هشدار؛ هوای ناسالم در مناطق پردد تهران

شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران اعلام کرد میانگین کیفیت هوای پایتخت امروز سوم خرداد در شرایط قابل قبول قرار دارد اما با عدم وزش باد و تردد خودروها، کیفیت هوا در بیشتر مناطق پرتردد برای گروه‌های حساس ناسالم می‌شود.

هشدار؛ هوای ناسالم در مناطق پردد تهران

بنا بر پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، در صبح امروز (۳ خرداد) با توجه به عدم وزش باد مؤثر و افزایش تردد خودروها، کیفیت هوا در بیشتر مناطق پرتردد در محدوده ناسالم برای گروه‌های حساس قرار خواهد گرفت.

کاهش تندی باد در طول روز از پراکندگی آلاینده‌ها جلوگیری می‌کند علاوه بر این با افزایش دما در ساعات بعدازظهر احتمال تولید و افزایش غلظت آلاینده ازن در برخی مناطق وجود خواهد داشت.

تا اواخر وقت چهارشنبه بر میزان تندی باد افزوده خواهد شد و تا حدودی از غلظت آلاینده‌ها کاسته می‌شود، هرچند با افزایش ترافیک شامگاهی، افزایش غلظت ذرات معلق و کاهش کیفیت هوا در مناطق پرتردد دور از انتظار نخواهد بود.

وزش باد نسبتاً شدید و گاهی همراه با گسیل گردوخاک تا صبح روز پنجشنبه (۴ خرداد) و افزایش تردد خودروها، افزایش نسبی غلظت ذرات معلق و کاهش کیفیت هوا در برخی مناطق پرتردد را به دنبال خواهد داشت.

با شکل‌گیری ناپایداری جوی افزایش تندی باد در طول روز شرایط مناسب برای پراکندگی آلاینده‌ها فراهم می‌شود، بااین‌حال تولید و افزایش غلظت آلاینده ازن ناشی از افزایش دما در ساعات بعدازظهر سبب کاهش کیفیت هوا در برخی مناطق خواهد شد.

تقویت ناپایداری، رشد ابرناکی و تداوم وزش باد مؤثر تا شامگاه پنجشنبه سبب کاهش غلظت ذرات معلق خواهد شد و بهبود کیفیت هوا در بیشتر مناطق مورد انتظار است.

بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، هم اکنون میانگین شاخص آلاینده «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» روی عدد ۹۸ است و در شرایط قابل قبول قرار دارد. آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» با میانگین ۱۰۰بود و کیفیت هوای پایتخت در شرایط قابل قبول قرار داشت.

لازم به ذکر است که کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود که بر اساس آن از عدد صفر تا ۵۰ در محدوده هوای پاک تعریف می‌شود، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا در محدوده قابل قبول، سالم یا متوسط بوده و از محدوده ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس است. در بازه ۱۵۱ تا ۲۰۰ نیز هوا در محدوده ناسالم برای همه گروه‌ها و از محدوده ۲۰۱ تا ۳۰۰ نیز هوا در محدوده بسیار ناسالم قرار می‌گیرد. بر اساس این دسته‌بندی در محدوده ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است.

 

منبع: ایرنا
  • لینک کوتاه کپی شد
ارسال نظر

آخرین اخبار