هشدار به والدین؛

تک فرزندان در معرض خطر هستند

بنا به گفته یک متخصص علوم رفتاری معایب تک فرزندی در برخی خانواده‌ها که یکی از مشکلات عاطفی زندگی زناشویی محسوب می‌شود، کودکان تک فرزند در معرض انزوا و گوشه‌گیری هستند.

تک فرزندان در معرض خطر هستند

مجید ابهری، متخصص علوم رفتاری درباره دلایل کم‌توجهی خانواده‌ها به فرزندآوری، علت گرایش والدین به تک فرزندی و اعمال مشوق‌هایی برای خانواده‌ها برای افزایش زمینه‌هایی برای جلوگیری از تک فرزندی، واکاوی کرده است.

وی گفت: فرزندآوری یکی از هدف‌های اصلی خانواده و پیوند عاطفی است، در جامعه ما فرزندآوری به‌ عنوان امتیاز تشکیل زندگی است و امروزه به‌ خاطر دلایل مختلف، فرزندآوری مورد کم‌توجهی قرار گرفته است. دلایلی که درباره آن می‌توان صحبت کرد مشکلات اقتصادی، گرانی، تورم، مشکلات مسکن در شهرهای بزرگ به خصوص تهران، موانعی برای فرزندآوری است.

دولت باید مشوق‌های مادی، معنوی و آموزشی در اختیار خانواده‌های جوان قرار داده و از نظر مسکن آن‌ها را مورد حمایت قرار دهد

در مورد تک‌فرزندی باید گفته شود که تک‌فرزندی یکی از مشکلات عاطفی زندگی زناشویی است؛ چرا که فرزند تنها نه رفیقی دارد و مجبور است که به دیگران از نظر عاطفی تکیه کرده و جذب محبت‌های بیگانگان شود. به همین لحاظ تک‌فرزندی مشکلی است که باید خانواده‌ها به‌ طور جدی به آن توجه داشته باشند. از نظر رفتارشناسی فرزندان خانواده‌هایی به این شکل به دیگران جذب شده و به دنبال دوست و هم‌بازی بین همسایگان، اقوام و هم‌کلاسی‌ها هستند و همین موضوع موجب بی‌توجهی به آن‌ها به رفتارهای تربیتی می‌شود.

کارشناس علوم رفتاری علت توجه به تک‌فرزندی را گران بودن مسکن، کوچک بودن آن همچنین سخت‌گیری‌های بعضی از صاحبخانه‌ها برای فرزندآوری دانست و گفت: در شهرهای بزرگ مثل تهران و شهرهای دیگر هنگام اجاره‌خانه قبل از صحبت درباره اجاره‌خانه و وسعت منزل، درباره تعداد فرزندان گفت‌وگو می‌شود و همین موضوع مانعی برای فرزندآوری می‌شود. گران بودن وسایل بهداشت بزرگ کردن کودکان مثل شیرخشک و وسایل دیگر همچنین مشکلات تحصیلی در مدارس از گروه دوم علل تک‌فرزندی است. با توجه‌ به این دلایل فقط گفت‌وگو درباره فرزندآوری یا بی‌توجهی به فرزندآوری کافی نیست؛ بلکه دولت باید مشوق‌های مادی، معنوی و آموزشی در اختیار خانواده‌های جوان قرار داده و از نظر مسکن آن‌ها را مورد حمایت قرار دهد. در این صورت می‌توان امیدی داشته باشیم به جوان شدن جامعه؛ و گرنه تا حداکثر ده سال دیگر پنجره جمعیت در کشور بسته شده و جمعیت کشور رو به سالمندی خواهد رفت. در این صورت است که ما مجبور خواهیم شد نیروی کار خود را نیز از کشورهای دیگر وارد کنیم.

کودکان تک فرزند در معرض انزوا و گوشه‌گیری هستند

کارشناس علوم رفتاری در ادامه اذعان داشت: از نگاه جمعیت‌شناسی و بافت اجتماعی، تک‌فرزندی باعث می‌شود فرزندان بی‌توجه به گروه‌های اجتماعی و روابط اجتماعی شده و در خانواده نیز به دنبال انزوا و گوشه‌گیری باشد و یا آنکه وقت خود را صرف کارها و بازی‌هایی کنند که هیچ‌گونه سودی برای آن‌ها نخواهد داشت.

وی همچنین گفت: والدین خانواده‌های تک‌فرزند، همواره نگران فرزند خود خواهند شد؛ چرا که اگر مشکلی برای وی به وجود بیاید، معلوم نیست سرنوشت خانواده، مشکلات عاطفی چه خواهد شد.

مجید ابهری در انتها در ترغیب خانواده‌ها برای فرزندآوری پیشنهاداتی را ارائه داد: مشوق‌های کوتاه‌مدت برای نجات از تک‌فرزندی و همچنین برای فرزندآوری، حمایت‌ها از نظر مسکن، بهداشت، همچنین هزینه‌های مهدکودک و نگه‌داری فرزندان می‌تواند کمک عملی به فرزندآوری و افزایش فرزندان در خانواده شود.

 

منبع: ایرنا
  • لینک کوتاه کپی شد
ارسال نظر

آخرین اخبار