قیمت دلار| قیمت دلار امروز| قیمت دلار آزاد

قیمت دلار همه را غافلگیر کرد | قیمت دلار در بازار آزاد چند؟

در حالیکه کارشناسان پیش بینی کرده بودند قیمت دلار در شهریورماه افزایشی شود، در روزهای اخیر خبری از افزایش قیمت دلار نبوده و گویا دلار قصد ندارد وارد مدار صعودی شود.

قیمت دلار همه را غافلگیر کرد | قیمت دلار در بازار آزاد چند؟

خبرملت: قیمت دلار در سال 1401 تا 60 هزار تومان پیش رفت که باعث نگرانی شدید جامعه شد. در ابتدای سال در حالی که پیش بینی می شد روند افزایشی قیمت دلار ادامه داشته باشد اما دلار همه را شگفت زده کرد. روند کاهشی قیمت دلار از اردیبهشت آغاز شد و تا اواخر بهار ادامه پیدا کرد. در شروع تابستان قیمت دلار افزایشی شد اما حالا بار دیگر به روند کاهشی بازگشته است. تازه ترین خبر درباره قیمت دلار را در ادامه از خبرملت بخوانید

قیمت دلار امروز هم مانند دیروز روی کانال 49 هزار تومان ثابت ماند تا بسیاری بگویند بازار ارز محتاط شده و معامله‌گران وارد فاز احتیاطی شده‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار امروز 5 شهریور 1402 همچنان روی قیمت 49 هزار تومان ماند و در ساعت ابتدایی معاملات بازار تنها 100 تومان افزایش قیمت داشت. این چندمین روز متوالی است که قیمت دلار روی رقم 49 هزار تومان ثابت مانده است.

معامله‌گران می‌گویند بازار ارز محتاط شده و دست به عصا حرکت می‌‌کند. تعداد و حجم معاملات به حداقل ممکن رسیده و احتمالا بازار در چند روز آینده هم روی همین روند حرکت کند و قیمت دلار ثابت بماند.

البته معامله‌گران می‌گویند تا زمانی که قیمت دلار نتواند خود را بالای محدوده 49 هزار و 300 و 49 هزار و 500 تومان ثابت نگه دارد، احتمال کاهش قیمت دلار و ورود آن به کانال 48 هزار تومان وجود دارد. در روزهای گذشته هم دلار مدام در کانال 49 هزار و 48 هزار و 900 تومان در نوسان بوده و نشان داده که فعلا قرار است در همین محدوده بماند.

قیمت دلار

چرا قیمت دلار به اخبار سیاسی واکنش نشان نمی‌دهد؟

البته چند روز گذشته خبر جدیدی به بازار ارز رسید و آن توافق نفتی تهران و واشنگتن بود. خبری که بلومبرگ آن را اعلام کرد و گفت احتمالا آمریکا فشار تحریم‌های نفتی خود بر ایران را کاهش دهد و ایران بتواند نفت بیشتری صادر کند. این خبر می‌تواند به معنای افزایش درآمدهای نفتی ایران باشد و سیگنال کاهشی به بازار ارسال کند. اما روند بازار نشان می‌دهد که بازار ارز به این خبر واکنش خاصی نشان نداده و قیمت دلار تغییری نکرده است.

این مساله نشان می‌دهد که بازار ارز هنوز این خبر را جدی نگرفته است. چون مهم‌ترین سوالی که درباره افزایش درآمد نفتی ایران مطرح می‌شود این است که در صورت افزایش صادرات نفت ایران، دلارهای نفتی چگونه قرار است وارد ایران شود. البته مقامات دولتی بارها اعلام کرده‌اند که دلارهای نفتی در دولت رئیسی وارد اقتصاد ایران می‌شود. اما بازار می‌داند که در شرایط تحریم و حضور ایران در لیست سیاه FATF دلارهای نفتی شانسی برای ورود به اقتصاد ایران ندارد و نهایتا ایران می‌تواند از این دلارها برای تهاتر کالا استفاده کند. به عبارتی هنوز دلارهای نفتی وارد بازار فردوسی نشده است.

البته برخی از مقامات وعده داده‌اند که برای تاثیر افزایش صادرات نفتی بر اقتصاد ایران باید صبر کرد و ظرف چند ماه آینده این خبر بر قیمت دلار و سایر بازارها تاثیر می‌گذارد. گفته ای که برای بررسی صحت آن باید کمی صبر کرد.

20

پیش بینی قیمت دلار در روزهای آینده

اما روند قیمت دلار در روزهای آینده چگونه است؟ بازار در چند هفته گذشته در محدوده 48 و 49 هزار تومان در رفت و برگشت بوده و روند آن نشان داده که فعلا قیمت دلار در بازار قرار است در نیمه اول کانال 49 هزار تومان بماند.

معامله‌گران مرز حساس دلار را قیمت 49 هزار و 200 تومان می‌دانند و می‌گویند اگر دلار بتواند خود را در بالای این مرز ثابت کند، می‌تواند برای ورود به نیمه دوم کانال 49 هزار تومان خیز بردارد. در غیر این صورت دلار فعلا در محدوده 49 هزار و 100 تومان تا 48 هزار  800 یا 900 تومان باقی می‌ماند.

