کوکوی نخود|

کوکوی نخود را چه جوری درست کنم؟ | طرز تهیه کوکوی نخود

کوکوی نخود یکی از غذاهای ساده و قدیمی خاورمیانه است که با ترکیبات متنوعی درست می شود.

کوکوی نخود را چه جوری درست کنم؟ | طرز تهیه کوکوی نخود
کوکوی نخود یکی از غذاهای ساده و قدیمی خاورمیانه است که با ترکیبات متنوعی درست می شود، برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه کوکوی نخود در ادامه با ما همراه باشید.

مواد لازم برای ۴ نفر

نخود ۱ لیوان
پیاز ۱ عدد
سیب زمینی ۱ عدد بزرگ
سیر ۳ حبه
تخم مرغ ۲-۳ عدد
پودر تخم گشنیز و زیره هر کدام ½ قاشق چایخوری
نمک و فلفل سیاه به مقدار کافی
زردچوبه و روغن به مقدار کافی
 

طرز تهیه کوکوی نخود

مرحله اول

برای تهیه کوکوی نخود خوشمزه و ساده در ابتدای کار نخود را از شب قبل درون یک کاسه حاوی آب می ریزیم و در صورت امکان چند بار آب را تعویض می کنیم تا نفخ نخود به طور کامل گرفته شود.

مرحله دوم

 
در این مرحله نخود را آبکشی می کنیم و به همراه ۲ لیوان آب درون یک قابلمه مناسب می ریزیم، سپس سیب زمینی را پوست می گیریم و به قابلمه اضافه می کنیم. در ادامه قابلمه را روی حرارت قرار می دهیم.

مرحله سوم

برای پخت نخود حدود یک ساعت زمان لازم است، البته بعضی نخودها دیرپز هستند و حدود یک ساعت و ۳۰ دقیقه زمان برای پخت نیاز دارند. پس از اینکه نخود و سیب زمینی پختند، آنها را آبکش می کنیم.

مرحله چهارم

در این مرحله سیب زمینی و نخود را درون غذاساز یا مخلوط کن می ریزیم و به طور کامل میکس می کنیم تا بافت شان یکدست شود. در ادامه پوره نخود و سیب زمینی را درون یک کاسه مناسب می ریزیم تا خنک شود

 
مرحله پنجم
 
حالا پیاز را رنده می کنیم و با دست فشار می دهیم تا آب اضافی اش به طور کامل خارج شود. در ادامه سیر را هم رنده می کنیم و به همراه پیاز آب گرفته و تخم مرغ به کاسه حاوی مواد اضافه می کنیم.
 
مرحله ششم
 
در این مرحله پودر تخم گشنیز و زیره را به همراه مقداری زردچوبه، نمک و فلفل سیاه به کاسه اضافه کرده و مواد را به خوبی مخلوط می کنیم تا یکدست شوند. اگر مایه کوکو خیلی شل بود، کمی آرد سوخاری اضافه می کنیم.
 
مرحله هفتم
حالا روی کاسه را با سلفون می پوشانیم و به مدت یک ساعت در یخچال قرار می دهیم تا مایه کوکو استراحت کند. پس از گذشت این زمان کاسه را از یخچال خارج می کنیم، سپس یک تابه مناسب روی حرارت قرار می دهیم.
 
مرحله هشتم
در این مرحله مقداری روغن به تابه اضافه کرده و اجازه می دهیم گرم شود، سپس به اندازه یک نارنگی کوچک از مایه کوکو بر می داریم و به صورت گرد شکل می دهیم. در ادامه مایه کوکو را کمی تخت کرده و درون تابه می اندازیم.
 
مرحله نهم

حالا صبر می کنیم تا یک سمت کوکو سرخ شود، سپس آنرا بر می گردانیم تا سمت دیگرش نیز سرخ شود. تمام مایه کوکو را به همین صورت سرخ می کنیم، سپس درون ظرف می چینیم و به همراه دورچین دلخواه سرو می کنیم.

 

  • لینک کوتاه کپی شد
ارسال نظر

آخرین اخبار