باید گرانی بنزین صورت بگیرد که مردم توان پرداخت هزینه بنزین یا افزایش هزینه‌های دیگر که به تبع آن به وجود می‌آید را داشته باشند. این روند زمانی منطقی و عاقلانه است که نظام حقوق و دستمزد در کشور، براساس واقعیت‌ها، علمی و عادلانه نظم و نسق پیدا کند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس یادآور شد: حقوق و دستمزد مردم مطابق تورم، افزایش نداشته است و از این‌رو، مردم تحت فشار هستند. فقط بحث بنزین و افزایش آن نیست، در حال حاضر مثلاً قیمت مرغ و گوشت هم بالا است و اگر بنا باشد حافظ منافع مردم باشیم و بار سنگین اداره زندگی را از دوش آن‌ها سبک کنیم، باید موضوع افزایش منطقی حقوق و دستمزد را جدی در دستور کار قرار دهیم.

قیمت بنزین

واکنش‌های رسمی به شایعه افزایش قیمت بنزین

معاون اول رئیس جمهور، وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، شایعه افزایش قیمت بنزین را تکذیب کردند.

این در حالیست که در روزهای اخیر نقل قولی از مصطفی رضاحسینی‌قطب‌آبادی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس بازتاب فراوانی پیدا کرده و جنجالی شده است. این نماینده مجلس احتمال افزایش قیمت بنزین را تکذیب نکرده و حتی این احتمال را طرح کرده است: «به نظر می‌رسد در حال آماده‌سازی جامعه برای افزایش قیمت بنزین هستند. تصور من این است که این کار را انجام می‌دهند و آزمون و خطاها برای این بوده که جامعه را آماده کنند تا قیمت سوخت را افزایش دهند، چون همانطور که در گذشته شاهد بودیم، در این شرایط، ارزیابی در جامعه انجام می‌دهند تا بتوانند سیاست‌های خود را اعمال کنند؛ بنابراین تصور من این است که احتمال افزایش قیمت بنزین وجود دارد.»

اما سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه این احتمال را رد کرده و گفت: «تاکنون کمیسیون تلفیق مصوبه‌ای درباره افزایش قیمت بنزین و نحوه توزیع آن و همچنین تغییر نحوه مدل توزیع سهمیه‌بندی بنزین نداشته‌ و اساساً بعید است جمع‌بندی نهایی کمیسیون به این سمت برود که یارانه بنزین به جای پلاک خودرو به خانوار داده شود.»

معاون رئیسی خیال همه را درباره قیمت بنزین راحت کرد

معاون اول رئیس‌جمهور هرگونه تغییر قیمت و افزایش نرخ فرآورده‌های نفتی از جمله بنزین را تکذیب کرد.

محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور هرگونه تغییر قیمت و افزایش نرخ فرآورده‌های نفتی از جمله بنزین را تکذیب کرد.

وی افزود: در هیچیک از سطوح و مراجع تصمیم‌گیری دولت از جمله وزارت نفت، کمیسیون‌های تخصصی دولت و کارگروه‌ها، موضوع افزایش قیمت بنزین مطرح نیست.

به گزارش فارس در روزهای گذشته شایعاتی مبنی بر افزایش قیمت بنزین مطرح شده بود که امروز صبح نیز جواد اوجی وزیر نفت با بیان اینکه من چند بار افزایش قیمت بنزین را تکذیب کردم و شرکت پالایش و پخش نیز بارها این تکذیب را تکرار کرده  است، گفت: خیال مردم راحت باشد که افزایش قیمت بنزین صورت نمی‌گیرد و دولت چنین برنامه‌ای ندارد.

قیمت بنزین

قیمت بنزین و سهمیه‌بندی سوخت تغییری نکرده است

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: از مردم تقاضا داریم که به شایعات مربوط به تغییر قیمت بنزین توجه نکنند، قیمت بنزین و سهمیه‌بندی سوخت تغییری نکرده است.

علی‌اکبر نژادعلی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به آخرین وضعیت جایگاه‌های سوخت در کشور عنوان کرد: وضعیت توزیع بنزین در جایگاه‌ها در شرایط مناسبی قرار دارد و با آگاه شدن مردم نسبت به شایعات بنزینی و فروکش کردن تقاضای اضافی شرایط بهتر نیز خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: هم‌اکنون وضعیت ذخیره‌سازی بنزین کاملا مناسب است و هیج مشکلی بابت عرضه بنزین کافی به مردم وجود ندارد، زیرا میزان تولید بنزین پالایشگاه‌ها در سال جاری افزایش یافته و با تولید فعلی به راحتی می‌توان به تقاضای عادی مردم پاسخ داد.

