قیمت دلار| قیمت دلار امروز| قیمت دلار آزاد

زمان انفجار قیمت دلار اعلام شد | قیمت دلار تا پایان سال چند؟

قیمت دلار در چند هفته اخیر ثابت مانده و مردم امیدوارند این وضعیت ادامه پیدا کرده و حتی دلار کاهشی شود. البته کارشناسان می‌گویند خبرهای خوش سیاسی می‌تواند دلار را وارد کانال‌های پایین‌تر کند، در حالیکه برخی نیز معتقدند قیمت دلار در نیمه دوم سال افزایش پیدا خواهد کرد.

زمان انفجار قیمت دلار اعلام شد | قیمت دلار تا پایان سال چند؟

خبرملت: قیمت دلار در سال 1401 تا 60 هزار تومان پیش رفت که باعث نگرانی شدید جامعه شد. در ابتدای سال در حالی که پیش بینی می شد روند افزایشی قیمت دلار ادامه داشته باشد اما دلار همه را شگفت زده کرد. روند کاهشی قیمت دلار از اردیبهشت آغاز شد و تا اواخر بهار ادامه پیدا کرد. در شروع تابستان قیمت دلار افزایشی شد اما حالا بار دیگر به روند کاهشی بازگشته است. تازه ترین خبر درباره قیمت دلار را در ادامه از خبرملت بخوانید.

اولین هفته شهریور ماه، هفته ثبات قیمت دلار بود. نرخ دلار در بازار آزاد در این هفته در محدوده ۴۹ هزار تومان بود و در برخی از روزهای این قیمت ۱۰۰ تومان افزایش داشت و یا ۱۰۰ تومان کاهش می‌یافت. اما در مجموع قیمت دلار بدون هیچ تغییری ثابت بود. 

به گزارش تجارت‌نیوز، رویای بازارساز در این هفته محقق شد و دولت توانست قیمت دلار را روی ۴۹ هزار تومان ثابت نگه دارد. سیاستی که کارشناسان اقتصادی نمی‌دانند تا چه زمانی ادامه پیدا می‌کند.

بازار ارز در روزهای گذشته به ثبات رسیده و حتی نوسانات محدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ تومانی هم در بازار دیده نمی‌شود. دلار در یک محدوده خاص مانده و کارشناسان پیش بینی می‌کنند این روند در چند هفته آینده هم ادامه دارد. به گفته فعالان بازار، بازارساز قیمت دلار را قفل کرده و نه اجازه رشد بیشتر قیمت دلار را می‌دهد و نه اجازه کاهش قیمت را. به نظر می‌رسد که قیمت کنونی برای بازارساز مطلوب است.

اما چرا قیمت دلار تغییری نمی‌کند؟ میثم رادپور، کارشناس و فعال اقتصادی در گفت‌وگو با تجارت‌نیوز در پاسخ به این سوال می‌گوید: «در مدت اخیر شاهد افزایش فروش نفت کشور بودیم. بعد از حمله روسیه به اوکراین و تحریم حامل‌های انرژی روسیه برای بسیاری از کشورها، ایران به لیست خرید نفت برگشت و باعث شد فروش نفت مقدار قابل توجهی افزایش یابد. بنابراین یکی از دلایل عدم افزایش قیمت دلار همین میزان افزایش فروش نفت است.»

به گفته این کارشناس، آزادسازی منابع ارزی ایران که دائم از آن صحبت می‌شود نیز به سه میلیارد دلار فروش ماهیانه نفت نیز اضافه می‌شود و این موضوعی است که برای تثبیت قیمت دلار به کمک سیاست‌گذار آمده است.

قیمت دلار

پیش بینی قیمت دلار تا پایان سال

اما نکته‌ای که کارشناسان به آن اشاره می‌کنند این است که این ثبات قیمتی نهایتا تا یک ماه آینده ادامه دارد و پس از آن احتمال رشد قیمت دلار بسیار بالاست. سجاد بوربور دیگر کارشناس بازارهای مالی است که در پیش بینی قیمت دلار در نیمه دوم سال می‌گوید: «سرمایه‌ در گردش شرکت‌ها بیشتر شده است و کسری دارند. بنابراین شرکت‌ها باید از بانک‌ها وام بگیرند. بانک‌ها نیز به سبب خرید اوراق دولتی بودجه خاصی برای وام دادن ندارند؛ در نتیجه باید از بانک مرکزی وام بگیرند. بانک مرکزی نیز در حال جبران پایه پولی است. رشد پایه پولی باعث تورم و رشد قیمت دلار می‌شود.»

البته پیش بینی‌های دیگری از قیمت دلار وجود دارد که می‌گوید این ارز امسال رشد چندانی ندارد. از آن جمله علی سعدوندی در گفتگوی زنده اینستاگرامی با تجارت‌نیوز گفته بود که قیمت دلار و سایر بازارها امسال توان چندانی برای رشد ندارند و احتمالا قیمت دلار تا پایان سال رشد اندکی را تجربه می‌کند.

سقف قبلی قیمت دلار می‌شکند؟

عبدالله مشکانی، کارشناس بازارهای مالی با تاکید بر اینکه قیمت دلار در بلندمدت تابعی از نقدینگی و تورم است به تجارت‌نیوز گفت: «بازارساز توانایی این را دارد که در کوتاه‌مدت با عرضه یا عدم‌ عرضه به بازار جهت دهد. اما در بلندمدت، نرخ ارز تابع نقدینگی و تورم است.»

