قیمت مرغ| کاهش قیمت مرغ| قیمت مرغ امروز

قیمت مرغ رکورد می‌زند | تغییر قیمت مرغ در راه است

قیمت مرغ که از ابتدای سال با طرز چشمگیری افزایش یافته و تا حدود ۱۲۰ هزار تومان بالا رفته بود حالا در آستانه شکستن یک رکورد عجیب است.

قیمت مرغ رکورد می‌زند | تغییر قیمت مرغ در راه است

خبرملت: در روزهای اخیر قیمت مرغ به کاهش پیدا کرده است. قیمت مرغ مصوب به ازای هر کیلوگرم ۷۳ هزار تومان اعلام شده است اما در سطح شهر مرغ به قیمتی بالاتر از آن به فروش می رسد. دولت به گرانفروشان تذکر داده که بالاتر از قیمت مصوب قیمت گذاری نکنند و همچنین به مردم گفته قیمت مرغ بیش از۷۳ هزار تومان را خریداری نکنند. مدیر کل بازرسی جهاد کشاورزی به مردم گفته اگر مشاهده کردند که جایی قیمت مرغ را بالاتر از قیمت مصوب عرضه می کند با شماره ۱۲۴ تماس بگیرند تا با گرانفروشها برخورد شود. تازه ترین خبر درباره قیمت مرغ را در ادامه از خبر ملت می خوانید. 

قیمت مرغ که از ابتدای سال با طرز چشمگیری افزایش یافته و تا حدود ۱۲۰ هزار تومان بالا رفته بود حالا در آستانه شکستن یک رکورد عجیب است؛ ۵۰ هزار تومان کاهش قیمت در یک ماه! قیمت مرغ اگر چند هزار تومان دیگر کاهش یابد به این رکورد دست می‌یابد و خوشبختانه این رکورد در کاهش قیمت است نه افزایش.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، فعالان صنعت طیور اذعان می کنند که حذف قیمت گذاری دستوری و تشدید نظارت ها از سوی دولت تنها راهکار تنظیم بازار مرغ است.

با توجه به واردات تخم مرغ نطفه دار و افزایش تولید مرغ ناشی از ازدیاد جوجه ریزی ها، قیمت مرغ روند کاهشی به خود گرفته است به طوریکه متوسط قیمت هرکیلو مرغ در تهران به ۷۸ هزار تومان می‌رسد. این درحالی است که طی ماه های قبل از ۱۰۰ هزار تومان هم فراتر رفته بود.

براساس آمار اعلامی اتحادیه و تشکل های تولیدی در تیرماه ۱۳۲ میلیون قطعه، مرداد ۱۳۵ میلیون قطعه جوجه ریزی شد که در مقایسه با جوجه ریزی ۸۵ میلیون قطعه ای فروردین، روند جوجه ریزی رشد چشمگیری داشته است که با تامین به موقع نهاده دامی و مکمل ها کمبودی در تامین مرغ مورد نیاز نداریم.

آقای جبرئیل برادری رئیس جهاد کشاورزی استان تهران می گوید: روزانه ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ قطعه مرغ وارد استان تهران می شود که با این وجود نیاز بازار به طور کامل تامین می شود.

برادری گفت: تلاش های متعددی در راستای بازگشت واحدهای مرغداری غیرفعال به چرخه تولید صورت گرفته که براین اساس برای نخستین بار ظرفیت جوجه ریزی در استان تهران به یک میلیون و ۳۰۰ هزار قطعه رسیده است.

رئیس جهاد کشاورزی استان تهران متوسط قیمت مرغ در مغازه های سطح شهر تهران را ۸۰ هزارتومان اعلام کرد و گفت: تلاش های متعددی در راستای رساندن گوشت مرغ به نرخ مصوب ۷۳ هزار تومان در حال انجام است.

بسیاری از مسئولان اتحادیه و تشکل های تولیدی اذعان می کنند که پتانسیل فعلی تولید سالانه صنعت مرغ گوشتی ۳ میلیون تا ۳ میلیون و ۲۰۰ هزارتن است که با احتساب مصرف داخل و افزایش تقاضا برای خرید مرغ ناشی از گرانی گوشت قرمز ۲ میلیون تا ۲ میلیون و ۱۰۰ هزارتن است که با این وجود نیازی به واردات گوشت مرغ نداریم و تنها نیاز است که نهادهای تولید و سرمایه در گردش مورد نیاز فراهم شود.

