رژیم کاهش وزن

با رژیم کاهش وزن ۵:۲ آشنا شوید

در رژیم ۵:۲ شما ۵ روز از هفته را به دلخواه انتخاب می‌کنید و طبق روال همیشگی خود غذا می‌خورید و در ۲ روز باقی‌ مانده مصرف غذای خود را به یک چهارم حالت عادی کاهش می‌دهید.

با رژیم کاهش وزن ۵:۲ آشنا شوید

در رژیم ۵:۲ شما ۵ روز از هفته را به دلخواه انتخاب می‌کنید و طبق روال همیشگی خود غذا می‌خورید و در ۲ روز باقی‌ مانده مصرف غذای خود را به یک چهارم حالت عادی کاهش می‌دهید

تحقیقات گسترده‌ای درباره‌ی رژیم غذایی ۵:۲ صورت نگرفته اما در همان تحقیقات محدود نیز، محققان این رژیم غذایی را برای برخی افراد که با رژیم‌‌های غذایی دیگر که در آن ناچار به کاهش متناوب کالری مصرفی روزانه می‌باشند مشکل دارند، به علت راحت‌تر و کوتاه‌تر بودن مدت زمان رژیم، بسیار مفید می‌دانند. همچنین محققان ۲ روزی که باید در رژیم ۵:۲ کالری محدود مصرف کرد را به روزه گرفتن تشبیه می‌کنند و از آنها به عنوان روزهای روزه در رژیم ۵:۲ یاد می‌کنند.

همچنین این تحقیقات نشان داده است که افراد مختلف در روزهایی که در رژیم ۵:۲ روزه علاوه بر کمک به کاهش وزن، باعث کاهش سطح انسولین صبحگاهی نیز می‌شود که برای بیماران قند خبر خوبی است و اگر قصد گرفتن رژیمی برای کاهش وزن را دارند رژیم ۵:۲ می‌تواند رژیم مناسبی برای آنان باشد.

پس از ۱۲ هفته پیگیری این نوع رژیم توسط گروهی از افراد، نتایج جالبی حاصل شد که در ادامه آنها را مشاهده خواهیم کرد:

کاهش وزن بیش از ۵ کیلوگرم

کاهش توده چربی ۳.۵ کیلوگرم بدون تغییر در توده عضلانی

 کاهش ۲۰٪ سطح تری‌گلیسیرید در خون

 کاهش سطح CRP (نشانه‌ی التهاب در خون)

  کاهش سطح لپتین (پروتئین تولیدکننده چربی) تا ۴۰٪

در آماری که از یک مطالعه‌ بین افرادی که از ۳ تا ۲۴ هفته در رژیم ۵:۲ بودند به دست آمده، نشان می‌دهد که این افراد با کاهش وزن ۳ تا ۸٪ مواجه شده‌اند. شرکت‌کنندگان در این مطالعه ۴ تا ۷٪ از سایز دور کمر خود را کم کرده‌اند که این نشان‌دهنده‌ی این است که این رژیم به کاهش چربی دور شکم کمک می‌کند. همچنین این کاهش وزن هنگامی که با تمرین‌‌های استقامتی یا هوازی همراه شده، با اثر بیشتری همراه بوده است.

در ۲ روز روزه‌ یا رژیم فستینگ چه چیزهایی را می‌توانم بخورم؟

ساختار خاصی برای رژیم ۵:۲ وجود ندارد اما عموما افراد از دو روش کلی زیر استفاده می‌کنند:

۱- سه وعده غذایی کوچک: معمولا صبحانه، ناهار و شام

۲- دو وعده غذایی بزرگتر: تنها ناهار و شام

ترجیحا سعی کنید که بر غذاهای کم‌کالری و پر پروتئین و فیبر تمرکز کنید و فراموش نکنید که آقایان فقط ۶۰۰ و خانم‌ها ۵۰۰ کالری روزانه باید مصرف کنند. شمارش کالری‌ها را نیز می‌توانید به کمک اپلیکیشن‌های کالری‌شماری چون کرفس انجام دهید.

چند نمونه از غذاها که ممکن است برای روزهای روزه مناسب باشند:

سبزیجات

غلات

ماست طبیعی با انواع میوه‌ها

تخم‌مرغ پخته

ماهی کبابی یا گوشت بدون چربی

برنج گل‌کلم

سوپ کم‌کالری

قهوه سیاه

چای

آب

عوارض این رژیم برای چه اشخاصی است؟

 افراد مبتلا به سابقه اختلالات غذا خوردن.

افراد مبتلا به قند خون پایین.

زنان باردار، مادران شیرده، نوجوانان، کودکان و افراد مبتلا به دیابت نوع ۱.

 افراد دچار سوء تغذیه، کمبود وزن یا کمبود مواد مغذی

نکته: عادی بودن مصرف غذا در پنج روز از هفته  به این معنی نیست که می‌توانید هله‌وهوله‌های بدون مواد مغذی و پرکالری را مصرف نمایید! مصرف این دست خوراکی‌ها باعث اختلال در رژیم شما می‌شوند.

  • لینک کوتاه کپی شد
اخبار مرتبط
ارسال نظر

آخرین اخبار