وام ازدواج| وام ازدواج 1402| ثبت نام وام ازدواج 1402

صف وام ازدواج تعطیل شد؟ | خبرهای تازه از وام ازدواج

براساس دستور رئیس جمهور به بانک مرکزی می بایست صف متقاضیان وام قرض‌الحسنه ازدواج تا پایان تابستان سال جاری باید به صفر برسد.

صف وام ازدواج تعطیل شد؟ | خبرهای تازه از وام ازدواج

خبرملت: وام ازدواج از جمله تسهیلاتی است که بانک های مختلف به دستور دولت به زوج های جوان می پردازند. زوج های جوان وام ازدواج را برخی از مخارج ابتدایی زندگی خود از جمله خرید جهیزیه، اجاره خانه و هزینه های مراسم عروسی هزینه می کنند. مبلغ وام ازدواج در سال 1402 افزایش پیدا کرده است. وام ازدواج در سال جاری برای زوجهای زیر بیست و پنج سال و زوجه‌های زیر بیست و سه سال مبلغ 220 میلیون تومان تعیین شده که روی هم رفته 440 میلیون تومان می شود. جزئیات پرداخت وام ازدواج را در ادامه بخوانید.

خبرگزاری فارس نوشت براساس دستور رئیس جمهور و همچنین براساس وعده بانک مرکزی تا پایان شهریور باید منتظر حل مشکل در پرداخت وام ازدواج باشیم که در صورت عدم تحقق این مسئله بانک‌مرکزی موظف به پیگیری مدیران متخلف در این زمینه است.

به گزارش فارس، براساس دستور رئیس جمهور به بانک مرکزی می بایست صف متقاضیان وام قرض‌الحسنه ازدواج تا پایان تابستان سال جاری باید به صفر برسد ولی با توجه به اینکه چیزی تا پایان تابستان باقی نمانده، بسیاری از زوج های جوان از اینکه موفق به ثبت نام در سامانه مربوطه برای دریافت وام ازدواج، نشده اند گلایه دارند.

دستور رئیس جمهور درباره تسهیل پرداخت وام ازدواج

۱۴ تیرماه سال جاری دولت در نامه‌ای به رئیس کل بانک مرکزی، دستورهای پنج‌گانه رئیس جمهور درباره پرداخت وام ازدواج به متقاضیان را ابلاغ کرد که از آن جمله، صفر شدن صف وام ازدواج تا پایان تابستان امسال است؛ این یعنی تا تحقق این امر، فقط ۴۰ روز فرصت برای بانک‌ها باقی‌ مانده است. همچنین در بند ۳ این ابلاغیه رئیس‌ جمهور ازبانک مرکزی خواسته تا شعب بانک‌ها فراتر از دستورالعمل‌ها در اخذ تضامین، سخت‌گیری نکنند.

در نامه‌ دولت که خطاب به محمد رضا فرزین رئیس بانک مرکزی نوشته شده بود تکالیفی که رئیس جمهور برای بانک مرکزی برای تسهیل در پرداخت وام ازدواج به متقاضیان مشخص کرده بود در ۵ محور ابلاغ شد.

در این نامه تاکید شده بود که همه اختلالات ایجاد شده برای پرداخت وام‌های ازدواج مرتفع شده و مصوبات شورای عالی جوانان در خصوص زمان معرفی متقاضیان به شعب رعایت و بانک‌ها موظف‌اند ظرف پانزده روز ثبت‌نام‌کنندگان را به شعب ارجاع دهند.

همچنین از شعب بانک‌ها خواسته شده بود فراتر از دستورالعمل‌ها در اخذ تضمین‌ها سخت‌گیری نکنند و صف متقاضیان وام قرض‌الحسنه ازدواج تا پایان تابستان سال جاری باید به صفر برسد.

رئیس جمهور همچنین بانک‌مرکزی را موظف به پیگیری مدیران متخلف در این زمینه کرده بود.

 

حدود دوماه از زمان ابلاغ دستورات رئیس جمهور برای تسهیل در پرداخت وام ازدواج می‌گذرد ولی همچنان برخی از متقاضیان دریافت این وام از مشکلاتی که در سامانه وجود دارد و همچنین عدم پرداخت این وام به زوج ها از سوی بانک ها به بهانه نداشتن اعتبار گلایه دارند.

مهلت بانک مرکزی به بانکها برای پرداخت وام ازدواج

بانک مرکزی با ابلاغ بسته نظارتی و اعتباری در تاریخ بیستم خردادماه، به بانک‌های کشور تا بیستم شهریور ۱۴۰۲ مهلت داد نسبت به پرداخت تسهیلات ازدواج طبق سهمیه ابلاغی بانک مرکزی اقدام کنند.

همچنین بانک‌ها موظف شدند حداکثر ۱۵ روز پس از ثبت‌نام متقاضیان وام ازدواج، تعیین شعبه را انجام دهند و پس از تعیین شعبه و تکمیل مدارک حداکثر ظرف مدت ۱۰ روز مبلغ تسهیلات را به حساب متقاضیان واریز کنند.