قیمت مرغ

راهکاری برای جلوگیری از افزایش قیمت مرغ

عضو هیات مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی کشور از ارائه پیشنهاد تازه‌ای برای تعیین قیمت مرغ خبر داد.

عطاالله حسن‌زاده در گفتگو با اقتصاد 100 با اشاره به اینکه قیمت‌های کنونی جوابگوی هزینه‌های تولید مرغ در کشور نیست، گفت: متاسفانه سیاستگذاری‌های نادرست سبب شده است ظرفیت بالایی که برای تولید مرغ در کشور ایجاد شده، بدون استفاده بماند و تنها بخشی از ظرفیت‌ها برای تامین بازار داخلی مورد استفاده قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه بازارهای صادراتی مناسبی برای صادرات گوشت مرغ و ... وجود دارد، گفت: شکل سیاستگذاری اما مانع از ورود به این بازارها شده است. در حقیقت به محض اینکه قیمت مرغ در داخل کشور بالا می‌رود با یک بخشنامه، یک شبه صادرات را ممنوع می‌کنند در نتیجه نمی‌شود حسابی روی این بازارها باز کرد.

او گفت: نوسان بازار به گونه‌ای است که اغلب تولیدکننده در معرض خطر قرار می‌گیرد، رد این فضا سیاستگذار باید با قیمتی که کف هزینه‌ی تولید را پوشش دهد، نسبت به خرید محصول اقدام کند تا زنجیره تولید مرغ برقرار باقی بماند.

وی از اعلام قیمت پیشنهادی خودداری کرد و گفت: در طرح پیشنهادی ما باید قیمت بر اساس هزینه‌ها تعیین شود و در این راستا تضمین تامین نهاده برای مرغداران نیز ضروری است.

قیمت تنظیم بازاری مرغ در شرایط کنونی ٧٣ هزار تومان است اما بهای هر کیلو مرغ در بازار بین ٧۵ تا ٨٠ هزار تومان است.

قیمت مرغ

کاهش قیمت مرغ زنده

 گزارش‌ها خبر از کاهش قیمت مرغ در بازار می‌دهد. در حال حاضر هر کیلو مرغ در تهران در محدوده ۷۸ تا ۸۰ هزار تومان به فروش می‌رسد هر چند هنوز قیمت این محصول در برخی مرغ‌فروشی‌ها همچنان بالاتر است.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی کشور با تایید کاهش قیمت مرغ در روزهای اخیر به همشهری آنلاین گفت: طبق گزارش‌هایی که داریم با تولیدی که اتفاق افتاده است قیمت مرغ زنده رو به کاهش است.

علی ابراهیمی در مورد قیمت مرغ زنده بیان کرد: بر اساس گزارش‌ها قیمت مرغ زنده که به ۶۴ هزار تومان هم رسیده بود در حال حاضر تا ۵۱ هزار تومان هم کاهش یافته است.

ابراهیمی ادامه داد: روند کاهش قیمت مرغ در بازار تهران چند روز است که آغاز شده، در برخی استان‌ها اما به علت فاصله جغرافیایی قیمت‌ها هنوز کاهشی نشده ولی در کل روند قیمت مرغ در حال عادی شدن است.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی کشور در مورد وضعیت تولید مرغ و جوجه‌ریزی بیان کرد: جوجه‌ریزی‌ای که در تیرماه انجام شده است ۱۳۲ میلیون قطعه بوده است، در مورد جوجه‌ریزی در مردادماه چون هنوز ماه تمام نشده، نمی‌توان آماری داد اما پیش‌بینی می‌کنیم که جوجه‌ریزی در مردادماه از تیرماه هم بیشتر شود.

ابراهیمی ادامه داد: بر این اساس پیش‌بینی می‌کنیم در شهریورماه قیمت‌ها از قیمت‌های فعلی هم کاهشی‌تر شود.

  • لینک کوتاه کپی شد
ارسال نظر

آخرین اخبار