قیمت دلار| قیمت دلار امروز| قیمت دلار آزاد

قیمت دلار تغییر ناپذیر شد | مقاومت عجیب قیمت دلار در بازار آزاد

ثبات قیمت در بازار ارز در حالی است که بازار در روزهای گذشته با اخبار مثبت و منفی مواجه بوده اما نسبت به هیچ کدام از این خبرها هیچ واکنشی نشان نداده است.

قیمت دلار تغییر ناپذیر شد | مقاومت عجیب قیمت دلار در بازار آزاد

خبرملت: قیمت دلار در سال 1401 تا 60 هزار تومان پیش رفت که باعث نگرانی شدید جامعه شد. در ابتدای سال در حالی که پیش بینی می شد روند افزایشی قیمت دلار ادامه داشته باشد اما دلار همه را شگفت زده کرد. روند کاهشی قیمت دلار از اردیبهشت آغاز شد و تا اواخر بهار ادامه پیدا کرد. در شروع تابستان قیمت دلار افزایشی شد اما حالا بار دیگر به روند کاهشی بازگشته است. تازه ترین خبر درباره قیمت دلار را در ادامه از خبرملت بخوانید.

روند بازار ارز امروز هم مانند چند روز گذشته بود. قیمت دلار در اولین پله کانال 49 هزار تومان ایستاده و فعلا قصد تغییر جهت ندارد. اما چرا قیمت دلار تغییر نمی‌کند؟

به گزارش تجارت‌نیوز، بازار ارز امروز هم کار خود را با دلار 49 هزار و100 تومان آغاز کرد تا برای چندمین روز متوالی بدون هیچ تغییری به کار خود ادامه دهد.

ثبات قیمت در بازار ارز در حالی است که بازار در روزهای گذشته با اخبار مثبت و منفی مواجه بوده اما نسبت به هیچ کدام از این خبرها هیچ واکنشی نشان نداده است.

دولت سعی کرد با خبر عضویت در بریکس، قیمت دلار را تحت تاثیر قرار دهد. اما موفق نشد. حتی خبر افزایش صادرات نفتی ایران و احتمال افزایش درآمدهای ارزی هم نتوانست دلار را از جایگاه محکم خود پایین بکشد و بازار را تحت تاثیر قرار دهد.

پیش از این هم پیش بینی‌ها حاکی از این بود که قیمت دلار تا پایان شهریور در کانال 49 هزار تومان می‌ماند و فعلا مروری بر روند بازار نشان می‌دهد دلار همچنان در اولین پله کانال 49 هزار تومان ماندگار است و قصد تغییر ندارد.

قیمت دلار

چرا قیمت دلار کاهش نمی‌یابد؟

البته برخی از کارشناسان تحلیل‌هایی درباره علت ثبات قیمت دلار ارائه می‌دهند. اولین نکته‌ای که آنها ذکر می‌کنند این است که دولت تمایلی به افت بیشتر قیمت دلار ندارد و رقم کنونی قیمت دلار برای بازارساز مطلوب است. استناد این عده به روند هفته گذشته بازار است. قیمت دلار در هفته گذشته وارد کانال 48 هزار تومان شد. اما ناگهان خبر رسید که دلار در بازار کم است و معاملات به حداقل رسیده است. معامله‌گران می‌گویند کمبود دلار این سیگنال را به بازار داده که قیمت دلار افزایشی است و دلار ریزش بیشتری را تجربه نکرده است.

مساله بعد که مانع رشد یا افزایش قیمت دلار می‌شود این است که از دید بازار تمام اخباری که به بازار ارز می‌رسد، تنها در حد خبر است و بازار مدت‌هاست که به اخبار مثبت و منفی بسنده نمی‌کند و در انتظار اخبار جدید و قطعی‌تری است.

کارشناسان اقتصادی هم می‌گویند پشت پرده ثبات قیمت دلار، دولت ایستاده که با تزریق و یا جمع آوری دلار از بازار، مدیریت بازار ارز را دست گرفته و فعلا مانع هر تغییری در قیمت دلار است. اما نکته ای که این کارشناسان عنوان می کنند این است که دولت باید اجازه دهد که بازار روند طبیعی خود را طی کند. چون فشرده نگه داشتن فنر ارز برای مدت طولانی، سبب می‌شود که فنر ارز ناگهان رها شود و قیمت ارز جهش داشته باشد.

دلار

پیش بینی عجیب افزایش قیمت دلار تا 70 هزار تومان

در همین راستا سجاد بوربور کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه ارزش ذاتی و قیمت دلار برابر است به تجارت‌نیوز گفت: «ما همیشه درباره ارزش دلار صحبت می‌کنیم، نه قیمت آن. قیمت چیزی است که عرضه و تقاضا در بازار آن را مشخص می‌کند و ارزش ذاتی همان مقداری است که روی کاغذ محاسبه می‌شود.»

وی افزود: «با وجود نقدینگی ۶ هزار و ۸۰۰ همتی، رشد اقتصادی ناپایدار سه درصدی و تورم بالای ۴۰ درصدی، با قیمت دلار ۴۹ هزار تومانی، عملا ارزش با قیمت یکی شده است. بنابراین متقاضیان به قیمت دلار را می‌خرند؛ نه گران و نه ارزان.»

وی با اشاره به نادر بودن برابری قیمت و ارزش ذاتی دلار در اقتصاد ایران خاطرنشان کرد: «طی ۲۰ سال گذشته در اقتصاد ایران این اتفاق خیلی نادر بوده که ارزش با قیمت برابری کند.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به موضوع خبردرمانی‌های روزهای اخیر خاطر نشان کرد: «در صورتی که قیمت دلار با خبردرمانی ارزان‌تر شود، زیر ارزش و عدد واقعی می‌رود. آن زمان فعالان اقتصادی برای خرید دلار هجوم می‌آورند و نمی‌گذارند دلار پایین ارزش بماند. مثلا سهام فولاد مبادرکه اگر ۲۰ تا ۱۵ درصد زیر ارزش واقعی خود باشد، نمی‌خرید؟ دقیقا قیمت دلار نیز همین مصداق را دارد.»

وی با تاکید بر اینکه دلار نمی‌تواند پایین بیاید زیرا کف فاندامنتالی این اسکناس ایجاد شده است بیان کرد: «همیشه و در ۶ ماهه نخست سال مصرف ارز کم و تقاضا پایین بوده است. در ۶ ماهه دوم تقاضا نرمال‌تر می‌شود و گسیل می‌شود. آنجاست که عیار اقتصادی کشور مشخص خواهد شد.»

بوربور در ادامه افزود: «در نیمه دوم سال با نقدینگی که به سمت ۸ هزار و ۳۰۰ همت خواهد رفت و با رشد اقتصادی حدود سه درصدی، ما قیمت دلار را تا ۷۰ هزار تومان می‌بینیم. اگر تا پایان ۱۴۰۲ قیمت دلار به ۷۰ هزار تومان برسد به هیچ عنوان سورپرایز نمی‌شویم.»

  • لینک کوتاه کپی شد
ارسال نظر

آخرین اخبار