قیمت دلار

قیمت دلار در شهریور ماه افزایشی می‌شود؟

روند قیمت دلار در آخرین ماه تابستان چه می‌شود؟ بسیاری معتقدند که قیمت دلار در شهریور ماه افزایشی می‌شود. دلیل این مساله افزایش تقاضا برای دلار در آخرین ماه تابستان است. گفته می‌شود که افزایش تقاضا در این شرایط می‌تواند منجر به افزایش قیمت دلار شود. اما عملکرد سیاستگذار ارزی تاکنون نشان داده که بازارساز به هیچ عنوان مایل به افزایش قیمت دلار نیست و از هر ابزاری برای کنترل بازار استفاده می‌کند و احتمالا این ماه هم اجازه رشد قیمت دلار را ندهد.

البته افزایشی‌های بازار معتقدند که دست بازارساز برای کنترل قیمت ارز چندان پر نیست و احتمالا در شهریور ماه کنترل کامل بازار ارز از دست دولت خارج می‌شود و احتمال افزایش قیمت دلار وجود دارد.

برزو حق‌شناس کارشناس اقتصادی به تشریح وضعیت بازار ارز در دو هفته گذشته پرداخت و به تجارت‌نیوز گفت: «در روزهای انتهایی هفته گذشته، قیمت دلار تحت تاثیر اخبار آزادسازی دلارهای ایران در کره جنوبی وارد کانال ۴۸ هزار تومانی شد و بالاخره خبری که بارها با اخبارش سعی شد بازار تحت تاثیر قرار بگیرد، به واقعیت پیوست.»

وی به افزایش تقاضا در پی کاهش محدود قیمت دلار اشاره کرد و افزود: «با بیشتر شدن تقاضا، قیمت سریعا کانال عوض کرد و در کانال ۴۹ هزار تومان قرار گرفت. ذهنیت فعلی بازارساز یا بانک مرکزی این است که عرضه‌ها را همچنان بالا و قیمت را پایین نگه‌ دارد.»

این کارشناس اقتصادی در خصوص پیش‌بینی قیمت دلار در پایان تابستان خاطرنشان کرد: « علی‌رغم اینکه سعی می‌شود اخبار خوبی در حوزه توافق به بازار تزریق شود، اما اگر این خبرها تبدیل به واقعیت نشود تا انتهای تابستان تقاضا بیشتر خواهد شد و قیمت بالای کانال ۵۰ هزار تومان قرار می‌گیرد.»

قیمت دلار

قیمت دلار ۷۰ هزار تومان!

در همین راستا سجاد بوربور کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه ارزش ذاتی و قیمت دلار برابر است به تجارت‌نیوز گفت: «ما همیشه درباره ارزش دلار صحبت می‌کنیم، نه قیمت آن. قیمت چیزی است که عرضه و تقاضا در بازار آن را مشخص می‌کند و ارزش ذاتی همان مقداری است که روی کاغذ محاسبه می‌شود.»

وی افزود: «با وجود نقدینگی ۶ هزار و ۸۰۰ همتی، رشد اقتصادی ناپایدار سه درصدی و تورم بالای ۴۰ درصدی، با قیمت دلار ۴۹ هزار تومانی، عملا ارزش با قیمت یکی شده است. بنابراین متقاضیان به قیمت دلار را می‌خرند؛ نه گران و نه ارزان.»

وی با اشاره به نادر بودن برابری قیمت و ارزش ذاتی دلار در اقتصاد ایران خاطرنشان کرد: «طی ۲۰ سال گذشته در اقتصاد ایران این اتفاق خیلی نادر بوده که ارزش با قیمت برابری کند.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به موضوع خبردرمانی‌های روزهای اخیر خاطر نشان کرد: «در صورتی که قیمت دلار با خبردرمانی ارزان‌تر شود، زیر ارزش و عدد واقعی می‌رود. آن زمان فعالان اقتصادی برای خرید دلار هجوم می‌آورند و نمی‌گذارند دلار پایین ارزش بماند. مثلا سهام فولاد مبادرکه اگر ۲۰ تا ۱۵ درصد زیر ارزش واقعی خود باشد، نمی‌خرید؟ دقیقا قیمت دلار نیز همین مصداق را دارد.»

وی با تاکید بر اینکه دلار نمی‌تواند پایین بیاید زیرا کف فاندامنتالی این اسکناس ایجاد شده است بیان کرد: «همیشه و در ۶ ماهه نخست سال مصرف ارز کم و تقاضا پایین بوده است. در ۶ ماهه دوم تقاضا نرمال‌تر می‌شود و گسیل می‌شود. آنجاست که عیار اقتصادی کشور مشخص خواهد شد.»

بوربور در ادامه افزود: «در نیمه دوم سال با نقدینگی که به سمت ۸ هزار و ۳۰۰ همت خواهد رفت و با رشد اقتصادی حدود سه درصدی، ما قیمت دلار را تا ۷۰ هزار تومان می‌بینیم. اگر تا پایان ۱۴۰۲ قیمت دلار به ۷۰ هزار تومان برسد به هیچ عنوان سورپرایز نمی‌شویم.»

  • لینک کوتاه کپی شد
ارسال نظر

آخرین اخبار