براساس این ابلاغیه، بانک‌ها به هیچ‌وجه اجازه دریافت بیش از یک ضامن بابت پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج را ندارند.

با وجود اینکه در قانون بودجه سال‌جاری بانک‌های قرض‌الحسنه مهر ایران و رسالت از پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج مستثنی شده‌اند، با توجه به توافقات به عمل آمده نسبت به پرداخت کامل تسهیلات به متقاضیان در صف خود اقدام کنند.

 

وام ازدواج

شرایط وام ازدواج در سال 1402

بانک مرکزی در بخشنامه ای شرایط وام ازدواج را تشریح کرد. در این بخشنامه مواردی همچون کارت پایان خدمت،‌ مبلغ وام و وام ایثارگران ذکر شده است.

بانک مرکزی در آخرین بخشنامه خود شرایط دریافت وام ازدواج را ابلاغ کرد.

بر این اساس وام‌ازدواج برای هر یک از زوجین ۱۸۰ میلیون تومان با بازپرداخت ۱۰ ساله خواهد بود. البته این مبلغ برای زوج‌های زیر ۲۵ سال است. مبلغ وام‌ازدواج زوجه‌های زیر ۲۳ سال تا ۲۲۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

مطابق قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، شرایط دریافت وام ازدواج برای زوجینی که تاریخ ازدواج آن‌ها از یکم فروردین ماه سال ۱۳۹۸ به بعد بوده، به شرح زیر است:

مبلغ این تسهیلات برای هر یک از این زوجین ۱۸۰ میلیون تومان و برای زوج‌های با سن کمتر از ۲۵ سال و زوجه‌های زیر ۲۳ سال ۲۲۰ میلیون تومان است. همچنین دوره بازپرداخت این وام ۱۰ ساله قید شده است.

بانک مرکزی در این بخشنامه تخطی از هر یک از بندهای این بخشنامه را مصداق تخلف عنوان و اعلام کرده که چنین مواردی در مراجع ذیصلاح قابل پیگیری است.

 

سامانه پرداخت «وام ازدواج» بانک مرکزی با اختلال همراه شده است

برای دریافت وام‌ازدواج نیازی به کارت پایان خدمت نیست

شرایط دریافت وام ازدواج به گونه‌ای که از حکم موضوع ماده (۱۰) قانون خدمت وظیفه عمومی مستثنی شده است. یعنی اگر شما مشمول خدمت سربازی هم باشید می‌توانید این وام را دریافت کنید.

هیچ کدام از شعب بانکی نمی‌توانند از شما درخواست کنند که برای پرداخت این تسهیلات باید تکلیف وضعیت خدمت سربازی تان را مشخص کنید.

وام ازدواج ایثارگران

همچنین افراد مندرج در قانون ماده (۵۰) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران، مشمول اخذ قرض‌الحسنه ازدواج به میزان دو برابر افراد عادی هستند.

جزییات نحوه دریافت وام ازدواج در راستای اجرای قانون حمایت از خانواده

وام ازدواج در سال 1402 چقدر است؟

با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی، تسهیلات قرض ‌الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج هایی که تاریخ ازدواج آنها از ابتدا سال ۹۸ بوده مبلغ ۱۸۰ میلیون تومان و برای زوجهای زیر بیست و پنج سال و زوجه‌های زیر بیست و سه سال مبلغ ۲۲۰ میلیون تومان تعیین شد.

 

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی نوبت صبح امروز(دوشنبه) و در جریان بررسی بخش هزینه ای لایحه بودجه ۱۴۰۲ کل کشور، جزء ۱ بند الف تبصره ۱۶ را به تصویب رساندند.

بر اساس جزء ۱ بند الف تبصره ۱۶، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است در چهارچوب برنامه کنترل تورم و ایجاد ثبات اقتصادی مطابق با قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و قوانین مربوط به ایثارگران، حداقل دو میلیون میلیارد (۲.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال از محل سپرده های قرض الحسنه اعم از جاری و پس انداز شبکه بانکی ( غیر از بانک ها قرض الحسنه) پس از کسر سپرده قانونی را به قرض الحسنه ازدواج، فرزندآوری و ودیعه یا خرید یا ساخت مسکن اختصاص داده و از طریق بانک‌های عامل (به تشخیص شورای پول و اعتبار) به شرح زیر نسبت به پرداخت تسهیلات قرض الحسنه اقدام نماید:

۱_تسهیلات قرض الحسنه ازدواج (موضوع ماده(۶۸) قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت):

۱-۱- تسهیلات قرض ‌الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج هایی که تاریخ ازدواج آنها بعد از ۱۳۹۸/۱/۱ بوده است مبلغ یک میلیارد و هشتصد میلیون(۱.۸۰۰.۰۰۰.۰۰۰)ریال و با دوره‌ی بازپرداخت ده ساله

۱-۲ - تسهیلات قرض‌ الحسنه ازدواج برای زوجهای زیر بیست و پنج سال و زوجه‌های زیر بیست و سه سال مبلغ دو میلیارد و دویست میلیون (۲.۲۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال

  • لینک کوتاه کپی شد
ارسال نظر

آخرین اخبار