وی افزود: بارها تاکید شده که دولت هیچ برنامه و قصدی برای تغییر قیمت بنزین ندارد و اصلا در هیچ سطحی این موضوع حتی مطرح هم نشده است. طبق برنامه به کارت سوخت هر خودرو 60 لیتر سهمیه بنزین 1500 تومانی و 150 لیتر سهمیه بنزین 3000 تومانی تعلق می‌گیرد و برای مصارف مازاد بر این نیز کارت سوخت جایگاه‌ها با نرخ 3000 تومانی موجود است.

به گفته وی مردم با کارت جایگاه در هر نوبت می‌توانند تا 40 لیتر بنزین خریداری کنند و با کارت شخصی خود هم تا 60 لیتر به نرخ اول یعنی 1500 تومان و 150 لیتر به نرخ دوم 3000 تومانی استفاده کنند.

به گفته مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، با توجه به تکلیف قانونی مبنی بر این که تا پایان شهریور مردم باید با کارت شخصی خود سوخت‌گیری کنند،‌ کارتهای سوخت جایگاهداران به تدریج محدود می‌شود و  در حال حاضر 75 درصد سوخت‌گیری با کارت شخصی انجام می‌شود.

نژادعلی توضیح داد: به طور کلی میزان تردد خودروها به واسطه تابستان افزایش یافته است که به تبع آن مصرف نیز در حالت اوج قرار گرفته است. در تهران در یک ماه، 10 میلیون تراکنش سوخت‌گیری ثبت شده است که رقم بسیار بالایی است و با توجه به ظرفیت جایگاه‌های فعلی، اگر تقاضا نیز به صورت کاذب تحت تاثیر شایعات افزایش یابد، کار تامین را با چالش مواجه می‌کند.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: در روزهای گذشته همکاران بنده در شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی تمهیدات ویژه‌ای را برای سوخت‌رسانی آغاز کرده‌اند که منجر به تامین پایدار سوخت خواهد شد.

وی تاکید کرد: از مردم تقاضا داریم که به شایعات مربوط به اصلاح قیمت توجه نکنند، زیرا این اتفاق منجر به بروز مشکل در تامین سوخت می‌شود، اگر مردم به شایعات توجه نکنند، شرایط به حالت عادی بازمی‌گردد.

قیمت بنزین

ماجرای سه نرخی شدن قیمت بنزین چیست؟

چندی پیش خبری مبنی بر سه نرخی شدن قیمت بنزین به نقل از خبرگزاری تسنیم منتشر شد. جزئیات خبر به شرح زیر بود: پس از ماه‌ها تایید و تکذیب بالاخره خبرگزاری تسنیم از طرح بنزینی دولت ابراهیم رئیسی با محوریت قیمت سوم بنزین رونمایی کرد. بر اساس این طرح مصرف هر باک تا ۳۰ لیتر به مبلغ لیتری ۳ هزار تومان، از ۳۰ لیتر تا ۶۰ لیتر به مبلغ لیتری ۷ هزار تومان و از ۶۰ لیتر به بالا به مبلغ هر لیتر ۱۸هزار تومان عرضه شود.

در همین زمینه خبرگزاری تسنیم واکنش نشان داد و در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: کانال جعلی تسنیم اقتصادی خبری درباره قیمت جدید بنزین منتشر کرده است و هیچ خبری درباره قیمت بنزین در سایت و فضای مجازی این خبرگزاری منتشر نشده است .

تسنیم نوشت: لازم به ذکر است که دولت در حال حاضر هیچ برنامه و تصمیمی برای تغییر قیمت بنزین ندارد و قیمت‌های اعلامی کذب است.

معاون مدیر عامل شرکت پالایش و پخش فراورده‌های نفتی با بیان اینکه تا پایان سال هیچ برنامه‌ای برای تغییر قیمت بنزین نداریم، گفت: سوخت‌هایی را که بعضا از برخی کشورها به دلیل آنچه موضوع پایین بودن کیفیت مطرح می‌کنند تحویل نمی‌گیریم و حتی یک لیتر را هم در داخل کشور به مصرف نمی‌رسانیم.

وی خاطرنشان کرد: اینکه مطرح می‌شود الزامی شدن کارت سوخت شخصی مقدمه چند نرخی شدن است، صحت ندارد.

  • لینک کوتاه کپی شد
ارسال نظر

آخرین اخبار