وی با اشاره به اینکه نقدینگی رو به رشد است افزود: «با توجه به کسری تراز عملیاتی بودجه در سال جاری این موضوع می‌تواند روی نرخ ارز تاثیرگذار باشد. موضوع نقدینگی، تورم و موضوع تراز عملیاتی بودجه در بلندمدت بر قیمت ارز اثرگذار است.»

این کارشناس اقتصادی با اشاره به پالس‌های سیاستگذار در ماه‌های گذشته برای مهار قیمت دلار گفت: «بانک مرکزی همواره با تکیه بر اخبار سیاسی سعی در مهار قیمت دلار دارد این در حالی است که فرایندهای سیاسی هیچ وقت قابل پیش‌بینی نیستند.»

قیمت دلار

وی افزود: «تا پاییز امسال وقایع سیاسی قابلیت پیش‌بینی ندارد. بنابراین بازارها تا زمانی که تکلیف این اخبار روشن نشود نمی‌توانند روند بگیرند.»

این تحلیلگر بازارهای مالی با اشاره به نوسانات فعلی بازار ارز خاطرنشان کرد: «در حال حاضر نوسانات در بازار ارز مانند یکی دو هفته اخیر وجود دارد اما با دو سه هزار تومان بالا و پایین بازار روند نمی‌گیرد.»

وی با بیان اینکه محدوده ۵۹ تا ۶۰ هزار تومانی سقف قبلی دلار است تاکید کرد: «تا موقعی که سقف قبلی دلار شکسته نشود نمی‌توان برای دلار روند جدیدی تصور کرد و روندی برای دلار شکل نمی‌گیرد. بنابراین هر وقت قیمت دلار بالای سقف قیمتی قبلی بسته شد آن زمان می‌توان درباره روند بعدی این اسکناس صحبت کرد.»

مشکانی با تاکید بر اینکه، دلار پیشران سایر نرخ‌‌ها در اقتصاد ایران است و روندهای بعدی را تعیین می‌کند، گفت: «درحال حاضر بخشی از کالاها، قیمت خود را با نرخ دلار گران‌تر از بازار تطبیق داده‌اند و معامله می‌شوند. بنابراین در بازار حباب قیمتی وجود دارد. اگر بخواهد روندی در بازارها شکل بگیرد سقف قیمتی باید شکسته شود و آن وقت بازارها می‌توانند پیشرو آن شروع کنند به قدم برداشتن کنند.»

یک پیش بینی عجیب؛ قیمت دلار 70 هزار تومان می‌شود!

سجاد بوربور کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه ارزش ذاتی و قیمت دلار برابر است به تجارت‌نیوز گفت: «ما همیشه درباره ارزش دلار صحبت می‌کنیم، نه قیمت آن. قیمت چیزی است که عرضه و تقاضا در بازار آن را مشخص می‌کند و ارزش ذاتی همان مقداری است که روی کاغذ محاسبه می‌شود.»

وی افزود: «با وجود نقدینگی ۶ هزار و ۸۰۰ همتی، رشد اقتصادی ناپایدار سه درصدی و تورم بالای ۴۰ درصدی، با قیمت دلار ۴۹ هزار تومانی، عملا ارزش با قیمت یکی شده است. بنابراین متقاضیان به قیمت دلار را می‌خرند؛ نه گران و نه ارزان.»

وی با اشاره به نادر بودن برابری قیمت و ارزش ذاتی دلار در اقتصاد ایران خاطرنشان کرد: «طی ۲۰ سال گذشته در اقتصاد ایران این اتفاق خیلی نادر بوده که ارزش با قیمت برابری کند.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به موضوع خبردرمانی‌های روزهای اخیر خاطر نشان کرد: «در صورتی که قیمت دلار با خبردرمانی ارزان‌تر شود، زیر ارزش و عدد واقعی می‌رود. آن زمان فعالان اقتصادی برای خرید دلار هجوم می‌آورند و نمی‌گذارند دلار پایین ارزش بماند. مثلا سهام فولاد مبادرکه اگر ۲۰ تا ۱۵ درصد زیر ارزش واقعی خود باشد، نمی‌خرید؟ دقیقا قیمت دلار نیز همین مصداق را دارد.»

قیمت دلار

وی با تاکید بر اینکه دلار نمی‌تواند پایین بیاید زیرا کف فاندامنتالی این اسکناس ایجاد شده است بیان کرد: «همیشه و در ۶ ماهه نخست سال مصرف ارز کم و تقاضا پایین بوده است. در ۶ ماهه دوم تقاضا نرمال‌تر می‌شود و گسیل می‌شود. آنجاست که عیار اقتصادی کشور مشخص خواهد شد.»

بوربور در ادامه افزود: «در نیمه دوم سال با نقدینگی که به سمت ۸ هزار و ۳۰۰ همت خواهد رفت و با رشد اقتصادی حدود سه درصدی، ما قیمت دلار را تا ۷۰ هزار تومان می‌بینیم. اگر تا پایان ۱۴۰۲ قیمت دلار به ۷۰ هزار تومان برسد به هیچ عنوان سورپرایز نمی‌شویم.»

  • لینک کوتاه کپی شد
ارسال نظر

آخرین اخبار